A A+ A++

Przed sądem miejskim w Mińsku rozpoczął się dziś proces opozycyjnego blogera Eduarda Palczysa. Świadkiem w sprawie jest Raman Pratasiewicz, były opozycyjny bloger współpracujący obecnie z reżimem.

Mężczyzna przebywa w areszcie od września 2020 roku. Jest oskarżony m.in. o zamieszki i podżeganie do nienawiści – podało Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”.

Proces prowadzi sędzia Piotr Arłou. Na początku rozprawy oskarżony zawnioskował o wyłączenie sędziego i oświadczył, że nie zamierza wstawać.

– Nie uważam tego za sąd – powiedział bloger.

Następnie sędzia przychylił się do wniosku oskarżenia, by proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Formalnie po to, by „nie rozpowszechniać materiałów ekstremistycznych”.

Wieczorem niezależny portal Nasza Niwa poinformował, że świadkiem oskarżenia w sprawie Palczysa jest Raman Pratasiewicz. To były opozycyjny bloger, który w maju br. został aresztowany przez KGB po tym, jak białoruskie służby porwały i zmusiły do lądowania w Mińsku samolot Ryanair z Aten do Wilna. Po pierwszych przesłuchaniach, podczas których mógł być bity, rozpoczął współpracę z reżimem. Z powodu porwania samolotu, którym leciał, Unia Europejska nałożyła na Białoruś IV pakiet sankcji.

Bloger Eduard Palczys. Zdjęcie: spring96.org

Eduard Palczys został zatrzymany pod koniec września 2020 roku. Najpierw sąd skazał go na 30 dni aresztu z artykułu 23.34 Kodeksu Wykroczeń – za udział w nielegalnym zgromadzeniu. Po upływie miesiąca nie został jednak wypuszczony na wolność i usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw z czterech artykułów Kodeksu Karnego. Komitet Śledczy zarzuca mu „organizację zamieszek”, „organizację działań przeciw porządkowi publicznemu”, „podżeganie do nienawiści” i „wzywanie do działań przeciwko bezpieczeństwu państwa”.

Blogerowi grozi do 20 lat więzienia.

Białoruscy blogerzy ofiarami represji

Palczys prowadził w komunikatorze Telegram kanał Palczys. Według Komitetu Śledczego Białorusi był on jego główną „bronią”.

– Zasoby internetowe, które prowadził, w tym kanał w Telegramie i strony w sieciach społecznościowych, docierały do dużej części odbiorców w kraju. Ich zaufanie wykorzystywał do kierowania świadomością tłumu, indoktrynacji „potrzebnymi informacjami”, nakłaniania do zaplanowanych działań przestępczych – stwierdził w oświadczeniu Komitet Śledczy.

Oprócz „zamydlania świadomości” obywateli, Palczys miał również zajmować się organizacją masowych działań, poważnie naruszających porządek publiczny, m.in. informując o miejscu i czasie przeprowadzenia „nielegalnych działań”, czyli antyrządowych protestów.

„Polityczni” uciekają z Białorusi. Również do Polski

Kanał Palczysa w Telegramie władze w Mińsku określiły jako ekstremistyczny w kwietniu 2021 roku. Uznano go za więźnia politycznego.

Bloger był już wcześniej skazany w sprawie politycznej. W 2016 białoruskie służby zatrzymały go za treści na blogu 1863x.com. Pisał tam o powstaniu styczniowym, ale też o konieczności stawiania przez Białorusinów oporu wobec integracji Białorusi z Rosją. Służby zarzuciły mu “podżeganie do nienawiści na tle narodowym” i publikowanie pornografii. Treści na jego stronie zostały też uznane za ekstremistyczne. W październiku 2016 roku bloger skazano go na 1,9 roku ograniczenia wolności bez wysyłania do zakładu karnego. Podczas procesu został też zwolniony z aresztu.

Jak wysłać list do białoruskiego więźnia politycznego bez wychodzenia z domu

pj/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremiera “Niepamięci” w Teatrze Jaracza
Następny artykułPożar budynku jednorodzinnego. Są dwie ofiary śmiertelne