Maratony Kresowe po raz pierwszy zawitały do Krasnegostawu. Okazją do tego był jubileusz 50-lecia najstarszego w Polsce święta chmielarzy i piwowarów. Miłośnicy dwóch kółek ścigali się na różnych dystansach. Świetnie w rywalizacji wypadli reprezentanci naszego regionu. Kilku z nich stanęło na krasnostawskim podium.

Krasnystaw zadebiutował na mapach Maratonów Kresowych i można śmiało powiedzieć, że był to debiut bardzo udany. Wyścig był niezwykle ciekawy i urozmaicony. Zawodnicy wystartowali z boisk treningowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zlokalizowanych na nadrzecznych łąkach nad Wieprzem i Żółkiewką. Po krótkiej wizycie w centrum miasta uczestnicy rywalizacji pomknęli do lasu Namule. Z uwagi na liczne, solidne podjazdy i zjazdy, to właśnie tamten odcinek był najtrudniejszy do pokonania. Dodatkowy stopień trudności dołożyła aura. Intensywne deszcze, jakie spadły na Lubelszczyznę w dniach poprzedzających wyścig spowodowały, że na trasie pojawiło się sporo błota. Część zawodników przestraszyła się pogody (dzień, w którym odbyła się impreza, również zaczął się od mżawki) i zrezygnowała ze startu. A szkoda, bo później na niebie pojawiło się słońce. Sprawdziła się zatem maksyma, iż szczęście sprzyja odważnym. W krasnostawskich Maratonach Kresowych zawodnicy i zawodniczki ścigali się na różnych dystansach. Świetnie w zawodach wypadli reprezentanci naszego regionu, którzy zajęli kilka czołowych miejsc.

W głównym wyścigu na dystansie maratonu (56 km) zwyciężył Konrad Panglisz (UKS Wygoda Białystok). Kolejne lokaty zajęli dwaj reprezentanci GKK Peleton Okszów. Drugi na mecie był Adam Mandziak z Krasnegostawu, a trzeci Łukasz Mróz z Chełma. Wysoko, bo na piątej pozycji sklasyfikowany został Adam Chachaj z Krasnegostawu (GKK Peleton Okszów). Szóste miejsce zajął Kamil Koszałka (Krasnystaw), ósme Krzysztof Grajczyk z Chełma (GKK Peleton Okszów), dwunaste Wiesław Wójtowicz z Chełma (GKK Peleton Okszów), a osiemnaste Łukasz Łukaszczyk z Krasnegostawu.

Na dystansie półmaratonu (37,4 km) najlepszy okazał się Dawid Bojarczak (Łapy/Milsport Team). Drugie miejsce wywalczył Mikołaj Szeliga (Suwałki), a trzecie Wojciech Wójtowicz (Puławy/Enea KS Energia Kozienice). Blisko podium był Paweł Semeniuk z Włodawy (GKK Peleton Okszów), który jako czwarty wjechał na linię mety. Dziesiąty w klasyfikacji był inny włodawianin Jakub Grzywaczewski (PKK Peleton Okszów). Z kolei dalsze miejsca zajęli: 20. Jakub Rutkowski (Chełm/PKK Peleton Okszów), 25. Karol Kosacki (Chełm/PKK Peleton Okszów), 29. Jarosław Garda (Chełm/PKK Peleton Okszów), 32. Łukasz Amerek (Krasnystaw), 33. Krzysztof Paradowski (Krasnystaw), 39. Piotr Sulej (Krasnystaw), 42. Adam Rękas (Żdżanne), 43. Marcin Zembrzycki (Chełm), 46. Paweł Dudek (Krasnystaw), 48. Piotr Czemerys (Siennica Nadolna), 51. Marcin Dziedzic (Krasnystaw), 54. Mikołaj Rękas (Żdżanne), 56. Jerzy Dąbrowski (Chełm/Dom-Mak Dąbrowski Jerzy Wytwórnia Makaronu Domowego), 59. Maciej Majchrowicz (Krasnystaw), 68. Kamil Pasieczny (Krasnystaw/Naganiacze Team), 69. Krzysztof Zarębski (Krasnystaw), 71. Erwin Pasieczny (Krasnystaw/Naganiacze Team), 72. Kamil Słowik (Chełm), 73. Marcin Łukaszczyk (Krasnystaw), 75. Tomasz Niedziela (Krasnystaw), 80. Artur Kopeć (Krasnystaw), 84. Jarosław Pizoń (Krasnystaw).

Wśród kobiet na tym samym dystansie szóste miejsce zajęła Katarzyna Błaszczak (Chełm/GKK Peleton Okszów), a siódma była Elżbieta Wyczółkowska (Wojsławice/Enea KS Energia Kozienice).

Reprezentanci naszego regionu dobrze wypadli także w wyścigu FIT na dystansie 16,2 km. Jako drugi do mety dotarł Adam Wojciechowski (Chełm/GKK Peleton Okszów), a tuż za nim był Mikołaj Sadłowski (Chełm/GKK Peleton Okszów). Piąte miejsce wywalczył Olaf Szykuła (Chełm), a szósty był Szymon Stasiuk (Żmudź). W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Roman Niedziela (Krasnystaw – 8. miejsce), Sebastian Stasiuk (Żmudź/GKK Peleton Okszów – 9. miejsce) i Mateusz Przychodaj (Krasnystaw/LTW Team – 10. miejsce). Kolejne lokaty zajęli: 11. Mateusz Michalski (Chełm/GKK Peleton Okszów), 12. Paweł Stasiuk (Żmudź/GKK Peleton Okszów), 13. Eryk Haratym (Krasnystaw/LTW Team), 14. Mateusz Kowalski (Krasnystaw/LTW Team), 15. Łukasz Przychodaj (Krasnystaw/LTW Team).

Wśród kobiet podium wywalczyła Beata Wójtowicz (Chełm/GKK Peleton Okszów), która uplasowała się na trzeciej pozycji. Siódmą lokatę zajęła z kolei Katarzyna Weremczuk (Krasnystaw).

Również w rywalizacji Mini (7,7 km) oraz Makro (200-300 m) nie brakowało naszych młodych reprezentantów. W tym pierwszym wyścigu najwyżej sklasyfikowany został Filip Misiec (szóste miejsce/GKK Peleton Okszów). Dziewiąte miejsce zajął Oliwier Bobruk (Krasnystaw), dziesiąte Jan Grondkowski (Włodawa), dwunaste Piotr Wolanin (Chełm), a trzynaste Tymon Dołhan (Krasnystaw). Wśród dziewcząt zwyciężyła Martyna Wolanin (Chełm/AKK Chełm), zaś trzecia była Oliwia Chachaj (Krasnystaw). Z kolei w zmaganiach Makro ze zwycięstwa cieszyła się Iga Wolanin (Chełm/AKK Chełm), zaś na drugiej pozycji uplasował się Kacper Pizoń (Krasnystaw).

Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji Maratonów Kresowych będzie prowadzona klasyfikacja dla zawodników i zawodniczek z województwa lubelskiego. Powalczą oni o Puchar Lubelszczyzny. Warunkiem jest uczestnictwo w pięciu wyścigach (do klasyfikacji będą wliczane trzy najlepsze wyniki).