A A+ A++

Gdy jeden ze współmałżonków prowadzi działalność gospodarczą, drugi sporo ryzykuje w razie ewentualnych długów czy zaległości np. w podatkach.

Mąż ma firmę. Często podejmuje nieprzemyślane decyzje. Od dawna nie układało się między nami, zdecydowałam więc, że chcę rozwodu. Czy gdy skończy się sprawa rozwodowa, będę mogła przestać martwić się długami męża (zdarzało się, że odbierałam telefony z pogróżkami od jego wierzycieli)?

Rozwiedziony małżonek może też odpowiadać za zaległości podatkowe byłej żony czy męża. Nie za wszystkie jednak, tylko za te, które powstały w czasie trwania wspólności majątkowej.

Trzeba też pamiętać, że długi hipoteczne są zaspokajane z nieruchomości, na której zostały zabezpieczone. Gdy dom lub mieszkanie zostały kupione do majątku wspólnego, za długi odpowiadają oboje małżonkowie, mimo rozwodu. I niezależnie od tego, które z nich po rozwodzie mieszka w domu lub mieszkaniu.

Żona ma zwyczaj nieinformowania mnie o różnych swoich decyzjach. Czy jest szansa, abym mógł się skutecznie sprzeciwić niektórym jej pomysłom?

Z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika wyraźnie, że małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej. Sprzeciw jest skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogła się z nim zapoznać przed dokonaniem czynności prawnej. Nie wymaga żadnej szczególnej formy, ale dla celów dowodowych dobrze mieć potwierdzenie odbioru przesyłki poleconej zawierającej sprzeciw pisemny. Nie będzie wtedy wątpliwości, że złożyliśmy kontrahentowi małżonka sprzeciw wobec konkretnej czynności. Pamiętajmy tylko, że nie każdej czynności się sprzeciwimy. Jeśli żona będzie chciała kupić np. czajnik, to jest to czynność w bieżących sprawach życia codziennego, a tej sprzeciwić się nie możemy. Podobnie jest z czynnościami zmierzającymi do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny.

Czy konkubentowi grozi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe partnera?

Wśród osób, do których może się zwrócić fiskus o uregulowanie zaległości podatkowych, znalazła się również osoba pozostająca z podatnikiem w faktycznym pożyciu i współdziałająca z nim w prowadzeniu biznesu. Jeśli dojdzie w tym czasie do powstania zaległości podatkowej, może za nią odpowiadać. Ale muszą być spełnione konkretne przesłanki. Konkubent (konkubentka) muszą stale (a nie tylko okazjonalnie) współdziałać z podatnikiem w prowadzeniu działalności go … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci sprawdzają maseczki w busach i autobusach
Następny artykułPiS chce pozwolić na łamanie prawa “w celu przeciwdziałania Covid-19”. Prof. Łętowska: To bezczelność legislacyjna