A A+ A++

– Gdańsk z perspektywy wody jest przepiękny, choć tak naprawdę wiedzą o tym nieliczni. Często nawet gdańszczanie nie zdają sobie sprawy, ile atrakcji oferują szlaki wodne Motławy oraz jaką przyjemność i satysfakcję może sprawić zwiedzanie samego centrum miasta, ale kajakiem – mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu.

– Tam kładziemy nacisk na aspekt ekologiczny, z możliwością podziwiania Gdańska od strony wody. Tutaj zaś można w pełni oddać się poznawaniu tajemniczych i nieznanych zakątków miasta nad Motławą – tłumaczy Pawelec.



Organizatorzy przewidzieli zbliżoną trasę na wszystkich wycieczkach, choć ich przebieg zależeć będzie również od umiejętności i możliwości uczestników.

– Z poziomu wody oglądamy Gdańsk z zupełnie innej perspektywy. Łatwiej też dostrzec pewne detale – datę budowy mostu Stągiewnego, znak wielkiej powodzi czy rok rozbudowy Kamiennej Śluzy. Możemy zobaczyć najważniejsze gdańskie budynki położone nad wodą: spichlerze o zwierzęcych nazwach, jest okazja, aby dotknąć Sołdka czy podpłynąć pod Polski Hak, miejsce rzadko odwiedzane przez mieszkańców. Kanałem Na Stępce, Nową Motławą dopłyniemy do fortyfikacji na Dolnym Mieście. Opłyniemy rawelin – mniejszy bastion, który w XVII w. strzegł dostępu do miasta. To raczej niewymagająca, dwugodzinna trasa, którą rozpoczynamy i kończymy na przystani na Żabim Kruku – opowiada Ryszard Kopittke, przewodnik akcji.

Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Wakacje 2021. Jak się zapisać na zwiedzanie kajakiem?

Jak się zapisać na Kajakowy Spacer Miejski?

– Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie sportgdansk.pl i przesłać go na adres [email protected] – podpowiada rozmówca “Wyborczej”.

Udział w Kajakowych Spacerach Miejskich jest odpłatny, a opłata za dwugodzinne wypożyczenie sprzętu – niezależnie, czy będzie to kajak jedno- czy dwuosobowy – wynosi 35 zł.

Wycieczki odbywają się w każdy czwartek wakacji, w godz. 17-19, przy czym wskazane jest zjawienie się na miejscu pół godziny przed rozpoczęciem wodnego zwiedzania.

W wycieczce mogą wziąć udział także dzieci.

– Ale muszą płynąć kajakiem wraz z opiekunem. Opiekunowie zobligowani są do podpisania stosownej zgody na udział dziecka i biorą za nie pełną odpowiedzialność – mówi Pawelec.

Wakacje 2021. Niezapomniane przeżycie

– Pływanie kajakiem po Gdańsku jest coraz popularniejsze, coraz więcej chętnych chce zwiedzać Gdańsk w aktywny sposób. W końcu niewiele jest miast, które można podziwiać z perspektywy wody – przyznaje Stanisław Sikora z wypożyczalni “Kajakiem po Gdańsku”. I dodaje: – Z naszych usług korzystają turyści z całej Polski, ale i gdańszczanie. Wiele osób wraca, bo to niezapomniane przeżycie. 

Specyfika pływania po gdańskich wodach jest inna niż np. po jeziorach czy rzekach poza miastem. Wynika to m.in. z tego, że ruch na wodzie jest tutaj spory, a po drodze mija się różne jednostki, nie raz także sporych rozmiarów statki. 

Fot. Damian Kramski / AG

– Dlatego przed wypożyczeniem sprzętu podpowiadamy, jak należy się zachować na wodzie, z której strony płynąć, gdzie można podpłynąć, a gdzie nie – podkreśla Sikora. 

Jego wypożyczalnia ma kilka propozycji wycieczek, także dla grup zorganizowanych.

Jedną z nich jest wycieczka Motławą po ścisłym centrum Gdańska, skierowana zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych osób. Z wody można zobaczyć wszystkie “bramy wodne”, Żurawia, marinę, Bramę Stągiewna i największy eksponat Muzeum Morskiego – statek Sołdek. 

Kolejna opcja to wyprawa kajakowa po znanym i nieznanym Gdańsku – trasa wiedzie Starą Motławą, Nową Motławą, Opływem Motławy i Martwą Wisłą. Z tej perspektywy można poznać trzy oblicza Gdańska: bliższe natury, historii lub portu. 

Jest jeszcze całodzienny spływ Radunią i Motławą z Pruszcza Gdańskiego. Tutaj jest się najbliżej natury, daleko od zgiełku miasta. Radunia jest czysta, dookoła krąży niezliczona ilość ptactwa i jest wiele roślin. 

Wakacje 2021. Piękna wyspa nie tylko od środka

Z wody można też zobaczyć Wyspę Sobieszewską. Niedawno w Przystani Ptasi Raj ruszyła pierwsza wypożyczalnia kajaków w tamtych okolicach. 

Wyspę Sobieszewską otaczają przyjazne amatorom kajakarstwa Wisła Śmiała i Martwa Wisła, a także Przekop Wisły i Zatoka Gdańska, choć to już bardziej wymagające akweny, dla bardziej doświadczonych kajakarzy.

Do tej pory amatorzy i amatorki wiosłowania nie mieli jednak okazji wypożyczyć kajaka na Wyspie. Teraz to się zmieniło.

– Mamy nowoczesne kajaki turystyczne, dostępne dla każdego, także dla amatorów. Jest opcja dostawki dla dzieci, tak, żeby trzyosobowa rodzina mogła popłynąć razem – mówi Paweł Fąferek z wypożyczalni Aktywnie na Wyspie.

Wakacje 2021. Wyspa Sobieszewska widziana z wody? Przy Przystani Ptasi Raj ruszyła pierwsza wypożyczalnia kajakówWakacje 2021. Wyspa Sobieszewska widziana z wody? Przy Przystani Ptasi Raj ruszyła pierwsza wypożyczalnia kajaków Fot. Fundacja Family Challenge

Wypożyczalnia to dobra baza wypadowa. Można do niej dojechać autobusem miejskim lub samochodem (bezpłatny parking).

Opcji pływania jest kilka. Dwie pętle, zielona i żółta, to obliczone na ok. dwie godziny wiosłowania trasy.

– Pierwszą z nich płyniemy Martwą Wisłą w kierunku wschodnim, do mostu 1000-lecia Odzyskania Niepodległości i do przystani kajakowej na Kanale Młynówka. Drugą, Wisłą Śmiałą, obok rezerwatu Ptasi Raj, przez Narodowe Centrum Żeglarstwa i Akademicki Klub Morski – opowiada Fąferek.

Fioletowa pętla jest już o wiele dłuższa. Po drodze zahaczyć można o śluzę w Przegalinie, Marinę Błotnik, Kanały Śledziowy i Piaskowy oraz stocznię jachtową.

– To trasa dla bardziej ambitnych kajakarzy. Wyprawa trwa nawet siedem godzin, ale to nadal bezpieczny akwen. Po prostu trzeba mieć więcej siły w rękach i doświadczenia – dodaje Fąferek i zachęca, żeby zobaczyć Wyspę Sobieszewską z innej perspektywy.

– Wszyscy wiemy, że od środka jest piękna. Można tu spacerować, biegać, jeździć na rowerze, ale dobrze połączyć to z wodą. A do tej pory dosyć słabo wykorzystywano jej obecność. Warto lepiej poznać tę część Gdańska – zachęca rozmówca “Wyborczej”.

Miasto na jedną noc

W ramach akcji “Miasto na jedną noc” reporterki i reporterzy “Wyborczej” przez 10 wakacyjnych weekendów odwiedzają 10 miast. Opowiadamy i pokazujemy wam, dlaczego warto się do nich wybrać, co zjeść, jakie są największe atrakcje. Zaczęliśmy we Wrocławiu, byliśmy już w Kazimierzu Dolnym, Chełmnie i Augustowie. Teraz czas na Gdańsk.

Prosimy, podpowiedzcie nam, co jeszcze warto zobaczyć w Gdańsku, a czego lepiej unikać? Gdzie zjeść, co warto odwiedzić? Co was w Gdańsku zachwyca albo denerwuje? Piszcie na [email protected].

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSniper Elite 4 z next-genową aktualizacją. Rebellion zaskoczył graczy i prezentuje nowości
Następny artykułPoznań: Porzucony samochód z butlami gazowymi przed szkołą