Na Tylnej Mariackiej rusza budowa toalety publicznej. To ostatni z elementów przebudowy ulicy. Za korzystanie z niej trzeba będzie zapłacić.
Dopiero za trzecim razem udało się rozstrzygnąć przetarg na zaprojektowanie i wykonanie strefy toalet publicznych oraz zespołu pojemników na odpady komunalne. To już ostatnie elementy zagospodarowania ul. Tylnej Mariackiej, które tak, jak maszyny parkingowe i cała przebudowa, powstają z opóźnieniem.
Jednak teraz część zamówienia jest już gotowa. Na odcinku kilkunastu metrów przy murze oporowym w pobliżu tunelu pod torami powstała wiata śmietnikowa z podestem i miejscem na 14 pojemników półpodziemnych. Dzięki temu mają zniknąć kontenery stojące na ulicy, które zwłaszcza latem nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale są też źródłem smrodu i przyciągają szczury. Prawdopodobnie niebawem śmietnik zniknie, ale jeszcze brakuje ostatniego elementu.
Jak informują Katowickie Inwestycje, ruszają prace związane z budową toalety publicznej. Na razie wykonawca ogrodził teren, na którym powstanie szalet. Zostanie zlokalizowany tuż przy tunelu prowadzącym z ul. Tylnej Mariackiej w kierunku ul. Wojewódzkiej. W jednym budynku znajdą się trzy toalety – damska, męska i dla osób niepełnosprawnych. Będą one płatne. Obok drzwi znajdzie się urządzenie do płatności wyposażone w terminal. Dostępne będą płatności kartą zbliżeniową, telefonem lub monetami. Budynek ma być pokryty stalą corten. Z tego materiału są m.in. wykonane elementy małej architektury obok NOSPR oraz ażurowa obudowa stacji trafo na ul. Dworcowej.
W środku znajdą się trzy muszle ze stali nierdzewnej, które będą automatycznie dezynfekowane. Podłoga ma być podgrzewana, a we wnętrzu toalety znajdzie się m.in. opuszczany przewijak dla niemowląt i kosz na śmieci. Na zaprojektowanie i wybudowanie toalety i zabudowy śmietników wykonawca będzie miał maksymalnie 10 miesięcy.
Prace na Tylnej Mariackiej mają potrwać do końca roku. Później będą odbiory, które powinny potrwać maksymalnie 2 miesiące. Dlatego z toalety będzie można skorzystać najwcześniej w przyszłym roku. Niewykluczone, że dopiero po przeprowadzeniu odbiorów zaczną być wykorzystywane pojemniki umieszczone pod wiatą śmietnikową, zamiast tych stojących bezpośrednio na ulicy. Za zaprojektowanie oraz budowę toalet i zespołu pojemników miasto zapłaci 1 230 000 zł brutto, czyli prawie pół miliona więcej niż planowano.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS