A A+ A++

Na ulicach Mielca oraz Podkarpacia od kilkunastu dni obserwujemy manipulacyjną anty-unijną kampanię dotyczącą cen prądu. Wpisuje się ona niestety w polexitowy język części obozu władzy i jego akolitów. 

Krótko trzeba powiedzieć, że Unia Europejska nie otrzymuje ani złotówki z tego co płacimy za prąd, a sama tzw. opłata klimatyczna stanowi ok. 20% ostatecznej ceny i trafia do polskiego budżetu. To obecna władza jest mocno odpowiedzialna za to, że ta opłata nie jest w większości przekazywana na odpowiednią i sensowną modernizację polskiej energetyki.

Do tej kampanii odniosło się ostatnio wiele osób, w tym m.in. Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który jednoznacznie zaprzeczył jakoby UE odpowiadała głównie za ceny prądu. Warto podkreślić, że podobne stanowisko wyraziło wiele niezależnych think-tanków i organizacji zajmujących się kwestiami energetyki. 

Obecny rząd praktycznie zahamował transformację polskiej energetyki na bardziej ekologiczną i co najważniejsze zdrowszą dla nas. Wszyscy pamiętamy jak zaraz po przejęciu władzy tzw. zjednoczona prawica postawiła na węgiel, podobnie o „czarnym złocie” mówił obecny prezydent Polski. A tymczasem od wiele lat wiemy, że energia uzyskiwana z węgla nie jest ekologiczna i zatruwa środowisko, na czym również cierpi nasze zdrowie. A od pewnego czasu okazuje się, że jest także coraz droższa. Obecny rząd dość późno zdał sobie z tego sprawę i powoli próbuje od niej odejść, ale to są działania spóźnione. Przypomnę tylko budowę elektrowni w Ostrołęce, która dziś jest burzona, a ostatecznie zapłacimy za to kilka miliardów złotych.

Na koniec stawiam pytanie, gdzie podziały się ok. 60 mld złotych z emisji CO2 z ostatnich kilku lat? Próbowałem zanalizować tą kwestię, jednak nie dotarłem do pełnych danych. Z dostępnych informacji widać, że spora część z tej kwoty nie została przeznaczona na odpowiednią i sensowną modernizację polskiej energetyki! 

Dominik Łazarz

Autor artykułu, ekonomista, doktorant rzeszowskiej WSIiZ, ekspert ds. UE Europe Direct w Rzeszowie oraz Gdańsku. Przez blisko 10 lat pełnił funkcję dyrektora Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, a później Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

e-leclerc-mielec


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNapadli na stację paliw, są już w rękach policji
Następny artykułPrzewrócony znak drogowy na Długiej. „Zagrożenie w ruchu”