A A+ A++

– MK informuje:

Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski przedstawiciele rządu RP oraz przedsiębiorcy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 1 lipca 2020 r. „List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku offshore w naszym kraju.

Rezultatem współpracy będzie wypracowanie, podpisanie i w końcu realizacja tak zwanej „Polish Offshore Sector Deal” czyli „Deklaracji współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” przez przedstawicieli rządu RP, inwestorów oraz podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Deklaracja będzie zbliżona swoim charakterem do brytyjskiej „Sector Deal” dla morskiej energetyki wiatrowej, jednakże uwzględniać będzie polskie realia i uwarunkowania.

Sygnatariuszami listu są Minister Klimatu, Minister Obrony Narodowej, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pełnomocnik Rządu ds. OZE oraz Pełnomocnik Ministra Aktywów Państwowych ds. Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej, a także przedstawiciele inwestorów i branży – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.

W opinii ministra klimatu Michała Kurtyki realizacja morskich farm wiatrowych jest szansą na rozwój gospodarczy Polski.

„Morska energetyka wiatrowa będzie silnym impulsem dla polskiej gospodarki. Dzięki współpracy administracji i biznesu Polska może stać się liderem offshore na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii”– powiedział minister Kurtyka.

Również pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusza Zyska zwrócił uwagę, że dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej kluczowe znaczenie ma współpraca rządu z przedstawicielami sektora.

„Chcielibyśmy, aby w przyszłości morskie farmy wiatrowe były kojarzone przez społeczeństwo jako odważny krok w kierunku zielonej energetyki w Polsce. Widzimy także w tych inwestycjach ogromne możliwości dla polskich przedsiębiorców, w tym perspektywy wejścia na nowe rynki, w ramach wzmacnianej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego” – podkreślił wiceminister klimatu.

„Dziś bezpieczeństwo energetyczne jest istotnym elementem bezpieczeństwa narodowego. Inicjatywa rozwoju morskiej energetyki wiatrowej doskonale wpisuje się w Strategię Bezpieczeństwa Narodowego określającą filary bezpieczeństwa naszego kraju. Rosnące zapotrzebowanie na energię, przy jednoczesnym kurczeniu się złóż surowców energetycznych sprawia, że dywersyfikacja źródeł dostaw energii staje się niezbędna. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest doskonałą odpowiedzią na aktualne wyzwania” – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zdaniem prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusza Gajowieckiego wart ponad 130 mld zł program budowy farm na Bałtyku może stać się kołem zamachowym dla krajowej gospodarki i gwarantem jej bezpieczeństwa energetycznego.

„Cieszy nas zaangażowanie czterech ministrów, które pokazuje wspólne dążenie do tych celów i potrzebną synergię działań. Bałtyk oferuje jedne z najkorzystniejszych na świecie warunków, dlatego planowaną budowę 10 GW mocy na morzu traktujemy jako pierwszy krok. Polska ma szansę na pozycję lidera na Bałtyku z potencjałem nawet 28 GW do 2050 r.” – powiedział prezes PSEW.

„Stoimy dziś u progu olbrzymiego przedsięwzięcia modernizacyjnego co najmniej na miarę budowy portu w Gdyni w dwudziestoleciu międzywojennym, a perspektywy są bardzo obiecujące. Jestem przekonany, że przemysł morskiej energetyki wiatrowej będzie nową polską specjalnością, że polskie porty staną się zapleczem dla tego typu inwestycji w całym regionie bałtyckim i że już około 2025 roku uruchomimy pierwsze farmy na morzu, wybudowane w znaczącym stopniu przy pomocy naszej floty instalacyjnej oraz w oparciu o komponenty wyprodukowane przez krajowe firmy” – dodał Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Morskie farmy wiatrowe stanowią element „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”, będąc jedną z technologii kluczowych dla osiągnięcia unijnego celu w zakresie odnawialnych źródeł energii na 2030 rok. Są też jednym z projektów strategicznych projektu „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Rozwój offshore niesie ze sobą duże możliwości wsparcia lokalnej przedsiębiorczości produkcyjnej i usługowej, zaangażowanej w łańcuch dostaw, jak również zbudowania wysokiej pozycji polskich przedsiębiorców w regionalnym, europejskim i światowym łańcuchu wartości morskiej energetyki wiatrowej. Dla uzyskania najlepszych rezultatów konieczna jest współpraca trójstronna pomiędzy rządem, obecnymi i przyszłymi inwestorami i operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce oraz przedsiębiorców zaangażowanych w dostawy dla przygotowania, realizacji i eksploatacji tych inwestycji.

Ministerstwo Klimatu kontynuuje prace nad projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W najbliższych dniach zaktualizowany projekt trafi do ponownych, krótkich uzgodnień międzyresortowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrill zamiast drugiej tury
Następny artykułEuroposeł PIS-u odpowiada na wpis Zbigniewa Bońka. “Zachował się nieelegancko”