A A+ A++

W nocy organizm regeneruje się najszybciej i najefektywniej. Dzięki rozluźnionym mięśniom, spowolnionej akcji serca i obniżonemu ciśnieniu odpoczywa zarówno umysł, jak i ciało. Doskonała koncentracja i pamięć, pozytywna energia oraz witalność to efekty snu. A o jego komfort najlepiej zadba starannie dobrany materac, który w aranżacji sypialni często schodzi na drugi plan.

Autor: housemarket.pl 22 maja 2020 16:08

– W łóżku spędzamy średnio aż jedną trzecią życia i warto pamiętać, że nie ma drugiego takiego mebla, który by w tak dużym stopniu wpływał na to, jak się czujemy, jak pracujemy czy jak radzimy sobie w stresie. Ale o to, by kręgosłup w nocy był w linii prostej, a każdy centymetr naszego ciała miał podparcie, dba właśnie materac. Nieodpowiednio dobrany często powoduje to, że w nocy się wybudzamy, co z kolei prowadzi do zaburzenia głębokiej fazy snu, a ona jest kluczowa, jeśli chodzi o regenerację szarych komórek mózgu – tłumaczy Bartłomiej Świtkowski, ekspert w dziedzinie dobrego snu, właściciel Home & Hotel Solutions.

Jak wybrać najlepszy model?

Projektanci snu za najważniejsze kryterium w doborze materaca uznają wagę i wzrost. Nie powinny nas zatem dziwić szczegółowe pytania w tej materii.

– Podstawowa zasada jest taka, że osoby cięższe powinny wybierać twardsze modele i odwrotnie: osoby z niską wagą będą się dobrze wysypiać na miększych materacach. Przestrzeganie tej zasady pozwoli zachować wszystkie naturalne krzywizny kręgosłupa w czasie snu – podkreśla Bartłomiej Świtkowski, zaznaczając, że każdy materac powinien być dłuższy o co najmniej 20 cm w stosunku do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać.

Nie mniej istotna jest pozycja, w jakiej śpimy. Dla tych, którzy preferują spanie na brzuchu, najlepszym wyborem będzie materac o jeden stopień twardszy w stosunku do tego, co wskazuje waga i jej rozłożenie.

Propozycja dla dwojga

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest materac dla dwojga np. brytyjskiej marki Somnus. Różnice w wadze i wzroście pary nie stanowią tutaj problemu! Dzięki temu, że każdy materac jest robiony ręcznie, istnieje możliwość określenia liczby sprężyn po każdej ze stron materaca, zapewniając komfortowy sen niezależnie od różnic w wadze i we wzroście małżonków.

Wykonanie

Kolejnym istotnym kryterium w wyborze materaca pozostaje jego sposób wykonania. Dużą popularnością cieszą się obecnie materace kieszeniowe, które posiadają specjalnego rodzaju sprężyny połączone ze sobą woreczkiem z tkaniny, stąd nazwa. Do niekwestionowanych liderów w dziedzinie tego rodzaju materacy z pewnością zalicza się amerykańska marka Simmons ze swoimi klasycznymi modelami, np. Beatyrest Black czy BlackCare. Ich atutami pozostają cichość oraz wysoka elastyczność, a wszystko dzięki temu, że każda sprężyna jest ręcznie i pojedynczo wprowadzana w worek z włókniny o właściwościach hipoalergicznych i bakteriobójczych. Spawane ultradźwiękowo sprężyny kieszeniowe łączy się po bokach, a nie na powierzchni, co gwarantuje lepszy komfort snu.

Naturalne wypełnienie

Doskonale wykonany materac, stworzony rękami najlepszych rękodzielników, powinien posiadać naturalne wypełnienie np. końskim włosiem, wełną wielbłądzią czy bawełną.

– Historia większości materacy nie będzie się wkrótce zaczynać w fabrykach, ale na farmach. Brytyjska marka Somnus na 300-hektarowej działce hoduje owce i alpaki, których wełna trafia następnie do ich materacy. I to jest doskonałe rozumienie tego, że najlepsze komponenty tworzą najlepsze materace, a te gwarantują nam komfortowy sen, który jest z kolei warunkiem zdrowia – podkreśla Bartłomiej Świtkowski.

Naturalne materace zdecydowanie lepiej oddychają od pozostałych modeli dostępnych na rynku. Ich dużym atutem są doskonałe właściwości higroskopijne, dzięki czemu nie tylko chronią przed dyskomfortem w czasie snu, ale także skutecznie zapobiegają namnażaniu się roztoczy i bakterii. Naturalne materiały o wiele lepiej dopasowują się także do ciała, tworząc perfekcyjne podparcie dla wszystkim mięśni. A ciekawostką jest to, że np. końskie włosie posiada naturalną warstwę oleju, która bardzo wolno chłonie wodę, dzięki czemu rozlaną kawę czy sok z porannego śniadania można szybko usunąć przed wchłonięciem.

Przebogata oferta dostępnych na rynku materacy sprawia, że wybór nie jest ani szybki, ani łatwy. Ale warto poświęcić nieco uwagi, by dobrać materac tak, by śnić zdrowo i komfortowo każdej nocy, ofiarowując sobie najcenniejszy prezent – zdrowie. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułPrzymrozki: Bardzo duże straty w małopolskich sadach
Następny artykułLady Gaga i Ariana Grande pierwszy raz w duecie. Zobacz klip “Rain On Me”