A A+ A++

Kiedyś, gdy dzieci proszono o namalowanie miasta za 100 lat, maluchy rysowały szklane domy, latające samochody, szerokie drogi. Rysunki mogły się podobać. Nikt jednak nie pytał dzieci, kto będzie w tych miastach żył i jak takie życie będzie wyglądać. Wszystko wydało się być proste,

Fot. strekalova / Shutterstock / Shutterstock

podążanie utartym szlakiem wiecznego rozwoju. To był mit. Czas przemyśleć pojęcie rozwoju miasta. To nowe drogi? Nowy park? Jeszcze wyższe wieżowce? Fabryka? Biurowce? Stadion? Większa powierzchnia miasta albo jego liczba mieszkańców?

Nasze miasta nigdy nie będą takie, o jakich marzyliśmy w dzieciństwie

Czas się pogodzić z tym, że miasta, także te z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, nigdy nie będą wyglądały jak te fantastycznych wizji. Niektóre nie mogą, inne nie chcą.

Miasta mierzą się dziś z problemami, o których jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał. To suburbanizacja, starzenie się społeczeństwa, ubytek mieszkańców. Muszą dbać o zrównoważony rozwój i być odporne na rozmaite, często niespodziewane zagrożenia.

Nie wszystkie wspomniane zjawiska są już widoczne i nie zawsze są niepokojące. Nie da się jednak od nich uciec i czas zacząć je traktować jako pewnik.

Miasta potrzebują dziś zintegrowanego oraz interdysplinarnego społecznego spojrzenia. Jest potrzebne, by odpowiedzialnie myśleć o nas w mieście, o naszych bliskich oraz sąsiadach nie dziś, ale za kilka i kilkanaście lat. Czy potrafimy? Czy stać nas na zadanie sobie pytania, jak będzie się nam żyć w mieście, takim jakim ono jest naprawdę? Czy potrafimy połączyć różne dziedziny zarządzania nimi i snucia planów rozwoju w spójny koncept, który będzie odpowiedzią na pytanie, co zrobić, by dostosować miasto do zmieniających się potrzeb, liczby mieszkańców, sposobu pracy i spędzania czasu? Na początek wyrzućmy nasze stare rysunki z dzieciństwa. Potraktujmy nasze miasta i naszą przyszłość odważnie i uczciwie.

Zapraszamy na Miasta Idei

O przyszłości naszych miast i wyzwaniach, które czekają je za 30-50 lat, będziemy rozmawiać podczas kolejnego spotkania z cyklu Miasta Idei.

Spotkamy się 27 września w Strefie Centralnej w Katowicach (plac Sejmu Śląskiego 2). Warsztaty dla mieszkańców rozpoczniemy o godz. 16 (prosimy o zapisy na adres [email protected]). Następnie o godz. 17.45 odbędzie się debata ekspertów. Naszymi gośćmi będą m.in. Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dr Agnieszka Labus, która pracuje w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, jest też prezeską zarządu Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułParkingi wypełnione samochodami? Kierowcy w autobusach KM lub na rowerach
Następny artykułMusieli przerwać pogrzeb! Z trumny dochodziły przerażające dźwięki. Zajrzeli do środka…