A A+ A++

Polska będzie w pełni wspierać wszystkie dyplomatyczne wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania sytuacji wewnątrz i dookoła Ukrainy. Rozwiązanie tego konfliktu to jedno w najważniejszych wyzwań w obszarze europejskiego bezpieczeństwa – podkreślił dziś w Wiedniu szef MSZ Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji w stolicy Austrii wziął udział w posiedzeniu Stałej Rady OBWE, gdzie przedstawił zarys priorytetów polskiego przewodnictwa w Organizacji w 2022 r.

Zbigniew Rau mówił, że Polska chce zabiegać o stabilność i bezpieczeństwo w regionie. Podkreślił, że jednym z najbardziej ekstremalnych i aktualnych wyzwań w obszarze europejskiego bezpieczeństwa jest rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, który pochłonął już życie tysięcy ludzi.

– Polska będzie w pełni wspierać wszystkie dyplomatyczne wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania sytuacji wewnątrz i dookoła Ukrainy zgodnie z Porozumieniami mińskimi i z pełnym poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach jej międzynarodowo uznanych granic – mówił Rau.

Donbas: jeden ukraiński żołnierz zginął, sześciu zostało rannych

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Polska wysoko ceni wkład międzynarodowej grupy monitorującej sytuację na Ukrainie. Mówił, że ta misja musi być w stanie w pełni i efektywnie wykonywać swoje zadania. Przypomniał, że Polska w czerwcu przeprowadziła akcje szczepienia personelu Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE na Ukrainie.

Rau wskazywał też na znaczenie OBWE w mediacjach i rozwiązywaniu konfliktów. Mówił, że wysiłki Polski będą skoncentrowane na wzmacnianiu bezpieczeństwa, ale również na polepszaniu sytuacji społeczeństw dotkniętych konfliktami.

Polska obejmie roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na mocy decyzji Rady Ministerialnej OBWE w Bratysławie z 5 grudnia 2019 r. i będzie sprawować tę funkcję po raz drugi w historii. Po raz pierwszy Polska przewodniczyła Organizacji w roku 1998. Polskie przewodnictwo w OBWE będzie trwało od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

OBWE skupia 57 państw uczestniczących. Geneza Organizacji wywodzi się z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 r. Formalna decyzja o przekształceniu KBWE w OBWE została podjęta podczas szczytu w Budapeszcie w 1994 r. Prace OBWE koncentrują się na trzech wymiarach: politycznym, ekonomiczno-środowiskowym oraz ludzkim, które wspólnie tworzą unikalną dla OBWE wszechstronną koncepcję bezpieczeństwa.

Strategiczne partnerstwo surowcowe między UE a Ukrainą

pj/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPSE: Padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc latem
Następny artykułNie umiemy zapobiec suszy, więc poprawiajmy nasiona