Mistrzowskie Interpretacje to coroczny koncert, podczas którego na scenie podziwiamy Gliwicką Orkiestrę Kameralną i jej wybitnych gości. To zawsze wielkie nazwiska świata muzyki. W tym roku – dyrygent Su-Han Yang z Tajwanu oraz soliści: Joanna Radziszewska (sopran) i RafałTomkiewicz (kontratenor). Ze względu na przedświąteczny czas w programie koncertu usłyszymy słynne dzieła G.Fr.Haendla, J.S.Bacha, A.Corellego, W.A.Mozarta o charakterze bożonarodzeniowym.
Koncerty z cyklu „Mistrzowskie Interpretacje” realizowane są od 2005 roku. To wiodące punkty każdego sezonu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej i wpisały się na stałe w kalendarz kulturalny miasta.
Program koncertu
A.Corelli – Concerto grosso „Na Boże Narodzenie”,
J.Fr.Haendel – Oratorium „Mesjasz” – wybrane fragmenty,
J.S.Bach – Oratorium „Na Boże Narodzenie” – fragmenty,
inne dzieła o charakterze świątecznym, kolędy i pieśni w opracowaniu na głos i orkiestrę
Gliwicka Orkiestra Kameralna
Założona na początku maja 2000 roku, żeby uświetnić 75 lat istnienia Gliwic. Powstała dzięki inicjatywie prof. Jana Ballarina – ówczesnego dyrektora PSM I i II st. w Gliwicach, Waldemara Staniczka – skrzypka i menadżera, Andrzeja Rosoła – dyrygenta oraz przedstawicieli władz Gliwic.
W składzie orkiestry znajdują się muzycy wywodzący się z Gliwic i Śląska, którzy stale pracują i współpracują z takimi instytucjami artystycznymi jak m.in.: Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Śląska, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Opolska i wiele innych. Połączenie wielu wybitnych i doświadczonych muzyków zaowocowało stworzeniem sprawnego i dojrzałego zespołu, który w krótkim czasie osiągnął wysoki poziom artystyczny. Podczas swojej dotychczasowej działalności koncertowej Gliwicka Orkiestra Kameralna wykonała wiele bardzo zróżnicowanych programów sięgających od muzyki baroku do współczesności. W 2016 roku na bazie muzyków GOK założony został Zespół Muzyki Salonowej ELEGANZA, który koncertuje cyklicznie w Gliwicach i na wielu estradach śląska i kraju.
WIĘCEJ O GLIWICKIEJ ORKIESTRZE KAMERALNEJ (link)
Su-Han Yang, dyrygent
Zdobył I nagrodę na 10. Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Filharmonii Śląskiej w Katowicach w 2017 roku. Obecnie pełni funkcję Asystenta Dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Indianapolis, a wcześniej – Asystenta Dyrygenta Tajwańskiej Filharmonii w sezonie 2021/2022. Od 2016 roku regularnie dyryguje orkiestrą Cameratą Taiwan, z którą odbył w 2022 r. tournée w Niemczech, zdobywając uznanie krytyków.
W Polsce współpracował z Filharmonią Śląską, Polską Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Łódzką, Filharmonią Pomorską, Orkiestrą Symfoniczną Radia Węgierskiego, Brandenburger Symphoniker, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Capellą Bydgostiensis i wielu innych.
Po koncercie w Gliwicach w ramach cyklu „Mistrzowskie Interpretacje” w 2019 roku przyjął zaproszenie zespołu i został gościnnym dyrygentem Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.
WIĘCEJ O SU-HAN YANG (link)
Joanna Radziszewska
Ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 2016/2017 studiowała u Petera Kooij oraz Kathariny Rössner-Stütz w Hochschule für Künste Bremen. Artystka obdarzona liryczno-koloraturowym sopranem, sięga po różnorodny repertuar. Joanna występuje w Polsce i za granicą z wieloma orkiestrami i zespołami takimi jak m.in.: Sinfonietta Cracovia, Oh! Orkiestra Historyczna, Capella Cracoviensis, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Baroque Collegium 1685, Weser-Renaissance Bremen. Miała okazję występować pod batutą tak wybitnych dyrygenów, jak np. Marc Minkowski, Rinaldo Alessandrini, Joshua Rifkin, Dirk Vermeulen, Dirk Brossé.
Ważne miejsce w repertuarze artystki zajmują liczne partie operowe, a także muzyka oratoryjna i pieśni polskie oraz zagraniczne. Artystka wykonuje także muzykę filmową. Wśród tych osiągnięć należy wymienić między innymi wokalizę z filmu Dziewiąte wrota Wojciecha Kilara, fragmenty solowe ze ścieżek do filmów Władca pierścieni, Tytus Andronicus, Incepcja, Princess Mononoke. W 2021 roku ukazała się pierwsza solowa płyta artystki zawierająca pieśni polskiego kompozytora Eugeniusza Pankiewicza pt. „Pieśni nieznane”. Płyty można posłuchać na platformach streamingowych.
Słowo od artystki: Uwielbiam tę chwilę, gdy czuję, że widzowie weszli do mojego świata emocji, do sfery uczuć przedstawianej postaci. Poczucie, że mogę ich zaprowadzić gdziekolwiek zechcę, daje mi wolność, spełnienie artystyczne oraz prawdziwą radość z bycia śpiewakiem operowym.
Rafał Tomkiewicz – kontratenor
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu Artura Stefanowicza (2018). W latach 2017–2019 był uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa” prowadzonego przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie, kształcąc się pod kierunkiem m.in. Matthiasa Rexrotha. Artysta występuje na takich scenach, jak Theater an der Wien/Kammeroper w Wiedniu, Teatro Comunale w Bolzano we Włoszech, w Operze w Biel w Szwajcarii, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie, a także na festiwalach Styriarte w Grazu, Dramma per Musica w Warszawie, Festival Barocco Alessandro Stradella w Viterbo oraz w salach koncertowych Wiednia (Złota Sala Musikverein), Genewy, Lozanny, Bydgoszczy i Warszawy.
W 2019 roku ukazało się pierwsze światowe nagranie DVD opery Il Trespolo tutore Alessandra Stradelli pod dyrekcją Andrei De Carla, w którym Rafał Tomkiewicz wykonywał partię Nino (DUX), a w 2020 roku wytwórnia Arcana wydała pierwszą płytę CD z tą operą.
Organizatorzy: Fundacja Gliwicka Orkiestra Kameralna, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach
Bilety na koncert do nabycia:
online pod adresem strony www.ckvictoria.pl;
stacjonarnie: w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (Centrum Przesiadkowe) przy ul. Składowej 8a w Gliwicach; w kasie Scena Bajka-Kino Amok przy ul. Dolnych Wałów 3, w Gliwicach oraz bezpośrednio przed koncertem w dniu wydarzenia (w miarę dostępności miejsc)
Data wydarzenia: 10 grudnia | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia: Państwowa Szkoła Muzyczna I. i II. st. im. Ludomira Różyckiego, ul. Księcia Ziemowita 12
Cena biletów: 60 zł
Kup bilet
Publikacja: CK VICTORIA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS