A A+ A++

24 marca 2023 r. o godzinie 10:00 odbędą się mareckie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.  Pod tablicą „Zawołanych po imieniu” na terenie parafii pw. św Izydora złożone zostaną kwiaty.

Od 2017 roku 24 marca to święto państwowe. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ma on na celu upamiętnienie w lokalnych społecznościach Polaków, którzy zapłacili za to najwyższą cenę. Jest on obchodzony w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów. Ulmowie dawali w czasie wojny schronienie ośmiorgu Żydom – Saulowi Goldmanowi oraz członkom jego rodziny.

Marecka tablica powstała w hołdzie rodzinie Banaszków, która za ukrywanie Żydów zapłaciła najwyższą cenę. Jesienią 1943 r. do domu Państwa Banaszków, w którym ukrywani są Żydzi, dociera sygnał o możliwej rewizji niemieckiej żandarmerii. Zarówno dla jednych i drugich to ogromne zagrożenie. W tej sytuacji goście opuszczają schronienie w Pustelniku. Rodzina Banaszków liczy, że to wystarczy, by niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Następnego dnia Niemcy dokonują przeszukania, znajdują opuszczoną kryjówkę i mordują 50-letnią Mariannę, 17-letnią Stanisławę i 20-letniego Władysława. Matkę, córkę i syna.

Pomimo faktu, że na ziemiach polskich groziła kara śmierci za ukrywanie Żydów, Polacy nie dali się zastraszyć i nieśli pomoc ratując swoich sąsiadów, niosąc im pomoc w tych nieludzkich czasach.

Więcej informacji z Marek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z biletami na mecz Lecha w LKE? Ruszyli od razu. Szaleństwo
Następny artykułМоже розбити армію Росії за кілька днів, – Піонтковський пояснив, що досі зупиняє НАТО