A A+ A++

Pogrążona od 2011 r. w wojnie domowej Libia może – tak jak Syria – stać się centrum wielkiego międzynarodowego konfliktu zbrojnego – ostrzega w komentarzu redakcyjnym “Washington Post”. Eskalacja konfliktu może wywołać falę migracji do Europy – dodaje.

Dziennik przypomina, że w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, iż poprosi parlament w Ankarze o zgodę na wysłanie tureckich wojsk do obrony Trypolisu, obleganego od kwietnia przez wojska generała Chalify Haftara.

Działania Turcji to – jak ocenia “WP” – “odpowiedź na obecność ponad 1000 rosyjskich najemników” w oddziałach oblegających Trypolis, co “po raz pierwszy od miesięcy spowodowało zmianę sytuacji na froncie”.

W libijskim konflikcie Haftara wspierają m.in. Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja oraz Jordania. Za rządem w Trypolisie opowiada się Turcja oraz Katar.

“Eskalacja walk może wywołać nową falę uchodźców do Europy”

“Obie strony są obecnie wyposażone we floty dronów, które powodują znaczne ofiary wśród cywilów. Eskalacja walk może wywołać nową falę uchodźców do Europy” i doprowadzić do tego, że terenach tych kontrolę zyska “filia Państwa Islamskiego (IS) w Libii” – ostrzega dziennik.

Wszystko to – uważa gazeta – dzieje się, gdyż Stanom Zjednoczonym nie udało się “zyskać wpływu na bojowników i ich zewnętrznych sojuszników”. Zamiast tego administracja prezydenta USA Donalda Trumpa “wysyłała mieszane sygnały”. Oficjalnie wspierała rząd w Trypolisie, ale w kwietniu przywódca Stanów Zjednoczonych rozmawiał telefonicznie z Haftarem i “zasygnalizował wsparcie dla jego sprawy”.

“Niedawno (amerykańska) administracja sprzeciwiła się rosyjskiej interwencji i próbowała przekonać Haftara i rząd (prezydenta Rosji) Władimira Putina do zgody na wynegocjowane porozumienie” – odnotowuje “WP”.

W czwartek Trump omawiał kwestię Libii z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim, jednym z najważniejszych sojuszników Haftara. Oświadczenie Białego Domu głosi, że obie strony “odrzucają zagraniczny wyzysk” Libii oraz “zgadzają się, że strony muszą podjąć natychmiastowe działania, by rozwiązać konflikt, zanim Libijczycy stracą kontrolę na rzecz zagranicznych podmiotów”.

Nie ma wątpliwości, że “zagranicznym podmiotem”, któremu sprzeciwia się Egipt, jest Turcja – zauważa “WP”. 

W ocenie Kairu rząd Erdogana wspiera islamistów, podczas gdy Haftar – na wzór Sisiego – “aspiruje do roli świeckiego dyktatora”.

Libia pogrążona w chaosie

Chaos w Libii rozpoczął się w 2011 roku – przypomina dziennik. Stany Zjednoczone z europejskimi sojusznikami pomogły wtedy obalić dyktaturę Muammara Kadafiego, ale potem “nie wykonały poważnego wysiłku, by ustabilizować państwo”.

W ocenie dziennika Rosja “odegrała szczególnie złośliwą rolę”. Putin, który “stanowczo sprzeciwiał się obaleniu reżimu Kadafiego”, chciałby w Libii “przywrócić wpływy Moskwy”. Najemnicy walczący dla Haftara “technicznie przynależą do prywatnej firmy – Grupy Wagnera, ale wykonują polecenia Kremla”.

“Jeśli administracja Trumpa rzeczywiście chce wymusić dyplomatyczne rozwiązanie, to będzie potrzebować narzędzi” w postaci sankcji Kongresu USA na Rosję za ingerencję w sprawy Libii – konkluduje dziennik.

Z Waszyngtonu Mateusz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo pijaku zaatakował ratowników medycznych w Rabie Wyżnej
Następny artykułW 2020 roku pracowników i pracodawców czeka wiele istotnych zmian