A A+ A++

Władze powiatu jasielskiego oraz gminy Nowy Żmigród zabiegają o budowę nowego łącznika drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice-Nowy Żmigród-Dukla. Początkiem września br. zarząd powiatu przyjął koncepcję jej przebiegu. Pomysł powstania nowej obwodnicy niepokoi mieszkańców Nowego Żmigrodu i okolicznych miejscowości. – Będziemy protestować przeciw planowanemu przedsięwzięciu, które mieści się w katalogu przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Jest niezgodne z obowiązującym MPZP gminy Nowy Żmigród, planowane jest przez środek terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budynków mieszkalnych i korytarza ekologicznego potoku Niegłoszcz – czytamy w liście nadesłanym do naszej redakcji.

fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

6 września br. Zarząd Powiatu w Jaśle przyjął wstępną koncepcję przebiegu obwodnicy Nowego Żmigrodu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 993. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Nowy Żmigród ujęty jest jeden przebieg nowej drogi biegnący za cmentarzem. Samorządy uznały jednak, że drugi wariant przecinający drogę wojewódzką nr 992 na wprost przez potok jest znacznie krótszy i to on jest brany pod uwagę do realizacji. – Obwodnica zmienia przebieg drogi wojewódzkiej 993 od skrzyżowania z drogą wojewódzką 992 do włączenia w okolicy zakładu Jafar. Nowy przebieg jest zlokalizowany wzdłuż potoku Niegłoszcz w oddaleniu od zabudowy mieszkaniowej – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Jaśle. – Planowana budowa obwodnicy odciąży w znacznym stopniu ruch samochodów ciężarowych przez centrum Nowego Żmigrodu. To długo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców gminy – stwierdził Grzegorz Pers, członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Obwodnica, o którą czynione są starania ma spełniać wymogi drogi klasy G. Planowana jest również budowa dwóch przepustów na potoku Niegłoszcz oraz 400 m drogi serwisowej po stronie wschodniej obwodnicy.

Mieszkańcy ostrzegają – będą protesty

Podejmowane przez samorządy coraz śmielsze działania zmierzające do budowy innego niż ujęty jest w MPZP przebiegu nowego łącznika sprawiły, że mieszkańcy gminy Nowy Żmigród oraz okolicznych miejscowości wystosowali list do naszej redakcji, chcąc przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie. – W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej niepokojącymi informacjami w sprawie budowy łącznika (przez niektórych zwanego „obwodnicą”) drogi wojewódzkiej nr 993 w Nowym Żmigrodzie, mieszkańcy Nowego Żmigrodu oraz okolicznych miejscowości wyrażają stanowczy sprzeciw w sprawie planowanego przebiegu drogi po południowo- zachodniej stronie potoku Niegłoszcz w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budynków mieszkalnych i nieruchomości przeznaczonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) Nowy Żmigród pod budownictwo mieszkaniowe – podkreślają. – Planowany przebieg drogi jest niezgodny z obowiązującym MPZP Nowy Żmigród. Nie został z nikim skonsultowany ani uzgodniony, a wszystkie dotychczasowe działania w temacie są ukrywane przed mieszkańcami w tym m.in.: spotkania, na których rysowane są plany po prywatnych działkach bez zgody właścicieli nieruchomości, chodzenie władz powiatowych i gminnych po prywatnych nieruchomościach (po krzakach wzdłuż koryta potoku Niegłoszcz), czy wysyłanie w teren geodetów nanoszących rzędne terenu wzdłuż koryta potoku. Informujemy, że nie pozwolimy na zniszczenie naturalnych meandrów koryta potoku Niegłoszcz oraz korytarza ekologicznego oznaczonego w MPZP Nowy Żmigród symbolem ZN – informują zbulwersowani mieszkańcy.

Są przekonani, że inwestycja negatywnie wpłynie na spływ wód opadowych z centrum miejscowości, co przyczyni się do zalewania i podtopień ich domów, jak to miało miejsce w Jaśle po realizacji budowy drogi KG2. – Pomysłodawcom tego urojonego pomysłu nie chodzi o ulżenie mieszkańcom Nowego Żmigrodu i okolicznych miejscowości położonych od Gorlic aż po Duklę, tylko o przeprowadzenie tranzytu tirów omijając strome wzniesienie w rynku Nowego Żmigrodu minimalizując koszty całego przedsięwzięcia. Cały ruch tranzytowy od Nowego Sącza do Dukli zostanie skierowany na Nowy Żmigród przez co zyskają miasta Jasło i Krosno. Jednak jak widać drogi wojewódzkie Nr 992 i 993 nigdy nie były i nie są przystosowane do takiego ciężkiego ruchu pojazdów, co skutkuje licznymi załomami, koleinami oraz zniszczeniem nawierzchni niedawno remontowanych dróg. Ponadto wzdłuż nich brakuje podstawowej infrastruktury technicznej służącej bezpieczeństwu pieszych tj. normatywnej szerokości poboczy, chodników, oznakowanych i oświetlonych przejść dla pieszych itp. – zwracają uwagę mieszkańcy.

Obawiają się, że budowa łącznika w centrum terenów oznaczonych w MPZP jako tereny zabudowy mieszkaniowej może przyczynić się do uwstecznienie i zablokowania rozwoju Nowego Żmigrodu. – W cywilizowanych i przyszłościowo myślących miejscowościach, tego typu obwodnice planuje się na długofalowo z możliwością otworzenia przy nich zurbanizowanych terenów inwestycyjnych i przemysłowych, co w przypadku wciśnięcia tej drogi na południowo- zachodni brzeg potoku Niegłoszcz nie będzie miało nigdy miejsca – zaznaczają. – Pan starosta w Jaśle nie zrobił żadnej drogi (obwodnicy), która odciąży Miasto Jasło. Dlaczego teraz chce zrobić pseudo obwodnice w Nowym Żmigrodzie – kwitują.

Koncepcja nowego łącznika została skierowana do konsultacji i uzgodnienia z Zarządem Województwa Podkarpackiego. Powiat jasielski deklaruje przygotowanie projektu przy pomocy finansowej gminy Nowy Żmigród. Zadanie ma zostać zrealizowane w ramach programu transgranicznego Polska-Słowacja. Mieszkańcy Nowego Żmigrodu zapewniają, że zrobią wszystko, aby do realizacji tego pomysłu nie doszło.

Więcej na ten temat:

<Czy powstanie obwodnica Nowego Żmigrodu?>

id

Napisany dnia: 21.09.2021, 10:05

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień bez Samochodu. Kiedy wypada?
Następny artykułSamochody elektryczne dla Gdańska. PiS atakuje władze miasta