A A+ A++

Od 2018 r. Muzeum w Słowiańsku jest również placówką partnerską Muzeum Regionalnego w Opocznie.

 

Rozpoczęta 24 lutego inwazja Rosji na Ukrainę znacznie utrudniła nasze wzajemne kontakty i współpracę. Sytuacja w Słowiańsku stała się bardzo niebezpieczna, wielu mieszkańców opuściło miasto i wyemigrowało przed wojną na zachód.

 

26 kwietnia udało nam się odbyć krótką wideo rozmowę z dziennikarką zaprzyjaźnionego, lokalnego portalu miasta Słowiańsk www.6262.com.ua. Otrzymaliśmy też najnowsze, przygnębiające zdjęcia z wyludnionego Słowiańska.

 

Wiktor Pietrzyk – Muzeum Regionalne w Opocznie (MRO): Aleksandra, miło Ci widzieć ponownie. Ostatnim razem spotkaliśmy się podczas Waszej wizyty w Opocznie trzy lata temu. Teraz, przez wojnę niestety wszystko się zmieniło…

Aleksandra Pilipenko – www.6262.com.ua (6262.com.ua): Witam, cieszę się również, że możemy się znów zobaczyć. To bardzo ważne dla mnie i dla naszej redakcji, że możemy rozmawiać i być w kontakcie nawet w tak trudnym dla nas czasie.

 

MRO: Słowiańsk jest miastem partnerskim Opoczna. Powiedz proszę jaka jest teraz sytuacja w mieście. Słowiańsk jest cały czas w ukraińskich rękach…

6262.com.ua: Obecnie Słowiańsk nie jest bezpiecznym miejscem. Miasto jest cały czas Ukraińskie, ale jednym z głównych celów Rosjan jest jednak zajęcie tego terytorium. Słowiańsk był do tej pory obiektem kilku ataków powietrznych a większość cywilów została ewakuowana. Dlatego właśnie nasza redakcja podjęła decyzję o opuszczeniu miasta.

 

MRO: Muzeum w Słowiańsku jest także instytucją partnerską Muzeum Regionalnego w Opocznie. Aleksandra, czy posiadasz może jakieś informacje o waszym muzeum? Czy muzeum jest nadal czynne?

6262.com.ua: Niestety nie mam dokładnych informacji, ale ze względu na panującą sytuację zwiedzanie muzeum zupełnie nie wchodzi w grę. Z tego co wiem, muzeum jest zamknięte.

 

MRO: Wiemy, również z naszych mediów, że Słowiańsk został kilka dni temu zbombardowany. Jakie są zniszczenia w mieście?

6262.com.ua: Jak wspomniałam, Słowiańsk był atakowany już kilka razy. W wyniku tego są pewne, na szczęście niezbyt duże zniszczenia budynków użyteczności publicznej, szkół i sklepów. Ostatnio Rosjanie ostrzelali szpital w lokalnym uzdrowisku oraz zajezdnię kolejową.

 

MRO: Czy były jakieś ofiary w ludziach?

6262.com.ua: Na szczęście nikt nie zginął. Są za to ranni.

 

MRO: Jak wygląda zaopatrzenie miasta w podstawowe środki: żywność, wodę, środki higieniczne?

6262.com.ua: Cały czas jest dostępna energia elektryczna i woda. Działają służby miejskie Słowiańska. Działa większość sklepów spożywczych i nie ma na tą chwilę większych problemów z zaopatrzeniem. Inne sklepy są w większości zamknięte. Niestety doskwiera brak leków i innych środków medycznych.

 

MRO: Podczas naszych wizyt w Słowiańsku mieliśmy okazję zwiedzać pozostałości budynku biurowego dawnej fabryki płytek ceramicznych „Dziewulski i Lange”. Czy ten budynek również został ostrzelany przez Rosjan?

6262.com.ua: Z tego co udało mi się ustalić budynek „Dziewulskiego i Lange” nie został uszkodzony. Natomiast teren znajdujący się w pobliżu został zbombardowany.

 

MRO: Słowiańsk liczy przeszło sto tysięcy mieszkańców. Ilu z nich zdecydowało się pozostać w mieście?

6262.com.ua: Obecnie w Słowiańsku znajduje się około 30-40% mieszkańców. Tylu postanowiło zostać w mieście. Natomiast cały czas kontynuowana jest ewakuacja ludności przy pomocy komunikacji autobusowej.

 

MRO: Aleksandra, wspomniałaś, że jakiś czas temu również postanowiłaś wyjechać z miasta. Czy możesz powiedzieć gdzie teraz się znajdujesz?

6262.com.ua: Przebywam w bezpiecznym miejscu na terenie zachodniej Ukrainy. Tutaj mogę kontynuować pracę dziennikarską. Mam nadzieję, że uda mi się wrócić do Słowiańska tak szybko jak to tylko będzie możliwe, kiedy znów będzie bezpiecznie.

 

MRO: A jaka jest sytuacja w miejscowości, w której teraz przebywasz? Czy jest bezpieczniej niż w Słowiańsku?

6262.com.ua: Miasto nie znajduje się obecnie pod ostrzałem, chociaż mamy tutaj od czasu do czasu alarmy i wyją syreny. Można natomiast bezpiecznie żyć i pracować w normalnych warunkach. Jest dużo wolontariuszy, którzy pomagają uchodźcom.

 

MRO: Czy masz kontakt z pozostałymi członkami redakcji 6262.com.ua?

6262.com.ua: Wyjechaliśmy ze Słowiańska wraz z całą redakcją, więc mamy teraz możliwość pracy razem w nowym miejscu. Cały czas jesteśmy też w kontakcie z władzami Słowiańska i naszymi czytelnikami.

 

 

MRO: Ostatnie pytanie. Aleksandra, jak my tutaj w Polsce, możemy pomóc? Co możemy dla Was zrobić?

6262.com.ua: Przede wszystkim potrzebujemy wsparcia informacyjnego. Jeśli to możliwe rozpowszechniajcie informacje na temat tego co teraz dzieje się nie tylko w Słowiańsku, ale w całej Ukrainie. To teraz najważniejsze. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Polska pomaga Ukraińcom i gości tak wielu uchodźców.

 

MRO: Aleksandra, dziękuję Ci za to spotkanie. Mam wielką nadzieję, że następnym razem będziemy mogli zobaczyć się już w normalnych warunkach. Wszystkiego dobrego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIzraelska firma dba o cyberbezpieczeństwo systemów przesyłowych Polski i Litwy
Następny artykułUkradli defibrylator ratujący życie. Teraz odpowiedzą przed sądem