A A+ A++

–  To ważny krok w walce o czyste powietrze. W tym roku, za zgodą Rady Miasta, w ramach dotacji przekażemy kielczanom 2 mln zł. W 2022 r. kolejne 2 mln zł – poinformował prezydent Bogdan Wenta.

Uchwałę dotyczącą zasad udzielania dotacji na wymianę źródeł ciepła rada miasta podjęła na sesji 11 lutego. W porównaniu z ubiegłym rokiem nie zmieniają się maksymalne kwoty dotacji. 8 tys. zł otrzymać można w przypadku zainstalowania ogrzewania gazowego, elektrycznego lub pompy ciepła. Taka sama kwota przysługuje właścicielom budynków jednorodzinnych, którzy chcą je podłączyć do sieci ciepłowniczej i zainstalować w nim instalacje cieplną. W przypadku budynków wielorodzinnych ta dotacja wynosi 40 tys. zł. 

Wymiana “kopciuchów”. Jedna istotna zmiana 

W ubiegłym roku dotacja mogła wynieść maksymalnie 90 proc. kosztów, oczywiście do wysokości granicy wyznaczonej dla poszczególnych zadań. W tym roku jest niewielka zmiana, miasto może pokryć 100 procent kosztów związanych z wymianą “kopciucha”.

ZOBACZ TAKŻE: Dramatyczny list mieszkańca Ślichowic. “Ten wieczór i noc zbierze żniwo w postaci chorób płuc, w tym tych najgorszych”

Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc, przypomina, że mieszkańcy mogą łączyć dotacje miejskie z tymi pochodzącymi z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Te środki rozdziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej .

Wymiana “kopciuchów”. Można łączyć dotacje

 – Jeśli skorzystało się z miejskiej dotacji, to wtedy w WFOŚiGW w Kielcach należy złożyć oświadczenie o uniknięciu podwójnego dofinansowania. Musi ono zawierać informację o tym, że koszty przedsięwzięcia nie były i nie będą dofinansowane z innych środków publicznych w takiej wysokości, aby łączna kwota dofinansowania nie przekroczyła 100 procent kosztów kwalifikowanych – tłumaczy Porębski.

Dotacje na wymianę “kopciuchów” cieszą się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku miasto podpisało 242 umowy na wymianę systemów grzewczych na kwotę 1,960 mln zł. 

ZOBACZ TAKŻE: Kielce w niechlubnym rankingu. Smog zabija ponad 200 osób rocznie w takim mieście jak nasze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego zaczynamy lekceważyć nakaz noszenia maseczek? Porozmawiajmy. Radio Łódź w każdej sprawie
Następny artykułZieleń na wyciągnięcie ręki