A A+ A++

Masło kakaowe charakteryzuje się delikatnym kolorem i przyjemnym zapachem. Okazuje się być przy tym znakomitym kosmetykiem pielęgnacyjnym. W swojej czystej postaci może być stosowane w pielęgnacji całego ciała nie tylko nawilżając je, ale również łagodząc konsekwencje poparzenia słonecznego. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Masło kakaowe – podstawowe informacje

Masło kakaowe jest nazywane też olejem lub tłuszczem kakaowym jest pozyskiwane z dojrzałych owoców kakaowca. Ten wywodzi się z Ameryki Środkowej i Południowej, choć dziś uprawiany jest przede wszystkim na zachodzie Afryki. Nasiona kakaowca cieszą się dużą popularnością przede wszystkim jako cenne źródło magnezu, były zresztą wykorzystywane w terapii wielu chorób na długo przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Majowie potrafili przygotowywać z nich napój, który niwelował zmęczenie nie gorzej niż dzisiejsze energetyki. Z kolei Aztekowie wykorzystywali nasiona kakaowca jako jeden ze środków płatniczych, co również zwraca naszą uwagę na to, jak duże było jego znaczenie.

Masło kakaowe – przegląd właściwości

Rozpoznanie dobrej jakości masła kakaowego nie jest trudne. Jego barwa jest jasnożółta. W temperaturze pokojowej ma stałą postać i twardą konsystencję, jego temperatura topnienia nie jest jednak wysoka i wynosi od 30 do 36 stopni. To właśnie dlatego masło do twarzy i ciała dobrze się wchłania, a jego rozsmarowywanie nie jest czynnością skomplikowaną. Łatwość, z jaką można z niego korzystać nie jest jednak najważniejszym z argumentów uzasadniających zainteresowanie tym rozwiązaniem. Tym, co zwraca na nie szczególną uwagę jest przede wszystkim bogactwo substancji aktywnych biologicznie, z którymi możemy zetknąć się analizując jego skład. Pozwala to na eliminowanie szkodliwego działania wolnych rodników na naszą skórę i przyczynia się do tego, że zmniejsza się widoczność zmarszczek oraz blizn. W przeciwieństwie do wielu innych kosmetyków, kakaowe masło do ciała i twarzy może być bez obaw stosowane przez kobiety w ciąży. Te powinny zresztą zainteresować się nim z jeszcze innego powodu – mamy do czynienia z kosmetykiem, na który można liczyć prowadząc nierówną walkę z rozstępami.

Masło kakaowe zyskuje wiele nowych entuzjastek w czasie upalnego lata. Nie może być jednak inaczej. Sprawdza się znakomicie jako naturalny bronzer, a jednocześnie chroni twarz i ciało przed szkodliwym promieniowaniem UV. Stosowane regularnie przeciwdziała też wysuszaniu skóry na słońcu. Dzięki temu skóra opala się szybciej, a sama opalenizna sprawia wrażenie bardziej regularnej. Na masło kakaowe można liczyć także wtedy, gdy chce się poprawić koloryt skóry. Znane jest również z tego, że znakomicie ją wygładza okazując się cennym wsparciem w walce z przebarwieniami. Osoby sięgające po kakaowy krem do ciała doceniają również to, że szybko jest w stanie zmiękczyć zrogowaciałą skórę, która często pojawia się na stopach, kolanach i łokciach.

Masło kakaowe – zastosowanie

Początkowo masło kakaowe było wykorzystywane przede wszystkim w zabiegach z zakresu aromaterapii, gdzie trudno było nie docenić jego relaksującego działania. Dziś jednak coraz częściej mówi się o nim także jako o kosmetyku pielęgnacyjnym umożliwiającym dbanie o ciało oraz włosy. Jeśli stosuje się je regularnie, można walczyć ze zjawiskiem rozdwajających się końcówek. Krem do włosów zmniejsza też ich tendencję do wypadania. W pielęgnacji ciała doceniane są jego właściwości zmiękczające i nawilżające. Jako składnik kremów oraz olejków do masażu masło kakaowe pozwala też na regenerację skóry.

W sprzedaży coraz częściej możemy też natknąć się na kosmetyki kolorowe bazujące na oleju kakaowym. To częsty składnik fluidów i pomadek, dzięki któremu można zadbać nie tylko o piękno skóry twarzy, ale również o jej odpowiednie nawilżenie. Warto sięgać także po bazujące na maśle kakaowym kremy na zimę. Są nieocenione, gdy pojawia się konieczność przyspieszonej regeneracji skóry wystawionej na szkodliwe działanie zimna i wiatru. Masło kakaowe może być zresztą również bazą dla kosmetyków wykonywanych samodzielnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w Wielkopolsce. Jak wygląda sytuacja w powiatach? (LISTA)
Następny artykuł4-dniowy tydzień pracy – 3 warianty