A A+ A++

– Dołożę wszelkich starań, aby Sąd Najwyższy był jak dotychczas symbolem i ostoją niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziowskiej – oświadczyła nowo powołana I prezes tego sądu Małgorzata Manowska. Prezydent Andrzej Duda wręczył jej akt powołania. Sędzia Michał Laskowski został powołany na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej.

Manowska zapowiedziała przy tym, że wszystkie decyzje, które ważą na autorytecie Sądu Najwyższego muszą być wypracowywane w demokratycznej dyskusji. Wyraziła przekonanie, że dzięki swojej pracowitości i zaangażowaniu “całej załogi SN” ten cel będzie całkowicie realizowany. – Bardzo się cieszę, że całe swoje doświadczenie długoletnie sędziowskie i akademickie będę mogła poświęcić dla służby Sądowi Najwyższemu oraz dla jego pracowników – powiedziała I prezes SN.

Sędzia Manowska pytana o zapowiadaną przez nią podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN inicjatywę formalnego wyeliminowania uchwały trzech Izb SN przez cały skład tego sądu, odpowiedziała, że będzie to konsultować z prezesami izb. – Wymiar sprawiedliwości nie może być ręcznie sterowany i wszystkie decyzje, które ważą na autorytecie SN, muszą być uzgadniane i wypracowywane w ramach demokratycznej dyskusji – dodała.

Akty powołania na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej wręczone zostały przez Prezydenta RP we wtorek. Jak zaznaczył podczas uroczystości Andrzej Duda, decyzja o powołaniu na stanowisko Małgorzaty Manowskiej i Michała Laskowskiego wynika z prerogatywy przynależnej głowie państwa, zgodnie z Konstytucją.

– Jest to bardzo ważny moment również dla polskiego państwa, ponieważ Sąd Najwyższy odgrywa w Rzeczypospolitej Polskiej ogromnie ważną rolę jako jeden z najważniejszych elementów trzeciej władzy. Trzeciej władzy, którą są sądy i trybunały, a wśród nich SN obok TK i Naczelnego Sądu Administracyjnego – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że SN to jeden z trzech najważniejszych podmiotów władzy sądowej, w którym sędziowie zajmują się najważniejszymi państwowymi sprawami w danym obszarze wymiaru sprawiedliwości. – Jest to sąd, na który zwróconych jest wiele oczu w kraju, nie tylko oczu obywateli – mówił prezydent.

Podkreślił również, że cieszy się z wyboru kandydatów. – Cieszę się z tego wyboru i z tego momentu, kiedy Państwo obejmujecie swoje urzędy, nie tylko ze względu na to, że zapełnione zostają te bardzo ważne miejsca, jeżeli chodzi o zarządzanie tymi podmiotami jakimi jest SN i Izba Karna w SN, ale cieszę cię również z samego wyboru, z tego kto obejmuje te urzędy. Jesteście Państwo obydwoje sędziami od samego początku swojej kariery prawniczej – zaznaczył prezydent.

Małgorzata Manowska sędzią SN jest od października 2018 r., orzeka w Izbie Cywilnej. Wcześniej przez kilkanaście lat była sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W 2007 r. przez kilka miesięcy pełniła funkcję wiceministra w resorcie sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę. Od stycznia 2016 r. kierowała też krakowską Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.

ja

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbiornik z wodą umieszczony na szczycie obudowy bezpieczeństwa budowanego bloku jądrowego Vogtle-3 w USA
Następny artykułNFOŚiGW: Nowość w programie „Mój Prąd”: możliwość składania wniosków on-line przez pełnomocnika (komunikat)