A A+ A++

W listopadzie w rozmowie z “Wyborczą” Maciej Podlaszewski, menedżer Pierogarni Stary Młyn, powiedział, że złożył do prezydenta Torunia pismo z prośbą o rozszerzenie polityki alkoholowej w mieście. – To zwiększyłoby przychód restauracji i pozwoliło przetrwać tym, którzy sprzedają głównie alkohol, np. Krainie Piwa – tłumaczył Podlaszewski. – Toruń jest pod tym względem wyjątkowym miastem – tu jest mało licencji. Rozumiem, że jest taka polityka, ale teraz nie ma normalnych warunków. Prosiłem też, żeby można handlować alkoholem w internecie i na świeżym powietrzu jak podczas jarmarków. Jeśli restauracja ma licencję na sprzedaż alkoholu, może go sprzedawać wyłącznie w lokalu, nie może handlować tym na wynos ani na dowóz. Z tego co wiem, niestety, nie uda się rozszerzyć licencji ze względów prawnych i ustawowych.

Sprzedaż alkoholu reguluje ustawa

Zapytaliśmy magistrat o możliwość rozszerzenia koncesji. – Kwestie związane z zasadami sprzedaży alkoholu kształtuje ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz akty prawa miejscowego, tj. w sprawie ustalenia na terenie miasta Torunia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży i w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta Torunia.

– Zapisy ustawy nie dają możliwości samorządom uelastycznienia warunków i zasad sprzedaży napojów alkoholowych – mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prasowa toruńskiego magistratu.

Przepisy nie wykluczają jedynie wydawania jednorazowych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na imprezach zamkniętych. 

Prezydent prosi o możliwość prolongaty opłat za koncesję

Ze względu na sytuację epidemiczną prezydent Torunia Michał Zaleski skierował 27 listopada br. pismo do Ministerstwa Rozwoju, Technologii i Pracy z postulatem dotyczącym wprowadzenia przepisów prawa, dającym możliwość prolongaty opłat za gastronomiczną sprzedaż napojów alkoholowych, których płatność przypada do 31 stycznia 2021 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNabór na środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych rozstrzygnięty. Jakie nowe inwestycje w gminach powiatu kłodzkiego?
Następny artykułOpady marznące – ostrzeżenie meteorologiczne nr 84