Jakie dynie są najlepsze do zrobienia frytek?
Nie każda odmiana nadaje się do robienia frytek. Niektóre z nich są zbyt miękkie po upieczeniu lub zyskują zbyt wodnistą konsystencję. W tym eksperymencie kulinarnym najlepiej sprawdzają się warzywa o gęstym, mięsistym miąższu, które zachowują swoją strukturę podczas obróbki.
Planując zrobienie frytek dyniowych, wybieraj dynię piżmową. Jej delikatnie słodki miąższ zachowuje stałą konsystencję nawet po upieczeniu w wysokiej temperaturze. Warzywo ma kształt gruszki i łatwo się obiera. Możesz postawić też na dynię hokkaido. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, co sprawia, że jest łatwa w obróbce.
Jak zrobić frytki z dyni? Prosty przepis
Przygotowanie tego prawdziwie jesiennego dania jest proste i nie wymaga zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Z przepisem na frytki dyniowe poradzą sobie nawet początkujący kucharze.
-
Wybraną dynię umyj, obierz ze skórki i pokrój w plastry o grubości 1-2 cm, a następnie w równe słupki.
-
Surowe kawałki dyni umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Zrób to tak, aby tworzyły jedną warstwę — frytki upieką się równomiernie.
-
Skrop oliwą z oliwek lub olejem roślinnym. Oprósz odrobiną soli i rozmarynu. Miłośnicy ostrzejszych smaków mogą użyć sproszkowanej ostrej papryki.
-
W jakiej temperaturze piec frytki z dyni? Ustaw piekarnik w trybie termoobiegu na temperaturę 190-200°C. Możesz użyć też opcji pieczenia góra-dół. Frytki będą gotowe po 25-30 minutach. Dokładny czas zależy od rodzaju i mocy urządzenia.
Podawaj od razu po wyjęciu z piekarnika. Możesz serwować je z sosem czosnkowym lub dipem jogurtowo-ziołowym. Do frytek dyniowych pasuje dressing z ziołami prowansalskimi.
Niebanalna przekąska, czyli jak smakują frytki z dyni?
Mają delikatnie orzechowy smak z lekko wyczuwalną nutą słodyczy. Frytki dyniowe są bardziej miękkie niż tradycyjne ziemniaczane, ale jeśli dobrze je przypieczemy, zyskają przyjemnie chrupiącą skórkę.
Pieczone frytki z dyni są lżejsze — do ich obróbki wykorzystujemy niewielką ilość tłuszczu, co sprawia, że stają się dietetyczną przekąską. Dają też szerokie pole do kulinarnych popisów i eksperymentów. Doskonale komponują się z klasycznymi przyprawami, jak i bardziej egzotycznymi dodatkami, np. kuminem czy imbirem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS