A A+ A++

Język programowania Rust zyskał ważnego sprzymierzeńca. Jest nim znana korporacja Meta, która zadecydowała iż Rust będzie przez nią oficjalnie wspierany, zyskując tym samym status jednego z dwóch głównych narzędzi używanych przez nią do tworzenia aplikacji uruchamianych na serwerach.

Drugim językiem używanym przez programistów firmy Meta do tworzenia aplikacji, jest C++. Oznacza to iż Meta zobowiązuje się do zapewnienia długoterminowego wsparcia obu tych języków, co na pewno przyczyni się do wzrostu zainteresowania językiem Rust, który został opracowany przez Mozillę i na początku nie budził większego zainteresowania, ale z czasem wyrósł na prawdziwego tytana w świecie języków programowania. Dość powiedzieć iż jest to obecnie jeden z najczęściej używanych języków do tworzenia aplikacji budowanych z wykorzystaniem poleceń mających binarny format.

Firma Meta (wcześniej Facebook) zgłosiła swój akces do Rust Foundation na początku 2021 roku, zyskując od razu status platynowego członka, dołączając tym samym do takich tuzów przemysłu IT będących członkiem tej społeczności, jak AWS, Google, Huawei, Microsoft i Mozilla.

Zobacz również:

Facebook używa języka Rusta od 2016 roku, rok po pojawieniu się wersji 1.0 tego narzędzia. Wybór języka Rust zamiast C był wtedy dla Facebooka odważną decyzją, ponieważ większość aplikacji uruchamianych na serwerach była napisana w języku C.

Obecnie Rust jest głównym obsługiwanym językiem po stronie serwerów, razem z takimi narzędziami tego typu, jak C, Python i Hack. Rust jest teraz zalecany do pisania narzędzi uruchamianych z poziomu interfejsu CLI (wiersz poleceń) i usług świadczonych przez zaplecze systemu IT. Zaletą języka Rust jest to, że łatwo współpracuje z kodem C w celu komunikacji z systemami zaplecza. Język Hack jest natomiast preferowany do budowania aplikacji z obszaru logiki biznesowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkoła Magii
Następny artykułSzkoły ponadpodstawowe czekają na nowych uczniów – rusza rekrutacja uzupełniająca