A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianach w Powszechnym Programie Bezpłatnych Szczepień przeciw HPV, które obowiązują od 1 września 2024 roku. Od teraz program obejmuje dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Ponadto, resort zapowiedział możliwość przeprowadzania szczepień w szkołach oraz uproszczenie procedur rozliczania programu w placówkach opieki zdrowotnej.

W Polsce codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 4 Polki umierają z powodu tej choroby. W 2021 roku odnotowano 4 008 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 188 zgonów. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności 19,8/100 000 i umieralności 5,9/100 000 z powodu raka szyjki macicy. Sposobem, by te statystyki przestały być tak przerażające, jest szczepienie przeciwko wirusowi HPV. To najskuteczniejsza uznana naukowo metoda. Program szczepień w szkołach, zapowiedziany w środę podczas spotkania prasowego, ma na celu zwiększenie wyszczepialności wśród młodych ludzi. 

– Dotychczas w programie zaszczepiono 183 tysiące dzieci. Szczepienie polega na podaniu dwóch dawek. Wydaliśmy ich 260 tysięcy, ale 183 tysiące dzieci to są dzieci zaszczepione. Odsetek wynosi 20 proc. Chcielibyśmy oczywiście zaszczepić wszystkie dzieci – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas spotkania z mediami. -Wiemy, że ten program funkcjonuje od ubiegłego roku, ale wciąż wyszczepialność dzieci jest niezwykle niska. Więc przychodzimy do szkół – dodała szefowa resortu zdrowia.

Na czym polega program szczepień w szkołach?

Podczas spotkań z rodzicami w szkołach, np. w czasie wywiadówek, otrzymają oni propozycje szczepienia swojego dziecka w wieku 9-14 lat. Jak zachęcają ministry zdrowia i edukacji narodowej, wystarczy powiedzieć “tak”, a cała procedura się rozpocznie, a rodzic nie będzie już w to zaangażowany – wszystko zostanie zorganizowane w szkole.

Każda szkoła może podjąć decyzję, czy będzie realizować szczepienia w swojej placówce. Dyrektor szkoły lub wyznaczony koordynator powinien skontaktować się z pobliskim lub współpracującym POZ i ustalić termin szczepienia. Rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie (podpisać deklarację i zgodę na szczepienie), zgodnie z instrukcjami dyrektora szkoły. Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia dziecka. Decyzja ta pozostaje w gestii dyrektora szkoły i rodzica. Rodzic może też upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę.

– Szczepienie jest bezpłatne i absolutnie dobrowolne. Szkoła przystępuje do programu, ale ostateczna decyzja jest zawsze decyzją rodzica. Może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić – wyjaśniła Izabela Leszczyna.

– To nowe otwarcie zwiększy dostępność do szczepień, które nadal będą możliwe w podstawowej opiece zdrowotnej. Ale otwiera się ogromna dostępność poprzez akcje szczepień w szkołach. Nie budujemy nowego systemu, tylko będziemy je realizować w otarciu o placówki podstawowej opieki zdrowotnej współpracujące ze szkołami, a każdy POZ jest przygotowany do szczepień, ma personel przeszkolony w tym kierunku. Nie wymyślamy koła na nowo, tylko bazujemy na profesjonalistach, którzy te szczepienia realizują na co dzień – powiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.

– W przyszłym roku będziemy chciały ten program rozszerzać i obejmować nim kolejne roczniki – dodała minister zdrowia.

Program profilaktyki HPV, na czym polega?

W Polsce od 1 czerwca 2023 roku realizowany jest powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Zgodnie z jej założeniami, do końca 2028 roku zaszczepionych powinno zostać przynajmniej 60% dzieci w wieku dojrzewania przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Początkowo program skierowany był do dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat, a aktualnie programem objęte są dzieci po ukończeniu 9 roku życia do ukończenia 14 lat. 

W obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 lipca 2024 r. doprecyzowano również szczepienia osób urodzonych w 2010 roku, dla których szczepienie musi być rozpoczęte do ukończenia 14 roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14 roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu szczepienia). W ramach programu powszechnych bezpłatnych szczepień przeciw HPV dostępne są dwie szczepionki: szczepionka 2-walentna (przeciw typom HPV16 i HPV18) i szczepionka 9-walentna (skierowana przeciw typom HPV6, HPV11, HPV16, HPV18, HPV31, HPV33, HPV45, HPV52, HPV58).

Wirus HPV, co to jest?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) przenoszony jest drogą płciową i przyczynia się do powstawania wielu nowotworów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najbardziej znanym i niebezpiecznym z nich jest rak szyjki macicy, jednak wirus ten powoduje również inne typy nowotworów, takie jak rak odbytu, pochwy, sromu, prącia, a także głowy i szyi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 80% osób zostanie zakażonych jednym lub kilkoma typami wirusa HPV przenoszonymi drogą płciową, a najwyższe wskaźniki zakażeń wirusem odnotowuje się u osób aktywnych seksualnie w wieku do 25 lat. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrząd Miasta w Józefowie wprowadza szczepienia przeciw HPV w szkołach
Następny artykułThermaltake CTE E550 TG – premiera średniopółkowej obudowy PC, która zapewnia nietypowy montaż kart graficznych