A A+ A++

W piątek 27 sierpnia do kin trafi jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku – „Mistrz” z Piotrem Głowackim w roli głównej.

Film porusza także wątek działalności Pietrzykowskiego w obozowym ruchu oporu, kierowanym przez Witolda Pileckiego. Bokserowi udało się przenosić na teren okolony drutami wiele przesyłek z lekarstwami, a nawet podjąć próbę zamachu na Rudolfa Hoessa.

„Teddy” starał się także stanąć w obronie ojca Maksymiliana Kolbe, który był brutalnie bity przez obozowego strażnika. Ksiądz zaczął jednak prosić Pietrzykowskiego, aby nie wymierzał sprawiedliwości. Dla boksera było to niezrozumiałe, ale posłuchał głosu późniejszego męczennika i świętego.

Prezentujemy oficjalny zwiastun i plakat produkcji inspirowanej historią Tadeusza Pietrzykowskiego, który podczas wojny walczył o życie na obozowych ringach.

„Jest to przede wszystkim opowieść o niezwykłym człowieku, który dzięki swojej pasji i  umiejętnościom pokazał, że nawet w tak nieludzkich warunkach można pokonać zło i zachować godność. Tworząc scenariusz, podjąłem się tematu, który jest mi szczególnie bliski poprzez osobę dziadka, ocalałego z zagłady więźnia Auschwitz” – podkreśla reżyser Maciej Barczewski.

„Tytuł „Mistrz” traktuję jako słowo, które ma wiele różnych definicji i interpretacji. Cały film jest próbą odpowiedzi na pytanie: Co to znaczy być mistrzem?” – mówi Piotr Głowacki, odtwórca głównej roli.

Akcja filmu rozgrywa się w początkowym okresie funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, trafił do niego w pierwszym transporcie w 1940 roku. 

Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony

Stoczył podczas 3-letniego pobytu kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, w których stawką było jego życie. Dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

Pietrzykowski w 1943 roku trafił do KL Neuengamme, gdzie stoczyło około 20 walk. Później został przeniesiony do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia w 1945 roku. Po powrocie do Polski pracował jako instruktor wychowania fizycznego.

Zmarł w 1991 roku

W rolach głównych: Piotr Głowacki („Bogowie”), Grzegorz Małecki („Kurier”), Marcin Bosak („W ciemności”), Marian Dziędziel („Dom zły”), Piotr Witkowski („Proceder”), Rafał Zawierucha („Pewnego razu…w Hollywood”), Marcin Czarnik („Syn Szawła”) i Jan Szydłowski („Planeta Singli”). 

„Mistrz” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Macieja Barczewskiego („My Pretty Pony”), zarazem autora scenariusza do filmu. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”) nagrodzony podczas festiwalu filmowego w Gdyni. Scenografię przygotowała laureatka nagrody Emmy – Ewa Skoczkowska („Kamienie na szaniec”). Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki („Bogowie”). 

W grudniu 2020 roku film wziął udział w konkursie głównym 45. FPFF w Gdyni

„Film jest najlepszym polskim dramatem bokserskim – pisał w trakcie festiwalu Kuba Koisz. Uniwersalna opowieść o człowieczeństwie i godności w czasach bez grama nadziei. Piotr Głowacki w roli Tadeusza Pietrzykowskiego to wielka aktorska kreacja” – podkreślała Karolina Korwin Piotrowska. 

„Mistrz” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentami obrazu są współtwórcy sukcesu filmu „Najlepszy” – Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński (Iron Films). Koproducenci: Telewizja Polska, Cavatina GW, Hardkop, Moovi. Dystrybucja w Polsce – Galapagos Films. 

Równolegle z premierą filmu 1 września do sprzedaży trafi także książka „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski” przygotowana przez córkę pięściarza Eleonorę Szafran.

Zobacz również:

Auschwitz, boks i chleb – film o człowieku, który pięściami wywalczył życie – FILM, FOTO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie Informacje.: [MOTORYZACJA] Doskonała widoczność podczas letnich wyjazdów
Następny artykułJak efektywnie gospodarować wodą?