A A+ A++

Posiłki dzieci i młodzieży powinny być odpowiednio skomponowane. Należy pamiętać, że dziecko to nie jest “mały dorosły”. Kształtując prawidłowe nawyki żywieniowe dzieci inwestujemy w ich zdrowie i dobrą kondycję psychofizyczną w życiu dorosłym.

Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe u dzieci?

Brak apetytu na warzywa i owoce oraz nadmierny apetyt na słodycze czy napoje gazowane. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest konsekwentne przestrzeganie kilku prostych zasad żywieniowych.
Po pierwsze zrezygnujmy z przedstawiania słodyczy w kategoriach nagrody. Istnieje ryzyko, że utrwalanie tego typu schematu będzie miało negatywne skutki w przyszłości. Dziecko ukształtuje sobie nawyk rekompensowania wszelkich niepowodzeń jedzeniem słodyczy, co jest prostą drogą do otyłości.
Po drugie nie idźmy drogą na skróty, nie korzystajmy w domu z dań gotowych typu instant czy też półproduktów, które potencjalnie są źródłem dużych ilości soli czy też sztucznych dodatków do żywności, które w diecie dziecka są szczególnym zagrożeniem. Po trzecie podczas zakupów nie podchodźmy bezkrytycznie do produktów szeroko reklamowanych w prasie czy telewizji. Z reguły produkty reklamowane jako przeznaczone dla dzieci obfitują w cukier, co bezpośrednio przekłada się na ich wysoką kaloryczność. Czytajmy składy i starajmy się samodzielnie w domu przygotowywać większość posiłków.

Jak zmienić nawyki u naszych dzieci?

Pamiętajmy, że to dorośli są najlepszym wzorcem do naśladowania dla dzieci, w związku z czym warto, żeby rodzice prowadzili zdrowy styl życia i przestrzegali zasad prawidłowego żywienia. W miarę możliwości spożywajmy wspólne posiłki, celebrujmy je. Nie pozwólmy, żeby dziecko pomijało śniadania. Dbajmy o miła i spokojną atmosferę przy stole. W czasie posiłku unikajmy oglądania telewizji, czytania gazet, pracy na komputerze czy prowadzenia burzliwych dyskusji. Zaangażujmy dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków, nakrywania do stołu, planowania jadłospisu. Otwórzmy się na nowe smaki, urządzajmy w domu degustacje nowych produktów czy dań.

Jak to się udaje w praktyce?

Bohaterka naszej metamorfozy – 13letnia Oliwia zmieniła swoje nawyki żywieniowe i w 7 miesięcy schudła 16 kilogramów. Oto jak wspomina swoją współpracę z dietetykiem Projekt Zdrowie:

Jak dowiedziałaś się o Gabinecie Projekt Zdrowie?
Mój tata dowiedział się od znajomego, który wcześniej dużo schudł z pomocą dietetyka w Projekt Zdrowie. Tata pierwszy rozpoczął kurację, a ja dołączyłam do niego w kolejnym tygodniu. Razem było nam raźniej 😉

Co zmieniło się w Twoim życiu podczas stosowania diety?
Nie mam już ochoty na podjadanie chipsów i fastfoodów. Najbardziej zaskoczyło mnie to jak szybko przyzwyczaiłam się do zdrowego odżywiania. Teraz codziennie po lekcjach staram się ćwiczyć w domu lub wyjść na spacer. Nie sprawia mi to już problemu!

obrazek

Co motywowało Cię do wytrwania w diecie?
Wydaję mi się że fakt, że po diecie będę mogła mieć ładniejszą sylwetkę. Fajne było też to, że pani dietetyk co tydzień dawała mi nowe zdrowe przepisy na moje ulubione dania np. pieczone placki ziemniaczane czy tortille w wersji fit.

Co powiedziałabyś osobom, które zmagają się z nadmiarem kilogramów i nie wierzą, że można schudnąć?
Da się schudnąć tylko trzeba cierpliwości oraz dobrej diety.

Jakbyś zachęciła innych do odwiedzenia naszego Gabinetu Dietetycznego?
Z całego serduszka polecam odwiedzić dietetyków z Projekt Zdrowie, dzięki którym dowiecie się bardzo dużo o zdrowym odżywianiu, bardzo miła obsługa, która bardzo motywuje do dalszej pracy nad sobą 🙂

Zadzwoń i zarezerwuj najbliższy wolny termin bezpłatnej konsultacji stacjonarnej lub online: 783 519 128 i odbierz darmowy e-book z przepisami dla każdego.

obrazek

dietetyk Dorota Harbarczuk

PROJEKT ZDROWIE
POLSKIE CENTRA DIETETYCZNE
Lubartów
ul. Lubelska 79
tel: 783 519 128

umów się na wizytę

obrazek

obrazek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSmoleński „Strajk Przedsiębiorców”. Policja przedstawiła dane
Następny artykułEwakuacja w 40 minut – żołnierze pomogli w transporcie pacjentów szpitala w Skwierzynie