A A+ A++

Na https://flobo.io/rachunkowosc/co-to-jest-metoda-kasowa/ odnajdziesz więcej szczegółów o metodzie kasowej.

Właściciele firm najczęściej rozliczają się z fiskusem za pomocą metody memoriałowej, zgodnie z którą obowiązek zapłaty podatku VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury za sprzedaż towaru czy usług. W takiej sytuacji urząd skarbowy nie patrzy na to czy na koncie płatnika VAT pojawiła się opłata od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku VAT zachodzi nie wcześniej niż po uzyskaniu opłaty od kontrahenta.

Z metody kasowej może skorzystać większość krajowych właścicieli firm

Brak wniesienia opłat w terminie to nie rzadkość. Osoby z własną działalnością gospodarczą często znajdują się w położeniu, gdy są zmuszone co jakiś czas monitować kontrahenta odnośnie wniesienia należności za wykonane usługi bądź sprzedane towary. Jeżeli to zdarza się notorycznie, nawet bardzo dobrze prosperujące przedsiębiorstwo może utracić płynność finansową, nie opłacić przysługujących podatków na czas i w rezultacie dostać od fiskusa bolesną grzywnę. Szczęśliwie mali przedsiębiorcy, innymi słowy podmioty których przychód ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczył wraz z podatkiem 2 milionów euro, są uprawnieni do skorzystania z metody kasowej odkładając tym samym termin rozliczenia podatku do chwili otrzymania należności od kontrahenta. Mając na względzie wymieniony wcześniej limit z tej metody może skorzystać stanowcza większość krajowych przedsiębiorców, lecz muszą oni pamiętać, że korzystanie z tej metody rozliczenia działa także w drugą stronę. Jeśli zatem sami mają trudność z dotrzymaniem terminów opłat, nie mogą potrącić podatku VAT z faktury zakupowej póki nie uiszczą danej należności. O zamiarze przejścia na metodę kasową należy zawiadomić urząd skarbowy składając druk VAT-R. Niezbędne jest też przejście na rozliczenie podatku VAT w systemie kwartalnym oraz obligatoryjne umieszczenie na każdej wystawionej fakturze adnotacji “metoda kasowa”.

Dlaczego biura rachunkowe nie polecają przedsiębiorstwom metody kasowej?

Rozliczenie podatku od towarów i usług metodą kasową jest często odradzana niewielkim przedsiębiorstwom przez obsługujące je biura rachunkowe. Z reguły przyczyną tego jest po prostu kwestia regularnego monitorowania wpływających płatności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa wymaga przecież stałego ich śledzenia, żeby nie przegapić terminu rozliczenia podatku VAT. W przypadku działalności, które wystawiają miesięcznie kilkanaście faktur nie jest to utrudnienie. Ale już przy kilkudziesięciu dokumentach nadzór wpłat wpływających na rachunek firmowy może zajmować nawet parę godzin dziennie. Dla takich podmiotów polecanym rozwiązaniem, które umożliwia zmniejszenie ryzyka błędów przy księgowaniu i zaoszczędzenie czasu, jest użycie aplikacji do automatycznego monitoringu należności, jaką jest robot Flobo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW wieku 76 lat zmarł Andrzej Krystek wieloletni dziennikarz Polskiego Radia PiK
Następny artykułВтрати росіян перевалили за 153 тисячі: ліквідовано ще 930​​​​​​​ солдатів РФ