A A+ A++

Samochody są rozwijane przede wszystkim jako praktyczny środek transportu. W marce Mini inżynierowie wierzą jednak, że w przyszłości samochody mogą być czymś więcej niż tylko środkiem do osiągnięcia celu.

Oddział BMW Mini zajął się pomysłem na samochód przyszłości. Rezultatem jest wirtualne studium Vision Urbanaut – kompaktowy van, który może być używany nie tylko jako klasyczny środek transportu z autonomicznymi umiejętnościami jazdy, ale także jako salon do podróży. Seria nowych pomysłów tego projektu może zasadniczo zmienić definicję wykorzystania samochodu. Na zewnątrz koncepcja wygląda jak futurystyczny kompaktowy van, którego prawie cztery i pół metra długości nadwozia powinno oferować obszerne wnętrze. Aby móc zapewnić jak najwięcej miejsca wewnątrz koła zostały przesunięte maksymalnie w narożniki karoserii. Jedynym wejściem i wyjściem są centralne przesuwne drzwi po prawej stronie pojazdu.

CZYTAJ TAKŻE: BMW odracza prace nad Mini czwartej generacji

Mini Urbanaut.

Na potrzeby koncepcji zdefiniowano trzy scenariusze użycia – tzw. Mini momenty. Jednym z nich jest „Zamiłowanie do podróży”. To nazwa trybu jazdy, w którym kierowca przyjmuje klasyczną pozycję. Pojazd może jeździć całkowicie autonomicznie lub, alternatywnie prowadzi go kierowca wysuwając ukrytą kierownicę. Napęd jest czysto elektryczny. Mini nie podaje żadnych informacji o silniku, mocy ani zasięgu. Urbanaut jest przeznaczony głównie do użytku na obszarach miejskich, ale pojazd miałby się nadawać również do dłuższych podróży.

W przeciwieństwie do tego, co znajdziemy obecnie we wnętrzu aut Mini Urbanaut rezygnuje z chromu i skóry. Zamiast tego zastosowane są zrównoważone, a jednocześnie trwałe materiały. Cechą szczególną jest odchylana przednia szyba. Ma to stworzyć poczucie dużej przestrzeni, a także umożliwić interakcję ze światem zewnętrznym. Urbaunaut ma reagować na otoczenie i np. dostosowywać klimat wnętrza i oświetlenia do warunków zewnętrznych. Fotel kierowcy można obrócić tak żeby można było usiąść naprzeciwko siebie. Jeśli deska rozdzielcza jest opuszczona, z przodu znajduje się również miejsce do leżenia. Tylne siedzenie z wygiętym w łuk oparciem pokrytym dzianiną może służyć jako sofa lub leżanka. W słupku C znajduje się również mała szklana witryna. Jest też stół z rośliną pośrodku, który służy również jako półka pod mobilny panel operacyjny.

Pomyślano również o możliwości zdefiniowania ulubionych dla uż … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrząd Miejski wyda okolicznościowe pocztówki
Następny artykułEnerga Operator uruchomiła laboratorium elektryczne w Płocku