A A+ A++

międzynarodowy plener malarski 2022 warsztaty 054W Pensjonacie pod Strzechą nad jeziorem Głębokie od 4 maja 2022 r. trwa kolejny Międzynarodowy Plener Malarski, pn. „SPOJRZENIA”.

Majowy plener jest pierwszym z dwóch jakie organizatorzy zaplanowali w tym roku. Druga odsłona pleneru zgodnie z założeniami ma się odbyć jesienią w październiku 2022 roku.

Oficjalne rozpoczęcie pleneru odbyło się w środę 4 maja 2022 roku w Pensjonacie pod Strzechą. Tegoroczny, majowy plener zgromadził dwudziestu artystów plastyków. W plenerze, podobnie jak rok temu uczestniczą także artyści amatorzy.

Plener, w którym obok artystów z Polski uczestniczą także artyści plastycy z Niemiec i Ukrainy trwać będzie do 15 maja.

W tegorocznym, majowym plenerze malarskim uczestniczą następujący artyści:

  • Adam Papke
  • Waldemar Pawlikowski – Komisarz wernisażu
  • Dorota Ruta-Zdanowicz
  • Marcin Jaszczak
  • Olga Pelipas
  • Karolina Antosz
  • Ewa Hernik
  • Hanna Chruścicka Kasak
  • Małgorzata Bogucka
  • Aneta Początek
  • Katarzyna Kotliar
  • Anna Hubsch
  • Marika Strobl
  • Ute Gruner
  • Klaus Bramburger
  • Thomas Gweł
  • Reza Moradi
  • Peter Heyn
  • Faeza Shakorii
  • Rosemarie Karge

7 maja, tradycyjne w ramach pleneru odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 2-10 lat. W warsztatach uczestniczyło trzynaścioro dzieci, których prace plastyczne zostaną również zaprezentowane podczas wystawy poplenerowej.

Warsztaty plastyczne dla najmłodszych, podobnie jak w ubiegłym roku poprowadziła znana międzyrzecka artystka Dorota Zdanowicz, która jako instruktorka prowadzi także zajęcia plastyczne dla dzieci w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Dzieci w sekcji plastycznej pod okiem pani Zdanowicz rozwijają swoje zdolności plastyczne i i doskonalą umiejętności manualne oraz wyobraźnię twórczą.
Motywem przewodnim tegorocznych warsztatów plastycznych była „Rywalizacja światła i cienia oraz kontrasty”.

Z efektami pracy najmłodszych artystów możecie Państwo zapoznać się w galerii zdjęć poniżej.

FOTORELACJA

międzynarodowy plener malarski 2022 warsztaty 006 1Bez wątpienia nowinką tegorocznego pleneru jest twórczość cyfrowa. Taką technikę w swojej artystycznej twórczości przyjęła pani Anna Hubsch, która swoje obrazy tworzy w programie graficznym na ekranie tableta.

Grafika cyfrowa to tylko jedna z technik, w której tworzy i którą artystka zgłębia od ponad roku.

Co ciekawe grafika cyfrowa nadal jest traktowana z pewną rezerwą przez odbiorców sztuki. Dla wielu osób przyzwyczajonych do tradycyjnych metod tworzenia, czyli malowania farbami akrylowymi czy też akwarelami cyfrowa twórczość może wzbudzać wiele kontrowersji, ale śmiało można zapewnić, że w świecie twórczość cyfrowa od dawna zdobyła uznanie i jest ceniona.

Należy pamiętać, że komputer, program graficzny to tylko narzędzia, a o całości dzieła decyduje talent i koncepcja artysty, a świadomy odbiorca sztuki nie deprecjonuje jej ze względu na technikę wykonania prac, bo dla osób ceniących sztukę nie ma znaczenia czy obraz został namalowany farbami akrylowymi czy olejnymi. Wartość artystyczna dzieła jest zupełnie odrębnym zagadnieniem od techniki jego wykonania.

Warto wspomnieć, że z punktu widzenia nabywców grafiki cyfrowej istotna jest gwarancja ograniczonego nakładu. Grafiki cyfrowe zawsze są limitowane – twórca kontroluje wielkość nakładu, a każdy egzemplarz jest numerowany oraz sygnowany.

Nabywając grafikę cyfrową trzeba pamiętać, że technologia cyfrowa daje ogromne możliwości i do pewnego stopnia ułatwia tworzenie, ale to talent artysty decyduje o ostatecznym efekcie.

Urozmaiceniem pleneru i swoistą odskocznią od pracy artystów będzie 11 maja (środa) wycieczka szlakiem międzyrzeckich zabytków, a także wizyta połączona z degustacja win w winnicy Pszczew dla uczestników pleneru oraz wieczorem integracyjne ognisko.

Natomiast z efektami twórczości artystów będziemy mogli się zapoznać podczas wystawy poplenerowej, która odbędzie się 14 maja 2022 r. (sobota) o godzinie 17:00.

FOTORELACJA

kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: Kazimierz Czułup/


międzynarodowy plener malarski 2022 warsztaty plakatOrganizatorem pleneru malarskiego jest Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna LUBUSKI REGION TURYSTYCZNY Kindervereinigung e.V. Seelow.

Projekt został sfinansowany ze środków Funduszu Małych Projektów (FMP) realizowanego przez Euroregion Pro Europa Viadrina w ramach Programu współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 w ramach celu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. „Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony”.


Czytaj także:
Plenery malarskie – wykaz stron
Międzyrzecz: Plener pod Strzechą [wideo]
Wernisaż poplenerowy w „Pensjonacie pod Strzechą”
Międzynarodowy Plener Plastyczny – Głębokie 2020 rozpoczęty!
PLENER PLASTYCZNY – GŁĘBOKIE 2020
WERNISAŻ POPLENEROWY – zapowiedź
Wernisaż Międzynarodowego Pleneru Plastycznego – Głębokie 2020
Plener Malarski „Strzecha-Głębokie 2018” – zapowiedź
Plener Malarski „Strzecha-Głębokie 2019” – zapowiedź
PLENER MALARSKI – pierwszy dzień
Plener Malarski w Pensjonacie pod Strzechą – dzień piąty
Międzynarodowy Plener Malarski ZBLIŻENIA 2021 – zapowiedź
Międzynarodowy Plener Plastyczny – „Zbliżenia 2021” wystartował
WERNISAŻ – Pleneru Malarskiego „ZBLIŻENIA 2021”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWraca Kiermasz Rozmaitości
Następny artykułPiłkarze Energi MKS Kalisz pokonują Sandrę SPA Pogoń Szczecin w rzutach karnych [FOTO]