A A+ A++

Każdego roku tysiące osób umiera tu w samotności, odciętych od rodziny i przyjaciół, a ich ciała często odnajdywane są dopiero po kilku dniach lub tygodniach. Zjawisko to znane jako godoksa, czyli “samotna śmierć”, jest częścią rosnącego poziomu izolacji społecznej i samotności w Korei Południowej, ale Seul ma zamiar to zmienić – szykuje miasto, gdzie nikt nie będzie samotny.

Samotność to globalna pandemia. Korea Południowa zaczyna z nią walczyć
/123RF/PICSEL

W odpowiedzi na ten kryzys władze Seulu ogłosiły plan walki z samotnością, w ciągu najbliższych pięciu lat miasto zainwestuje prawie 451,3 miliarda wonów (ok. 327 milionów dolarów), aby “stworzyć miasto, w którym nikt nie będzie samotny”. Nowe inicjatywy obejmują m.in. 24-godzinne wsparcie telefoniczne oraz platformę internetową, gdzie mieszkańcy będą mogli uzyskać pomoc psychologiczną, a także osobiste wizyty i konsultacje. 

Jak podkreślił burmistrz Seulu, Oh Se-hoon, samotność i izolacja to nie tylko problemy indywidualne, ale zadania, które społeczeństwo musi rozwiązać wspólnie. Eksperci są zgodni co do potrzeby takich działań, jednak wskazują, że problem wymaga bardziej złożonych rozwiązań, bo samotność w Korei Południowej jest głęboko zakorzeniona w kulturze. Kulturze, która dodatkowo kładzie duży nacisk na sukces i osiągnięcia, powodując, że wiele osób czuje się bezwartościowych, co pogłębia ich izolację.

Coraz więcej samotnych śmierci

A statystyki pokazują, że liczba samotnych śmierci ciągle wzrasta. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, w ubiegłym roku było to już 3661 przypadków, podczas gdy w 2022 roku zanotowano ich 3559, a w 2021 r. 3378 przypadków, czyli pogarsza się pomimo wyjścia z trudnego czasu pandemii COVID-19 i wynikającej z niej izolacji. 

Większość dotyczyła mężczyzn w wieku 50-60 lat, ale badania sugerują, że przyczyną może być nie tylko starzejące się społeczeństwo i niska liczba urodzeń, ale także rosnące poczucie społecznej presji. Bo problem samotności dotyczy również młodszych pokoleń, coraz więcej młodych ludzi wycofuje się z życia społecznego i spędza miesiące w izolacji domowej. To zjawisko określane jako hikikomori, pochodzące z Japonii, gdzie problem ten był badany już wcześniej – według szacunków w 2022 r. w Korei Południowej było aż 244 tys. takich samotników.

Nie tylko Korea Południowa, ale i cały świat

To nie pierwszy raz, kiedy władze Korei Południowej wprowadzają różne inicjatywy mające na celu zwalczanie tego problemu, wystarczy tylko wspomnieć Ustawę o zapobieganiu i zarządzaniu samotnymi śmierciami, która zobowiązała rząd do opracowania kompleksowego planu prewencyjnego oraz przygotowywania co pięć lat raportu dotyczącego sytuacji. W 2023 roku przyjął on poprawkę, która umożliwiła niektórym wycofanym społecznie młodym osobom uzyskanie wsparcia finansowego, w tym do 650 000 wonów (475 dolarów) miesięcznie na pokrycie kosztów utrzymania, aby pomóc im “powrócić do społeczeństwa.”

Korea Południowa nie jest też osamotnion … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułІзраїль заявив про завершення операції відплати Ірану. У Тегерані обіцяють відповідь
Następny artykułУ деяких областях очікується до +18℃: що прогнозують синоптики на 26 жовтня