A A+ A++

Dowiedz się więcej o biopsji fuzyjnej.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem i rozmiarem kasztan. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę ujawnienia zapalenia lub przerostu tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego wykrycia niepokojących zmian nowotworowych. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego prawdopodobnego powstania.

Kłopoty z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeżeli zauważyli alarmujące objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, trudności ze wzwodem i ejakulacją, a także krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o sporym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym przeważnie około 30 minut. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są później analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. posiadanie rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki czy zaburzenia krzepliwości krwi. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Sosnowiec: Postawili na ekologiczne źródła ciepła
Następny artykułPolicja Chełm: Chciała sprzedać dziecięce ubrania, a straciła pieniądze