A A+ A++

W marcu pokazywaliśmy źródliska w Rudach i małą retencję w Makowiskach niedaleko Solca Kujawskiego. Okazuje się, że takich perełek w Puszczy Bydgoskiej jest więcej. Jedna z nich w gminie Białe Błota, kilka kilometrów od Bydgoszczy. Ale znalezienie tego miejsca nie jest łatwe.

Pruscy leśnicy dali przykład

Puszcza Bydgoska na większości swojego obszaru jest pozbawiona jezior czy rzek. Dlatego utworzone w sposób sztuczny zbiorniki wodne są wyjątkowe dla fauny i flory. W gminie Białe Błota leniwie płynie Struga Młyńska (Flis Południowy). Okresowo wysycha. Ciek wodny nie ma jednego źródła. Swoje początki bierze w okolicach węzła drogowego Białe Błota (po otwarciu drogi S5 będzie nazywał się Bydgoszcz Błonie). To na tej strudze powstał zbiornik wodny.

Co ciekawe, był użytkowany przed 1877 r. Został zaznaczony na pruskiej mapie jako zagłębienie terenu, przez które przepływa rów melioracyjny poprowadzony przez las. Ujście w sztucznym wykopie znajduje się w kierunku północno-wschodnim pośród wzniesienia. Można było w sposób prosty zagrodzić ujście i zebrać wodę w zbiorniku poniżej przekopanego rowu, regulując poziom przepływu drewnianym przepustem zamocowanym w poprzek. Pruscy leśnicy, by odwodnić podmokłe łąki leżące na północ Białych Błot, wybudowali system rowów melioracyjnych zachowanych do dnia dzisiejszego. Teraz wrócono do koncepcji sprzed około 150 lat. Tak powstał zbiornik w środku lasu.

Mała retencja i nietoperze

Na miejsce docieramy razem z nadleśniczym Andrzejem Białkowskim. – Zbiornik został oddany do użytku pod koniec 2019 r. Powstał na nieużytku wzdłuż rowu melioracyjnego. Rów odprowadza wody z łąk, które znajdują się w okolicy węzła Białe Błota, do Kanału Bydgoskiego. Zbiornik ogranicza i powstrzymuje wody spływające do kanału. Dzięki temu w środku lasu mamy naturalne miejsce dla płazów i ptaków. To również wodopój dla zwierzyny – opowiada nadleśniczy. – Ujścia wyłożyliśmy kamieniami, aby zachować naturalny wygląd i ochronić ciek przed zniszczeniem przez zwierzęta. Dodatkowo na odcinku ponad 100 m oczyściliśmy i pogłębiliśmy rów doprowadzający wodę. Miejscami ma ponad dwa metry głębokości – dodaje.

Ciekawostką są zawieszone na drzewach schrony dla nietoperzy. Wokół zbiornika jest ich kilkanaście. – To idealne miejsce dla nietoperzy, które odżywiają się komarami. Każdego roku badane są przez chiropterologa, który czyści te schrony i określa gatunki. Schron betonowo-trocinowy jest zawieszony na drzewie podobnie jak budki dla ptaków. Trudniej go dostrzec, bo jest w kształcie walca i przykryty daszkiem – opowiada Białkowski.

Schron dla nietoperzy w Puszczy Bydgoskiej MACIEJ KULESZA

Jak dotrzeć w to miejsce?

Z obwodnicy Bydgoszczy, czyli fragmentu drogi krajowej nr 10 (w przyszłości również ekspresowej „piątki”), należy zjechać w kierunku spopielarni zwłok. Gdy skończy się kostka betonowa, trzeba nadal jechać w kierunku wschodnim. Po 700 m dotrzemy do niewielkiego przepustu pod drogą. Tutaj musimy pójść wzdłuż cieku wodnego po lewej stronie w kierunku północnym. Po ponad 100 m dotrzemy do zbiornika. Dla ułatwienia podajemy współrzędne: 53°06’42.30″N 17°54’29.28″E. Na wycieczkę najlepiej wybrać się rowerem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkradzione Przedmioty Zakopał w Lesie – Kryminalni Odzyskali Mienie Warte 23 Tys. Zł I Zatrzymali Podejrzanego
Następny artykułNatalia Siwiec krytykowana na reklamę pasty. “Osoba z licówkami wkręca coś o wybielaniu. PIENIĄŻEK NIE ŚMIERDZI”