A A+ A++

Minister Naimski uczestniczył w polsko-amerykańskim dialogu o innowacjach w czystej energii

23.11.2020r. 14:49

“Energetyka jądrowa jest czysta, bezpieczna, stabilna i pracuje w podstawie sytemu elektroenergetycznego. W ciągu 20-25 lat zamierzamy mieć 6-9 GW zainstalowanej mocy w energetyce jądrowej” – powiedział Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski 18 listopada 2020 r. podczas wirtualnego dialogu zorganizowanego przez Foreign Policy i ClearPath pn. “Innowacje w dziedzinie czystej energii. Droga do wzmocnienia konkurencyjności USA i stymulowania globalnego rozwoju”.
Poza ministrem P. Naimskim w wydarzeniu uczestniczyli: Rich Powell (dyrektor wykonawczy Clearpath), Kevin Cramer (Senator R-ND), Brendan Bechtel (Prezes i CEO Brechtel Group), Kimberly Reed (Prezes Export-Import Bank of US) a debatę prowadziła Allison Carlson (dyrektor zarządzająca FP Analytics).

Debata dotyczyła głownie współpracy międzynarodowej przy wdrażaniu czystej energii, a także przywróceniu światowego przywództwa USA w dziedzinie energii jądrowej, eksportu istniejących i innowacyjnych technologii jądrowych oraz inwestycji zagranicznych w dziedzinie energetyki jądrowej w państwach rozwijających się po zniesieniu ich zakazu w lipcu tego roku.

Podczas spotkania minister Naimski przedstawił główne przyczyny leżące u podstaw wdrożenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz założenia polskiej strategii energetycznej, a także wyjaśnił dlaczego Polska zdecydowała się podjąć współpracę z USA przy jego realizacji.

Minister stwierdził, że stoimy obecnie w Polsce przed ogromnym wyzwaniem związanym z koniecznością transformacji naszego sektora energetycznego, transformacji od węgla, który jest obecnie podstawą naszego miksu energetycznego w kierunku zielonych źródeł energii i zielonego świata. “Zaczęliśmy naszą transformację na początku lat 90. od ponad 90 proc. udziału węgla kamiennego i brunatnego, a obecnie jego udział w bilansie energetycznym wynosi ok. 70 proc. Jesteśmy państwem europejskim i musimy przestrzegać europejskich zasad i być w zgodzie z europejską strategią klimatyczną i energetyczną” – powiedział minister.

“Wydaje się, że Polska jest w najtrudniejszej sytuacji spośród państw europejskich, ponieważ nie ma takiego drugiego państwa, w którym byłby tak duży udział węgla w produkcji energii elektrycznej. Stoi przed nami 20-40 letni okres transformacji, mamy region Śląska, który jest zagłębiem węglowym i nie można z dnia na dzień z powodów ekonomicznych i społecznych zmienić modelu ekonomicznego obowiązującego w nim” – wyjaśnił minister Naimski.

Dodał, że “w naszej strategii polegamy na szybkim wzroście OZE (wiatr na lądzie i na morzu, fotowoltaika) i do roku 2040-45, startując z 2,5 GW mamy mieć zainstalowane ponad 20 GW w fotowoltaice i 15-17 GW w energii wiatrowej. Mamy dużo bloków energetycznych opartych na węglu, które muszą z czasem zostać zamknięte i zastąpione stabilnymi źródłami. Ponieważ OZE są niestabilne i wymagają źródeł rezerwowych, a w najbliższej przyszłości nie będziemy dysponować efektywnymi sposobami przechowywania energii, dlatego też skierowaliśmy naszą uwagę na energetykę jądrową. Jest ona czysta, bezpieczna, stabilna i pracuje w podstawie sytemu elektroenergetycznego. W ciągu 20-25 lat zamierzamy mieć 6-9 GW zainstalowanej mocy w energetyce jądrowej”.

Minister Naimski powiedział, że “zdecydowaliśmy się rozpocząć od wielkoskalowych rektorów jądrowych, bowiem potrzebujemy ich jak najprędzej, w możliwie krótkim czasie – pierwszy w 2023 r. i ostatni w 2040 r.”. Dodał, że potrzebujemy stabilnego partnera do współpracy przy wdrażaniu naszego programu jądrowego. “Poszukujemy takiego partnera, poszukujemy technologii, która nie jest pierwszą (FOAK), lecz drugą, trzecią w swoim rodzaju, która jest sprawdzona. Poszukujemy doświadczonego partnera nie tylko do budowy lecz także do fazy eksploatacji i aż do demontażu elektrowni, co oznacza, że mówimy o współpracy na 60-80 lat, a to oznacza całkiem nowe podejście” argumentował minister.

Dodał, że zniesienie zakazu inwestowania w zagraniczną energetykę jądrowa w USA “napawa nas nadzieją na możliwość współpracy z amerykańskim rządem, amerykańskimi firmami”. Poinformował, że jeszcze nie zdecydowaliśmy o wyborze technologii i partnera, bo “mamy na to rok lub 18 miesięcy i wybór jest jeszcze przed nami”.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem amerykańskie firmy przy pomocy amerykańskiej administracji a szczególnie Departamentu Energii (DOE) wraz z polskimi firmami opracują schemat programu i rząd podejmie ostateczną decyzję do końca przyszłego roku. Polska musi opracować program z godnie z europejskimi regulacjami i zasadami i porozumienie z USA było notyfikowane w Euroatomie.

Minister dodał w toku dalszej dyskusji, że podstawą współpracy musi być zrozumienie wzajemnych interesów, a same porozumienia, dokumenty są wtórne w stosunku do osiągnięcia wspólnych celów współpracy. Firmy amerykańskie działające na rynkach zagranicznych muszą być w zgodzie z lokalnymi regulacjami i zasadami i muszą móc konkurować na rynku globalnym, szczególnie w sektorze jądrowym. “Podstawą współpracy jest wzajemne zaufanie” – powiedział minister Piotr Naimski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPółnaga pacjentka na podłodze szpitala w Zgierzu. “Jest nam niezmiernie przykro”
Następny artykułZNAMY LAURETÓW ROMANCE TV AWARD 2020