A A+ A++

Brazylijska policja dokonała nalotów na biura należące do ministerstwa środowiska. Podejrzewają, że wysoko postawieni pracownicy, z ministrem na czele, brali udział w handlu drewnem z nielegalnej wycinki lasu deszczowego.

Minister Ricardo Salles to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w brazylijskim rządzie. Od objęcia stanowiska w 2019 roku znosił on kolejne przepisy chroniące las deszczowy. W kwietniu 2020 roku dał się nagrać jak mówił członkom gabinetu, że powinni wykorzystać pandemię COVID-19 do zniesienia kolejnych. „Teraz, kiedy media mówią tylko o COVID, musimy wykorzystać tę chwilę spokoju i przeprowadzić całe bydło przez bramę, zmienić wszystkie regulacje” – powiedział. Za jego rządów deforestacja Amazonii znacznie wzrosła.

Sąd Najwyższy nakazał w tej sprawie śledztwo. Podejrzewają bowiem, że minister i jego ludzie byli zaangażowani „w ekstremalnie poważny spisek mający pomagać kontrabandzie produktów z lasów deszczowych”. Ich spisek miał mieć związek z wprowadzonym w 2020 roku przez chroniącą brazylijską przyrodę organizację IBAMA zasadzie, że eksport drewna z lasów deszczowych nie będzie wymagał uzyskania wcześniejszej zgody od rządu. Policja twierdzi, że dzięki tej zasadzie wstecznie zalegalizowano tysiące transportów brazylijskiego drewna do USA i Europy. Salles twierdzi, że takie działanie nie miało miejsca.

W środę około 160 policjantów dokonało nalotów na biura ministerstwa środowiska w Brasilii, Sao Paulo i w północnym stanie Para. Mieli także przeszukać dom ministra w Sao Paulo. Sąd najwyższy przyznał im również prawo do sprawdzenia jego rachunków bankowych w poszukiwaniu zysków z nielegalnych źródeł.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AFP Autor: WM

Fot.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚlimaki są źródłem witamin. Jak smakują i gdzie są hodowane?
Następny artykułFirma LKQ Europe otwiera ośrodek innowacji i obsługi w Katowicach. Pracę w nim znajdzie nawet ćwierć tysiąca osób.