A A+ A++

Nowe władze Krakowa rozpoczynają swoją kadencję. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Krakowa ślubowanie złożyli wybrani w kwietniowych wyborach radni oraz Aleksander Miszalski, który po prawie 22 latach rządów Jacka Majchrowskiego objął urząd Prezydenta Miasta Krakowa.

Podczas sesji wybrany też został przewodniczący oraz troje wiceprzewodniczących Rady Miasta Krakowa.

15:07

To już koniec obrad na dziś. Kończymy naszą relację.

15:04

Znany jest już pełen skład prezydium rady. Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa został Jakub Kosek z Koalicji Obywatelskiej, natomiast wiceprzewodniczącymi: Iwona Chamielec z Koalicji Obywatelskiej, Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców.

14:59

Każde kolejne głosowanie przebiega już sprawniej. Decyzją radnych Iwona Chamielec z Koalicji Obywatelskiej została wiceprzewodniczącą Rady Miasta Krakowa. Za jej kandydaturą radni zagłosowali jednogłośnie.

14:45

Iwona Chamielec: – Te wybory wygrały równiez kobiety. I chciałabym, żeby w radzie miasta nasz głos był słyszalny, chciałabym reprezentować wszystkie mieszkanki Krakowa. Obiecuję merytoryczną pracę ponad podziałami.

14:43

Radny Dominik Jaśkowiec proponuje kandydaturę Iwony Chamielec na funkcję wiceprzewodniczącej. – Pani radna ma duże doświadczenie samorządowe, była radną dzielnicy i miasta. Zdobyła trzeci najwyższy wynik wśród radnych, 7 619 głosów z drugiej pozycji na liście.

14:40

Są już wyniki kolejnego głosowania. Łukasz Maślona został wybrany na funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Jego kandydaturę poparło 42 radnych, jeden radny był przeciwko.

14:25

Bardzo cenię sobie pluralizm i jako wiceprzewodniczący będę dbał o to, by głos różnych środowisk był słyszany – deklaruje Łukasz Maślona. Teraz znów potrzebny jest czas na przygotowanie kart do głosowania, rozdanie ich, zebranie głosów do urny i ich przeliczenie.

14:23

Radna Aleksandra Owca proponuje kandydaturę Łukasza Maślony z klubu Kraków dla Mieszkańców na wiceprzewodniczącego rady. – Wsławił się tym, że był bardzo aktywnym radnym. Jest zaangażowanym działaczem, współtwórcą Koalicji Ruchów Krakowskich.

14:20

Obrady zostały wznowione po przerwie potrzebnej na przeliczenie głosów. Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości został Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa. Radni zagłosowali w tej sprawie jednogłośnie.

14:06

Radni ponownie odbierają papierowe karty do głosowania.

14:00

Czas na kolejną turę głosowania. Kluby zgłaszają teraz kandydatury na wiceprzewodniczących rady miasta.

13:52

Jakub Kosek został Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. W głosowaniu wzięło udział 43 radnych, 42 poparło kandydaturę Jakuba Koska, jeden radny był przeciwko, nikt się nie wstrzymał.

13:50

Krótka przerwa na podliczenie oddanych głosów.

13:38

Trwa głosowanie. Radni będą za chwilę wrzucać karty do specjalnej urny. Tradycyjna metoda ma zapewnić tajność głosowania.

13:23

Do komisji skrutacyjnej zgłoszono kandydatury radnych Anny Bałdygi, Elizy Dydyńskiej-Czesak i Marka Sobieraja. Radni jednogłośnie poparli taki skład. Przewodniczącym komisji będzie Marek Sobieraj.

13:22

Ślubowanie złożył radny Michał Starobrat z klubu Kraków dla Mieszkańców, który nie mógł wziąć udziału we wcześniejszej cześci obrad.

13:13

Jakub Kosek: Pragnę prowadzić radę w taki sposób, aby była miejscem dialogu i odpowiedzialnych decyzji. Miejscem, gdzie każdy ma głos i jest słyszalny. Ważne jest dla mnie, by decyzje tu podejmowane były transparentne. To buduje zaufanie i jest fundamentem współpracy. Będę chciał kontynuować dialog z mieszkańcami, wzmacniając rolę konsultacji. Będę dbał, aby rada była miejscem nie tylko “na dzisiaj”, ale żebyśmy podejmowali też odpowiedzialne decyzje “na jutro”, dbając o przyszłe pokolenia.

13:10

Radny Dominik Jaśkowiec proponuje w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej kandydaturę Jakuba Koska na przewodniczącego. – Ma doświadczenie i kompetencje do wypełniania tej funkcji. Był wieloletnim przewodniczącym rady dzielnicy i radnym miasta, będzie tę funkcję wypelniał doskonale. To naszym zdaniem najlepsza kandydatura. Radny wyraził zgodę na kandydowanie.

13:03

Koniec przerwy technicznej. Radni jednogłośnie poparli wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały dotyczącego wyboru Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Projekt będzie referował radny Dominik Jaśkowiec. Będzie to dla niego ostatnia okazja do wystąpienia w roli radnego, ponieważ wkrótce obejmie mandat posła (w miejsce Aleksandra Miszalskiego, który został prezydentem Krakowa).

12:48

Radni odebrali karty do głosowania. Przejdą teraz krótkie szkolenie, jak obsługiwać system.

12:34

Obrady zostały wznowione po przerwie, radni wybiorą teraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Zgłoszony na tę funkcję ma zostać Jakub Kosek. W projekcie uchwały można przeczytać, że Jakub Kosek uzyskał w wyborach 11 716 głosów, co stanowi najwyższy indywidualny wynik w historii wyborów do krakowskiej rady.

12:17

Dominik Jaśkowiec z KO został dziś radnym XI kadencji, ale już jutro obejmie mandat posła. – Chciałem być tutaj dziś, w radzie miasta, to dla mnie symboliczne. Ale już jutro obejmę mandat posła. W Warszawie chcę zajmować się sprawami lokalnymi. Jest ich sporo. Wśród nich: kwestie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, ustawy metropolitalnej, finansowania samorządów, miejskiego ogrodnika, wykorzystania środków z KPO. Oczywiście zabezpieczenie finansów na budowę lekkiego metra w Krakowie też będzie w moim zainteresowaniu. Naszym zdaniem właśnie takiego metra potrzebuje Kraków, a nie premetra, czyli tramwajów jeżdżących w tunelach.

12:01

Aleksandra Kot, najmłodsza radna Krakowa: – Z racji prawniczego wykształcenia chciałabym się znaleźć w Komisji Praworządności RMK. Z kolei ze względu na swój wiek zamierzam również reprezentować w radzie studentów, których, jak mówił prezydent Miszalski, trzeba przyciągać do Krakowa. Chcę, aby wiedzieli, że mają swoją przedstawicielkę w RMK.

11:34

Łukasz Maślona, Kraków dla mieszkańców: – Jako trzeci co do wielkości klub w radzie miasta czujemy moc mandatu, który dali nam krakowanie. Mandatu do tego, żeby być konstruktywną opozycją względem pomysłów, które będą się pojawiać ze strony władzy. Liczymy na to, że nasze projekty będą realizowane. Będziemy o to zabiegać w ciągu pięciu najbliższych lat.

11:06

Prezydent Aleksander Miszalski zakończył swoje przemówienie. Ogłoszona została przerwa w obradach do godz. 12:30.

11:06

Kraków potrzebuje zmiany, dla której podstawą będzie zgoda, będzie dialog, współpraca. Nie kłótnie i spory, tylko rzeczowa, rzetelna dyskusja pomiędzy mieszkańcami, pomiędzy stronnictwami politycznymi.

11:00

Sytuacja finansowa miasta wynika z polityki poprzedniego rządu.

Kraków nie powinien porównywać się z Wrocławiem, Poznaniem czy Gdańskiem. Powinniśmy mieć wysokie aspiracje. Mediolan, Wiedeń, miasta, które łączą turystykę i przemysł z bardzo wysoką jakością życia mieszkańców i poziomiem zadowolenia. Taki jest mój cel i chciałbym, żebyśmy na to patrzyli. Cel ambitny, ale realny. Chciałbym państwa zaprosić do tworzenia Krakowa Przyszłości.

10:58

Sposób tych zmian jest bardzo ważny. Mieszkańcy będą maksymalnie uczestniczyć w tych procesach. Będziemy rozwijać budżet obywatelski, rady dzielnic, narzędzia konsultacyjne. Jestem zwolennikiem pełnej przejrzystości i taki Kraków państwu gwarantuję. Chciałbym, żeby wszystko było bardzo dobrze zarządzane, więc obiecuję większą profesjonalizację zarządzania.

10:56

Nie mogę nie wspomnieć o kulturze. Trzeba dbać o to, co mamy, ale potrzebujemy też otwarcia na nową sztukę, oddolną, nieszablonową. Przestrzenią do tego może być Wesoła.

Przed krakowską edukacją stoją ogromne wyzwania, dotyczące infrastruktury czy dostępności miejsc w przedszkolach.

Będę dbał o sport – zarówno ten amatorski, młodzieżowy, jak i ten profesjonalny, który jest inspiracją dla tych młodych ludzi.

10:55

Bez młodych ludzi, bez kadry, gospodarka miasta będzie podupadać. Musimy dbać także o turystykę, ale zrównoważoną. Musimy dbać także o nowy przemysł, o innowację, by wspólnie budować nowoczesną gospodarkę.

10:53

Aleksander Miszalski: W Krakowie trzeba budować, ale trzeba budować rozsądnie. Musimy to miasto planować rozsądnie, by wszystkie dzielnice miały zapewnioną infrastrukturę. Ceny mieszkań są jednym z podstawowych problemów, które zatrzymują przypływ nowych mieszkańców. Nie możemy dopuścić do tego, by świetne krakowskie uczelnie świeciły pustkami.

10:50

Aleksander Miszalski wymienia priorytetowe wyzwania na tę kadencję, m.in. kwestie związane z demografią, transportem, środowiskiem, planowaniem przestrzennym.

10:48

Aleksander Miszalski: Mam świadomość mojej odpowiedzialności, mam świadomość ciężkiej pracy, która mnie czeka. To naprawdę honor i zaszczyt uzyskać to państwa zaufanie. Chciałbym też przy tej okazji złożyć gratulacje wszystkim nowo wybranym radnym. Tym, którzy są tutaj z nami pierwszy raz, ale też tym, którzy już radnymi byli. Część z państwa znam bardzo dobrze, części nie znam, ale mam nadzieję, że szybko poznam, bo czeka nas wspólne, bardzo ważne zadanie. A nie ukrywam też, że mam pewien sentyment do tego miejsca, ponieważ jeszcze 5 lat temu byłem tutaj radnym i nie ukrywam, że bardzo się cieszę, że tutaj wracam.

10:37

Przemawia Jacek Majchrowski. – Zostawiam miasto w bardzo dobrym stanie. 

Zostawiam cały zespół fachowców w urzędach, jednostkach, spółkach. Ludzi, którzy naprawdę wiedzą, co robią i na czym się znają. I do których można mieć pełne zaufanie. To są ludzie. którzy jeżeli mają poglądy polityczne, to trzymają je na wieszaku w domu. Tutaj są urzędnikami i pracują dla miasta Krakowa. Życzę panu, aby dobrze się panu z nimi współpracowało.

10:35

Aleksander Miszalski złożył ślubowanie i oficjalnie objął urząd Prezydenta Miasta Krakowa.

10:32

Jacek Majchrowski przy błyskach fleszy zdjął łańcuch prezydencki. Prezydent Aleksander Miszalski odebrał zaświadczenie o wyborze na Prezydenta Miasta Krakowa.

10:30

Nieoficjalnie: wiceprzewodniczącymi RMK mają zostać Iwona Chamielec (KO), Michał Drewnicki (PiS) oraz Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców).

10:25

Radni Miasta Krakowa rozpoczynają ślubowanie. Po odczytaniu roty ślubowania każdy z radnych będzie wstawał i wypowiadał słowo “Ślubuję”. Może dodać “Tak mi dopomóż Bóg”.

1. Anna Bałdyga
2. Iwona Chamielec
3. Michał Ciechowski
4. Tomasz Daros
5. Bogumiła Drabik
6. Michał Drewnicki
7. Eliza Dydyńska-Czesak
8. Grażyna Fijałkowska
9. Łukasz Gibała
10. Joanna Hańderek
11. Marek Hohenauer
12. Dominik Jaśkowiec
13. Mariusz Kękuś
14. Jakub Kosek15. Bogusław Kośmider
16. Aleksandra Kot
17. Małgorzata Kot
18. Zbigniew Kożuch
19. Renata Kucharska
20. Tomasz Leśniak
21. Agnieszka Łętocha
22. Łukasz Maślona
23. Magdalena Mazurkiewicz
24. Maciej Michałowski
25. Piotr Moskała
26. Rafał Nowak
27. Aleksandra Owca
28. Agnieszka Paderewska29. Włodzimierz Pietrus
30. Renata Piętka
31. Agnieszka Pogoda-Tota
32. Edward Porębski
33. Małgorzata Potocka
34. Łukasz Sęk
35. Edyta Sikora
36. Marek Sobieraj
37. Michał Starobrat
38. Grzegorz Stawowy
39. Grzegorz Wojciech Stawowy
40. Krzysztof Sułowski
41. Alicja Szczepańska
42. Aleksandra Witek
43. Rafał Zawiślak

10:23

W kuluarach słyszymy nieoficjalnie, że przewodniczącym Rady Miasta Krakowa ma zostać Jakub Kosek z Koalicji Obywatelskiej.

10:20

Prezydenci Jacek Majchrowski i Aleksander Miszalski są obecni na sesji wraz z małżonkami.

10:14

W pierwszej kolejności ślubowanie złożą radni, następnie prezydent. Później nastąpi wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Teraz radni odbierają zaświadczenia o wyborze do Rady Miasta Krakowa.

10:12

Włodzimierz Pietrus, radny PiS: – Na pewno mamy mniejszy klub niż w poprzedniej kadencji. Mimo to będziemy kontynuować pracę na rzecz miasta. Z tego co wiem, Platforma Obywatelska nie ma samodzielnej większości, na dziś przynajmniej, chyba brakuje jednego radnego, więc będzie musiała liczyć się z każdym klubem. Liczę na to, że będą się liczyć przede wszystkim interesy mieszkańców, dobre projekty będą realizowane, a te już zaczęte kontynuowane.

10:10

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego wczoraj Jacka Zielińskiego, współzałożyciela zespołu Skaldowie.

10:09

Radny Edward Porębski otworzył obrady.

10:01

Sala obrad jest już wypełniona po brzegi. Pojawili się m.in.: wybrany wczoraj przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Jan Duda, Michał Rusinek, posłanka Daria Gosek-Popiołek, senator Bogdan Klich czy kurator oświaty Gabriela Olszowska.

09:53

Zakończył się wspólny briefing Jacka Majchrowskiego i Aleksandra Miszalskiego. O godz. 10 ma się rozpocząć inauguracyjna sesja Rady Miasta Krakowa.

09:49

Jacek Majchrowski: Trudno wymieniać sukcesy i porażki. Udała się walka ze smogiem czy likwidacja reklam. Jak Państwo popatrzycie na szpitale krakowskie, to są zupełnie inne niż 20 lat temu. Wybudowaliśmy prawie trzysta boisk, nie tylko przyszkolnych. Wybudowaliśmy parę stadionów. Zawsze są sytuacje, kiedy człowiek czuje pewien niedosyt. Uwierają mnie dwa stadiony: mógł być jeden fajny.

Jest element nostalgii. Ale wiem, że podjąłem dobrą decyzję, by nie startować. Zamierzam nic nie robić.

09:47

Aleksander Miszalski: Mimo że jestem kibicem Wisły Kraków, będę wspierał wszystkie krakowskie kluby. Cracovia marzy o zmianie murawy, Hutnik o nowym stadionie. Będziemy tym klubom pomagać. Ale również tym małym, które też mają swoje oczekiwania.

09:47

Aleksander Miszalski: W przeciągu kilku dni odbędzie się briefing. Przedstawię wtedy pierwsze wnioski, konkrety.

Sytuacja finansowa Krakowa jest efektem rządów PiS. Zmiany podatkowe nie były rekompensowane. Trzeba zreformować finanse samorządowe. Są pomysły, jak finansom krakowskim pomóc. Będziemy pracować m.in. nad metropolią krakowską, która też zapewni dodatkowe finanse dla miasta.

09:42

Aleksander Miszalski: Chciałem podziękować krakowianom za wybór, za głosy oddane na mnie i kontrkandydatów. Mam poczucie odpowiedzialności za to miasto. Dziękuję za ponad 20 lat służby pana prezydenta Majchrowskiego dla miasta. Nie we wszystkim się zgadzaliśmy, ale Kraków się zmienił. Proponuję zmianę, która nie będzie rewolucją, a ewolucją. Kraków chciałbym budować w dialogu: z mieszkańcami i radnymi. Dziś radnych zaproszę do współpracy.

Więcej o wyzwaniach dziś z mównicy sejmowej [śmiech]. Pewne przyzwyczajenia pozostają. Zapewne macie państwo do mnie milion pytań. Odnośnie pierwszych decyzji, struktury urzędu, to prosiłbym o cierpliwość. Potrzebuję czasu, by porozmawiać z pracownikami, zapoznać się z dokumentami. Żeby zrobić rozsądne zmiany, trzeba wysłuchać różnych stron. Plan jest taki, by przez miesiąc-dwa dokonać m.in. audytu finansowego.

09:38

Jacek Majchrowski: To spotkanie ma charakter pożegnalny. Chciałem podziękować państwu za wszystkie lata. Przy wielu projektach byliście pomocni. To choćby likwidacja palenisk. Dzięki temu, że naciskaliście, zniknęły kopciuchy.

09:35

Do czasu wyboru przewodniczącego Rady Miasta Krakowa sesję poprowadzi najstarszy wiekiem radny, Edward Porębski. Radny Edward Porębski ma 74 lata i startował z drugiego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym Bieńczyce i Nową Hutę.

09:28

Trwają przygotowania do inauguracyjnej sesji Rady Miasta Krakowa IX kadencji. Nim się rozpocznie, odbędzie się jeszcze wspólny briefing prasowy ustępującego prezydenta Jacka Majchrowskiego i jego następcy: Aleksandra Miszalskiego. Ten drugi złoży dziś ślubowanie. Platforma Obywatelska będzie miała swojego prezydenta, a także bezwzględną większość w Radzie Miasta Krakowa.

Łukasz Sęk, radny miejski Platformy Obywatelskiej: – Z jednej strony to dla nas bardzo dobra sytuacja. O to walczyliśmy, po to startowaliśmy w wyborach. Z drugiej strony to również bardzo duża odpowiedzialność, ogromne wyzwanie. Zrobimy wszystko, żeby mu podołać. To wyzwanie będziemy się starali podejmować z innymi klubami w radzie miasta. Jesteśmy otwarci na współpracę. W najważniejszych dla Krakowa kwestiach powinniśmy wznosić się ponad polityczne podziały. Mam nadzieję, że nowa kadencja RMK nie zacznie się od sporów.

Z pewnością zmiana na stanowisku prezydenta będzie też impulsem dla rady miasta, by zmienić niektóre z dotychczasowych przyzwyczajeń. Mam nadzieję, że przy okazji prac nad budżetem skończą się wzajemne przekrzykiwania, walka o to, kto ile może z niego wyrwać. W radzie jest sporo nowych osób, przede wszystkim dużo debiutantek. Wprowadzą z pewnością powiew świeżości, a doświadczeni radni będą ich wspierać. Początek to bardzo duża nauka, przede wszystkim w zakresie procedur.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa linię numer 8 wyjechał Żonkilowy Tramwaj
Następny artykułTrwa XI edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Czas na pomysły mieszkańców