W czasach PRL zakład półprzewodników we Frankfurcie nad Odrą był pracodawcą dla wielu mieszkańców Słubic. W najbliższych dniach będzie okazja do przypomnienia jego historii– rusza cykl spotkań pt. “Miasto półprzewodników Frankfurt nad Odrą, 1959-1990” połączonych z prezentacją książki.
Uroczystą prezentację nowego wydawnictwa zaplanowano 17 listopada o godz. 17:00 na Uniwersytecie Viadrina (w sali Logensaal). – Liczące 280 stron książka przedstawia nowe spojrzenie na dawną wizytówkę Frankfurtu – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Ale autorzy skupiają się nie tylko na historii – wskazują również na obecny potencjał miasta w zakresie innowacyjnej mikroelektroniki. W treści znajdziemy też relacje mieszkańców na temat codziennego życia i pracy w fabryce półprzewodników w latach 70. i 80.
Uroczystości będzie towarzyszyć wykład dr Falka Flade z Viadriny pt. „HFO w sektorowym systemie innowacji NRD w zakresie półprzewodników i mikroelektroniki. Ocena obecnej sytuacji”.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale należy się wcześniej zarejestrować. Kontakt telefoniczny pod nr 0335 4015629 lub emailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Sama prezentacja książki to jednak nie wszystko. Przez cały tydzień będą odbywać się rozmaite wydarzenia poświęcone fabryce półprzewodników we Frankfurcie nad Odrą. Aby wziąć w nich udział wystarczy przyjść na miejsce. Poniżej szczegółowy program.
15 listopada, godz. 17.00
Klaus Schumann, dyplomowany inżynier i ekonom biznesu, wygłosi w Muzeum Viadriny wykład pt. „Gorąco poszukiwane na Wschodzie i Zachodzie – radia zegarowe z dawnej fabryki półprzewodników we Frankfurcie nad Odrą”. K. Schumann w swoim wykładzie rzuci światło na rozdział produkcji dóbr konsumpcyjnych w fabryce półprzewodników, za co był odpowiedzialny w zakładzie w latach 1972-1992. Opłata za udział wynosi 5,00 euro/osoba, stawka ulgowa to 3,00 euro za osobę.
16 listopada, godz. 15.00
Wycieczka na teren byłej fabryki półprzewodników. Zbiórka przed wejściem do TeGeCe GmbH przy Gerhard-Neumann-Straße 1. Ulrich Schade (dyrektor zarządzający TeGeCe GmbH) oraz byli pracownicy fabryki półprzewodników – Andreas Büttner i Bernd Schulz – przedstawią historię tego miejsca. Wydarzenie skupi się na historii budowy obiektu i jego historycznym rozwoju. Ponadto TeGeCe GmbH przedstawi obecne zagospodarowanie terenu i zaprezentuje wizje przyszłości tego historycznie ważnego miejsca. Udział w wycieczce jest bezpłatny.
16 listopada, godz. 18.00
W Archiwum Miejskim we Frankfurcie przy Rosa-Luxemburg-Straße 43 odbędzie się wykład “Matthias Falter i wczesna technologia półprzewodników w NRD”. W swoim wykładzie prelegent, dr Frank Dittmann (kierownik Działu Techniki Energetycznej, Energetyki i Automatyki w Deutsches Museum w Monachium), omówi osiągnięcia naukowe Matthiasa Faltera, jak również początki techniki półprzewodnikowej w NRD i umiejscowi je w ekonomicznych i politycznych uwarunkowaniach NRD w latach 50. i 60. XX wieku. Udział w wykładzie jest bezpłatny.
18 listopada, godz. 13:00
Tego dnia zaplanowano zwiedzanie zakładu IHP znajdującego się przy Technologiepark 25. Oprócz przemówienia dyrektora naukowo-technicznego prof. dr inż. Gerharda Kahmena, uczestnicy będą mogli liczyć na zwiedzanie clean roomu i laboratoriów frankfurckiego instytutu badawczego. Wycieczka jest bezpłatna i potrwa około dwóch godzin.
—
Całe przedsięwzięcia odbywa się w ramach współpracy Muzeum Miejskiego Viadrina, Archiwum Miejskiego we Frankfurcie, Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Technologie- und Gewerbecenter Frankfurt (Oder) GmbH oraz IHP – Instytutu Innowacyjnej Mikroelektroniki im. Leibniza.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS