A A+ A++

Władze Madrytu zainstalowały na centralnym placu Puerta del Sol ponad 30 markiz, które mają chronić przed upałami, ale nie dają żadnego cienia – piszą hiszpańskie media. Cała inwestycja kosztowała 1,5 mln euro.

Markizy za 1,5 mln euro nie dają cienia. Mieszkańcy Madrytu narzekają na plac Puerta del Sol
fot. Alex Azabache / / Pexels

Choć ratusz chwali się, że na Puerta del Sol po raz pierwszy od ponad 160 lat zawitał cień, to opozycja i mieszkańcy Madrytu, cytowani przez hiszpańskie media, mają wątpliwości zarówno co do samych markiz, jak i kosztów ich instalacji.

„Na placu jest nie do zniesienia, można po nim ledwo przejść” – powiedział dziennikowi „El Pais” 80-letni mieszkaniec Madrytu.

Tymczasowa konstrukcja obejmuje 32 osłony przeciwsłoneczne i została zainstalowana dwa lata po kompleksowej renowacji jednego z najważniejszych placów stolicy Hiszpanii i ważnej atrakcji turystycznej.

Media porównują Puerta del Sol z Placem Katalońskim w centrum Barcelony, gdzie zamiast markiz są drzewa, pod którymi „można usiąść i nie poparzyć sobie tyłka”.

Od soboty w całym kraju trwa pierwsza w tym sezonie fala upałów; temperatury przekraczają 40 stopni C. W gminie El Granado w Andaluzji w południowo-zachodniej Hiszpanii odnotowano w niedzielę rekordową temperaturę w czerwcu – 46 stopni. W wyniku upałów w sobotę zmarła 51-letnia pracowniczka firmy sprzątającej ulice w Barcelonie.

Według danych Instytutu Zdrowia im. Karola III, od 1 lipca do 22 sierpnia 2024 roku w Hiszpanii odnotowano prawie 2,1 tys. zgonów z powodu upałów; najwięcej przypadków dotyczyło osób starszych.

Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEskalacjonizm
Następny artykułChatboty Meta AI Studio otrzymają możliwość zapamiętywania historii rozmów i kontaktowania się z użytkownikami