Już, a może dopiero, bo od czasu, kiedy Świdnik „wygrał” maszt z narodową flagą w pierwszej edycji rządowego programu „Pod biało-czerwoną” mijają właśnie dwa lata i w wielu miejscowościach ufundowana przez państwo „biało-czerwona” łopoce od dawna.
Program „Pod biało-czerwoną” wystartował w 2020 roku z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. By znaleźć się w gronie miejscowości, którym rząd sfinansuje ustawianie masztu z narodową flagą, na specjalnie przygotowanej stronie internetowej taką wolę musiało wyrazić co najmniej 500 mieszkańców.
W Świdniku pod wnioskiem znalazło się ponad 700 podpisów i po ogłoszeniu, że Lotnicze Miasto znalazło się na liście zwycięskich samorządów, rozgorzała dyskusja, gdzie powinien stanąć maszt. Najczęściej padały propozycje rond: Honorowych Dawców Krwi, Franczaka „Lalka” i Żołnierzy Wyklętych. Z czasem temat jednak ucichł. Pod koniec 2021 roku postanowiliśmy spytać świdnicki Ratusz i odpowiedzialne za realizację projektu „Pod biało-czerwoną” ministerstwo cyfryzacji: „Co z tym masztem dla Świdnika”?
Uzyskaliśmy wówczas zapewnienie, że nic nie przepadło, tylko wszystko przeciągnęło się przez pandemię, z którą walka była dla rządu sprawą priorytetową, ale już niebawem będą znane szczegóły finalizacji projektu. Mijały kolejne miesiące w sprawie nic się nie działo, aż pod koniec kwietnia br. miejski radny Marcin Magier (klub radnych burmistrza), który zainicjował w Świdniku zbieranie podpisów pod zgłoszeniem do programu i prowadził w mediach społecznościowych konsultacje, gdzie w Świdniku powinien stanąć maszt, rozesłał do mediów informację, że najwięcej świdniczan, którzy wzięli w nich udział, opowiedziało za rondem u zbiegu ulic Racławickiej i Wyszyńskiego (Honorowych Dawców Krwi) i wyraził nadzieję, że stanie on jeszcze w tym roku.
W ubiegłym tygodniu Magier podał konkretną datę.
– Wszystko wskazuje na to, że maszt z biało-czerwona flagą stanie przed 11 listopada. Starosta Świdnicki wydał już pozwolenie na rozpoczęcie prac związanych z jego ustawieniem – poinformował świdnicki radny. ZM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS