Czy można pić wodę z miodem na noc?
Zadaniem wieczornej rutyny jest przygotowanie ciała na zasłużony relaks i odpoczynek po ciężkim i wymagającym dniu. Gorący prysznic, ulubiony serial, kubek gorącej herbaty czy wsmarowanie w skórę ulubionego balsamu pozwala rozluźnić spięte mięśnie. Praca, nauka oraz inne obowiązki często wymagają od nas działania na pełnych obrotach. Paliwem do działania są cukry przechowywane w wątrobie. Zdarza się jednak, że wieczorem zaczyna ich brakować. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy od kolacji do pójścia spać mijają długie godziny.
W tym czasie mózg zdąży przetworzyć ostatnie zapasy, a to może wiązać się z deficytem energii. Zamiast nieprzerwanego snu mogą nas czekać częste pobudki, podyktowane ssaniem w żołądku i chęcią sięgnięcia po przekąskę. Nocne podjadanie na ogół nie kończy się dobrze. Nie tylko nie obudzimy się wyspani, ale także możemy rozpocząć nowy dzień z bólem brzucha oraz innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jak zaserwować ciału odpowiednią dawkę energii, a przy tym mieć pewność, że noc upłynie nam bez konieczności wstawania? Odpowiedzią jest wypicie szklanki wody z miodem w godzinach wieczornych. Domową miksturę warto wzbogacić także o cytrynę. Dlaczego? Odpowiadamy.
Jak przygotować wodę z miodem?
Przygotowanie wody z miodem wymaga przygotowania dwóch podstawowych składników
materiały prasowe
Prosty napój sporządzony na bazie przefiltrowanej i przegotowanej wody, dobrej jakości miodu i świeżego soku z cytryny to prawdziwa bomba witaminowa dla organizmu. Cytrus dba o prawidłowy poziom witaminy C, która wpływa na poprawę naturalnej odporności, natomiast skład miodu zachwyca licznymi witaminami, np. z grupy B, oraz minerałami, w tym:
-
wapniem,
-
magnezem,
-
fosforem,
-
żelazem,
-
sodem,
-
potasem.
Przepis na domowy specyfik jest bardzo prosty. Wystarczy wlać do szklanki wodę o temperaturze ok. 30 st. C, a następnie dodać łyżeczkę lub dwie miodu i wcisnąć sok z połowy cytryny. Pamiętajmy, by nie przekraczać temperatury 40 st. C, która całkowicie niszczy cenne właściwości miodu. Całość dokładnie mieszamy do momentu, w którym zauważymy, że miód całkowicie się rozpuścił. Napój najlepiej przygotować na ok. 10 godzin przed pójściem spać. Zapas czasu pozwoli nabrać mu pożądanych właściwości. Podstawowy przepis możemy także wzbogacić o dodatek ziół, m.in. melisy, tymianku czy mięty, które wzmocnią działanie uspokajające słodkiej mikstury. Świetnie sprawdzą się także plasterki owoców, np. pomarańczy, a także kawałki imbiru.
Woda z miodem – wpływ na sen
Problemy ze snem potrafią niekorzystnie odbić się na codziennym funkcjonowaniu. Nie tylko przyczyniają się do spadku wydajności, ale także wpływają na pogorszenie nastroju, zły humor i brak chęci do działania. Regularne picie wody z miodem i cytryną może znacząco poprawić jakość nocnego wypoczynku. Słodki dodatek zawiera w sobie składniki uczestniczące w produkcji tryptofanu, czyli aminokwasu niezbędnego do syntezy serotoniny – hormonu szczęścia, a także melatoniny, hormonu odpowiadającego za regulowanie rytmu snu.
Włączenie szklanki wody z miodem do wieczornej rutyny ułatwi zasypianie i sprawi, że sen pozwoli się lepiej zregenerować. Specjaliści podkreślają jeszcze jedną zaletę miodu. Okazuje się, że skutecznie hamuje działanie oreksyny, czyli neuroprzekaźnika utrzymującego mózg w ciągłym czuwaniu. W ten sposób możemy zacząć się relaksować jeszcze przed pójściem spać. Zaletą wody miodowej wypitej przed snem jest także uspokojenie układu trawiennego, który nie wpłynie negatywnie na nocne dolegliwości. Na co jeszcze wpływa mikstura z wody, miodu i cytryny? Napój m.in.:
-
doskonale nawadnia,
-
obniża ciśnienie krwi,
-
wzmacnia układ krwionośny,
-
działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie,
-
wykazuje działanie przeciwstarzeniowe.
Co daje picie wody z miodem rano, na czczo?
Medycyna naturalna uznaje wypijanie wody miodowej z cytryną tuż po przebudzeniu, jako najlepszy środek na zaparcia. Połączenie składników stymuluje zaspany układ pokarmowy i przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit. Takie działanie ułatwia wypróżnianie i pozbywanie się toksyn z organizmu. Napój polecany jest także osobom na diecie, gdyż wykazuje właściwości odchudzające. Dzieje się tak ze względu na mobilizację leniwych procesów przemiany materii.
Szklanka wody z miodem i cytryną sprawdzi się nie tylko wieczorem, ale także rano123RF/PICSEL
Pektyny zawarte w soku z cytryny zapewniają uczucie sytości i powstrzymują przed podjadaniem między posiłkami. Sam cytrus wpływa także na wątrobę, która usprawnia produkcję żółci, odpowiedzialnej za rozbijanie tłuszczów i wchłanianie niezbędnych witamin oraz minerałów. Na zaletach wody z miodem i cytryną poznali się także sportowcy. Mikstura stanowi źródło dodatkowej energii, pomaga szybciej zwalczyć zmęczenie i usprawnia ogólną wydajność fizyczną organizmu.
Czarny słoik i złoty miód. To prawdziwe eliksiry zdrowiaInteria.tv
Sprawdź również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS