A A+ A++

Zmiany, zmiany, zmiany …powtarza Mariusz Kiryła, świdnicki malarz cytując Stanisława Bareję, kiedy zadać mu pytanie o artystyczne zamierzenia. Jak twierdzi, w jego twórczości ewoluuje wszystko – tematyka, forma i techniki pracy. W przeciwieństwie do artystów trzymających się przez całe życie jednej linii, jest zadowolony z burzliwych zmian zachodzących w toku 50-letniej kariery. Wystawę zatytułowaną „Nowoczesne malarstwo Mariusza Kiryły” eksponowaną do 13 lutego w Galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, można nazwać podsumowaniem wędrówki po dwunastu miesiącach 2022 roku. Tradycją stało się, że placówka wystawia jego prace przynajmniej raz, czasem dwa razy do roku, co sprawia, że ewolucję osobowości twórczej Mariusza Kiryły można śledzić niejako w czasie rzeczywistym.

–  Zaczęło się od tego, że pandemia uziemiła mi samoloty do Irlandii, którą byłem przez długi czas zafascynowany. Tamtejszy pejzaż zamieniłem na polski, szczególnie ten, w którym obecne są wierzby głowiaste, najczęściej kojarzące się z Mazowszem. Wierzby chodziły za mną od dzieciństwa, kiedy jako młody chłopak biegałem po lubelskim Parku Ludowym, a brzegi Bystrzycy zarośnięte były tymi drzewami. Odżyło to we mnie w czasie pielgrzymek na Jasną Górę, a lubelski kontekst zastąpiły Małogoszcz i Włoszczowa mijane po drodze. Poczułem potrzebą „wymalowania się” w tym temacie. Wspomnienia z dzieciństwa i wrażenia estetyczne skumulowały się i zaowocowały serią obrazów. Myślę, że wierzby w pewnym sensie zastąpiły trochę pejzaż irlandzki, chociaż tamtejszy konglomerat kolorów ciągle chodzi mi po głowie, podobnie jak krystaliczna woda, czyste powietrze, nisko przepływające nad głową chmury, no i zachody słońca, zupełnie inne niż u nas.

Rok 2022 zapoczątkowały tragiczne wydarzenia związane z wojną w Ukrainie. Wśród 15 obrazów umieszczonych na wystawie są trzy do nich nawiązujące. Mówi o nich, że pochodzą z okresu niebiesko-żółtego. Po otrząśnięciu się z pierwszego szoku, Mariusz Kiryła postanowił zacząć na nowo eksperymentować z formą ekspresji.

– Powoli robię się bardzo oszczędny w operowaniu kolorem. Moje prace, w jakimś sensie, stają się monochromatyczne, choć jednocześnie są kolorowe. Skupiłem się na brązach, używając farb własnego wykonawstwa, powstających z parzonej w wiadrze kawy i doskonale uzupełniających się z profesjonalnymi farbami Van Dyke i Rembrandta.

Artysta twierdzi, że mimo wszystkich przemian jest ciągle tym samym Kiryłą sprzed 20 i 30 lat.

– Zawsze pociągało mnie mieszanie technik. Jest rysunek węglem, marouflage, czyli przeklejanie płótna papierem. Jednak samo przeklejenie płótna nie tworzy jeszcze sztuki, co najwyżej fakturę obrazu. Sztuką jest łączenie technik, zapanowanie nad materią, bo sama się nie ukształtuje. W moim malarstwie są pędzel, szpachla i rysunek linearny. Muszę przyznać, że ostatnio ponownie poczułem się, jakbym stał na rozstaju drogi w malarskich wyborach: czysta abstrakcja czy naturalizm? Jak znam siebie, decyzja zapadnie na podstawie impulsu. To jest właśnie w malarstwie fascynujące, że po 50 latach malowania nadal smakuje. Ciągle malujesz, żeby czegoś się dowiedzieć, coś odkryć. Na przykład jedna z wierzb przypomina okładkę pierwszej płyty zespołu SBB, chociaż efekt jest niezamierzony. Co różni abstrakcję od naturalizmu? W moim pojęciu obecność lub brak perspektywy. Abstrakcja jest zwykle płaskim zderzeniem form geometrycznych lub fantazyjnych wygibasów. Jeśli wprowadzisz jedną z licznych form perspektywy, od razu rodzi się podejrzenie, że wziąłeś to z obserwacji, a nie wyobraźni.

– Mariusz Kiryła, jak każdy artysta pracujący w naszym mieście, jest cenny na wagę złota. Malarstwo autora wystawianych dzisiaj prac stanowi oryginalne, abstrakcyjne odzwierciedlenie jego wyobrażeń o rzeczywistości, zagospodarowując pewien obszar kulturowy. Przypadek pana Mariusza jest dość specyficzny. Poza realizacją swoich malarskich pasji i talentu, jest również bardzo aktywny w życiu społecznym miasta, za co serdecznie mu dziękuję – mówił podczas otwarcia wystawy burmistrz Waldemar Jakson.

Głos Świdnika Mariusz Kiryła Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna

Last modified: 25 stycznia, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinisterstwo Zdrowia przedstawia nowe statystyki zakażeń i informuje o nowym wariancie koronawirusa w Polsce
Następny artykułSamoloty uziemione. Całodobowy strajk ostrzegawczy na lotnisku w Berlinie