A A+ A++

W tym roku obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiatowe obchody rozpoczęły się o g. 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie

Główne uroczystości rozpoczęły się o g. 11.30 przed Pomnikiem Niepodległej. W programie uroczystości znalazło się m.in.: wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego z udziałem Oławskiej Orkiestry Dętej, występ artystyczny chóru działającego przy Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Jana III Sobieskiego, pantomima pod hasłem „Wolność” w wykonaniu koła teatralnego działającego przy “Ogólniaku” pod przewodnictwem Józefa Markockiego, składanie wiązanek kwiatów przez delegacje oraz okolicznościowe przemówienie, które wygłosił starosta oławski Zdzisław Brezdeń.

Wartę honorową przy pomniku pełnili uczniowie z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, ubrani w repliki mundurów podoficerskich „Błękitnej Armii” Generała Józefa Hallera.

Słowem starosty

Przeszliśmy „niezwyciężeni”, jak śpiewają Sybiracy w swoim hymnie, przez wojnę światowa, dwie okupacje – niemiecką i sowiecką, przeżyliśmy czas, gdy byliśmy państwem wasalnym, burzliwej transformacji, aż dożyliśmy do czasów nam współczesnych (…) Jest takie pojęcie jak ojkofobia, które opisuje postawy człowieka, który takie pojęcia jak: patriotyzm, dobro Ojczyzny i tradycje, wartości, kulturę, religię – odrzuca, neguje, zohydza. Mówię o tym dlatego, że ten nurt jest dziś szczególnie widoczny w mediach społecznościowych i nie tylko. A zwróćmy uwagę a to, że w mediach społecznościowych nasza młodzież jest bardzo aktywna – oni kształtują swoją postawę życiową, swoje spojrzenie na świat, szukają wartości, z którymi będą szli przez dorosłe życie. Czy są na to odporni? Czy też nasiąkają tym – obojętnością, albo nawet nienawiścią do tego co polskie? To bardzo ważne pytanie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEdyta Górniak rozkleiła się podczas wywiadu. Płakała mówiąc o synu
Następny artykułPrace drogowe na ul. Poprzecznej  [ Wiadomości ]