A A+ A++

Od dłuższego czasu musimy przestrzegać obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Powszechnie stosowanymi akcesoriami stały się zatem maseczki ochronne – chirurgiczne, FFP2 i FFP3. Które z nich najskuteczniej chronią przed zanieczyszczeniami i patogenami? W jaki sposób działają wymienione akcesoria i w jakich sytuacjach warto je stosować?

Maski chirurgiczne

Najpopularniejszymi maskami ochronnymi pozostają maseczki chirurgiczne. To zwykle akcesoria jednorazowego użytku. Mają za zadanie stworzyć fizyczną barierę między błonami śluzowymi ludzkiego organizmu a zanieczyszczeniami i aerozolami w powietrzu. Nie filtrują powietrza i mogą chronić jedynie przed większymi cząsteczkami o średnicy powyżej 1 mikrometra (μm). Wirusy są znacznie mniejsze niż wspomniane cząstki, dlatego maski nie są w stanie nas przed nimi obronić. Maseczki chirurgiczne mogą jednak izolować nas od aerozoli, w których bywają obecne wirusy.

Akcesoria dzieli się na trzy rodzaje – typ I, II i IIR. Podczas operacji chirurgicznych personel medyczny zakłada maseczki dwóch ostatnich typów. Takie maski mają trzy warstwy włókniny polipropylenowej. Maseczki IIR są dodatkowo odporne na przesiąkanie.

Jednorazowe maski chirurgiczne nie nadają się do długiego użytkowania, dlatego że nabierają wilgoci po kilkunastu minutach od założenia. Po zużyciu akcesorium trzeba niezwłocznie wyrzucić. Ponadto warto pamiętać, że maski chirurgiczne nie są w pełni szczelne, dlatego że nie da się ściśle dopasować ich do twarzy.

Maski ochronne FFP2

Maski FFP2 są maskami przeciwpyłowymi i antysmogowymi. Często wykorzystuje się je w górnictwie i przemyśle metalowym. Zapewniają wysoki poziom filtracji wdychanego powietrza – do 94%. Choć nie chronią przed wirusami w 100%, dla większości osób będą wystarczającą ochroną przed zarażeniem COVID-19. Jeśli nie ma się kontaktu z chorymi i nie pracuje się jako personel medyczny, można poprzestać na zakupie masek FFP2. Akcesoria mają zdecydowaną przewagę nad maseczkami chirurgicznymi. Maski ochronne FFP2 można nosić dłużej, szczególnie gdy zostaną wyposażone w zawór odprowadzający wilgoć. To odpowiednie akcesoria dla osób noszących okulary, dlatego że przy ich noszeniu szkła nie parują tak intensywnie, jak przy zwykłych maskach.

Maseczki FFP2 mogą mieć filtry węglowe zabezpieczające przed dymem, smogiem, kurzem, pyłem oraz patogenami. Skutecznie ograniczają transmisję koronawirusa, nie zwalniają jednak z przestrzegania pozostałych zasad profilaktyki. Maski FFP2 wykonuje się z trwałego, wielowarstwowego materiału. Wspomniane tworzywo ma gęsty splot, co stanowi dodatkową barierę dla aerozoli. Maseczki mogą być jedno- lub wielorazowe – w przypadku drugiego wariantu konieczna jest odpowiednia dezynfekcja po każdym użyciu.

Maski ochronne FFP3

Półmaski FFP3 zaleca się przede wszystkim personelowi medycznemu najbardziej narażonemu na kontakt z osobami chorymi na COVID-19. Akcesoria są w stanie zatrzymać 99% cząstek takich jak pyły, bakterie czy wirusy. Poziom ich nieszczelności nie przekracza 5%. Maski ochronne FFP3 zapewniają najwyższy poziom ochrony w porównaniu z maseczkami FFP2 i chirurgicznymi. Mogą być wyposażone w zawór odprowadzający wilgoć i ułatwiający oddychanie poprzez zmniejszenie oporu powietrza. Akcesoria występują w wariancie jedno- i wielorazowym.

Maski ochronne FFP3 okazują się najskuteczniejszym środkiem ochrony podczas epidemii koronawirusa. Niższą efektywnością charakteryzują się maseczki FFP2. Najgorzej w zestawieniu akcesoriów ochronnych wypadają maseczki chirurgiczne. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju maski się korzysta, stopień jej skuteczności nie powinien zwalniać z przestrzegania pozostałych zasad profilaktyki – częstego mycia rąk, dezynfekowania powierzchni i utrzymywania dystansu do innych osób.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 04.04.2021, 12:03

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbp Marek Jędraszewski: chrześcijanie wiedzą, że ich życie nie kończy się pustką
Następny artykułPomoc psychologiczna mimo pandemii