A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze


Na zdjęciu: W lasach jest bardzo sucho. Wystarczy chwila nieuwagi, która może przyczyną do tragedii.

W lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie panuje obecnie średnie i wysokie zagrożenie pożarowe. Bezśnieżna i sucha zima oraz mało opadów wiosną spowodowały, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest pracowity.

W maju wybuchły do tej pory 33 pożary o powierzchni 3,38 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 26 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom. Od początku roku w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano 132 pożarów na łącznej powierzchni 17,13 ha.

Leśnicy apelują przed nadchodzącym weekendem o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo.  Leśnicy apelują o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasów można na bieżąco sprawdzać na stronie internetowej: https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=20

W lasach na terenie powiatu międzyrzeckiego oceniono stan zagrożenia pożarowego jako wysoki. Pewnym potwierdzeniem trudnej sytuacji był chociażby rozległy pożar w rejonie wsi Stary Dworek, gdzie do gaszenia pożaru trzeba było użyć samolotu.

Na zdjęciu: W lasach jest bardzo sucho. Wystarczy chwila nieuwagi, która może przyczyną do tragedii.

W tym sezonie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie pracuje 56 obiektów wyposażonych w kamery i dostrzegalni tradycyjnych z obserwatorem. To z nich prowadzi się wczesną detekcję lasów przed pożarami. Wieże TV i dostrzegalnie pożarowe pokrywają obszar naszej dyrekcji i zwykle oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Położone są one w miejscach zapewniających najlepsze pole widzenia.

W każdym z 35 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie uruchomione zostały Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów. Praca obserwatorów i dyspozytorów to niezwykle odpowiedzialna praca. To od ich pracy zależy bezpieczeństwo naszych lasów.


Na podstawie informacji prasowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrz obwinia innych za brak sukcesu?
Następny artykułStarostwo Powiatowe wznowi częściowo pracę wydziałów od 25 maja. Których?