A A+ A++

Sylwia Dudaczyk w swoich pracach czaruje niedopowiedzeniem, subtelnością, eteryczną wizją niekoniecznie realnego świata. Przenosi nas w sferę ulubionych marzeń i inspiruje do kreowania zupełnie nowych. Joanna Chmielewska to wszechstronnie uzdolniona, barwna osobowość twórcza. To, że potrafi malować słowem, Pałuczanie wiedzą od dawna. Teraz mogą oglądać również jej esy – floresy.

22 lutego w Muzeum, Ziemi Pałuckiej w Żninie pojawili się nie tylko miejscowi miłośnicy sztuki. była również silna reprezentacja Janowca Wielkopolskiego.  Nie przez przypadek, bo.zaplanowano tutaj wernisaż wystawy Esy floresy i akwarele. Jest to ekspozycja prac, które stworzyły dwie utalentowane mieszkanki grodu nad Wełną: Joanna Chmielewska i Sylwia Dudaczyk.

Dyrektor muzeum Jędrzej Małecki przywitał obydwie artystki z Janowca Wielkopolskiego: Sylwię Dudaczyk (pierwsza od lewej) i Joannę Chmielewską fot. Karol Gapiński

Joanna Chmielewska pochodzi z Brzyskorzystwi, ale od kilkudziesięciu lat mieszka w Janowcu Wielkopolskim. Jest jedną z najciekawszych postaci życia kulturalnego na Pałukach, a przy tym jedną z najbardziej uśmiechniętych. Oddaje się poezji, pisaniu legend dotyczących okolic Janowca Wielkopolskiego. Miała przygodę z radiem, ale także wystąpiła kilka lat temu w Ogólnopolskim Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej Forma w Barcinie.Wspólnie z Aleksandrą Kosińską akompaniującą jej na saksofonie podczas melorecytacji. Joanna Chmielewska to absolwentka polonistyki na UMK w Toruniu, zafascynowana jest sztuką renesansu. Pasjonuje się również sztuką secesji, surrealizmu, jak i innych nurtów. Jest absolwentką żnińskiego liceum, więc jej związki ze stolicą Pałuk są bardzo mocne i trwają od urodzenia. Na wystawie w Żninie prezentuje swoje luźno zebrane dzieła plastyczne. Ponieważ nie mają jakiejś określonej tematyki, nazwana została ta część ekspozycji w muzeum esami – floresami.

Ekspozycja jest świetnym materiałem do nauki najmłodszych pokoleń tego, jak smakować sztukę fot. Karol Gapiński

Sylwia Dudaczyk też mieszka w Janowcu Wielkopolskim i jest mistrzynią akwareli. Ona, jeśli chodzi o twórczość plastyczną jest nie tylko bardziej doświadczona od koleżanki, ale posiada oczywiście wypracowaną, indywidualną koncepcję tworzenia. Tak w zakresie techniki, środków wyrazu, jak i tematów. Tworzy  dzieła różnych rozmiarów, ale każde, bez względu na wielkość, urzeka subtelnością, tajemniczością, niedopowiedzeniem i po prostu pięknem. Artystka chętnie maluje anioły. Sylwia Dudaczyk jest też autorką ilustracji do Legend i podań okolic janowca Wielkopolskiego, które napisała Joanna Chmielewska.

Prace, które do 7 kwietnia będą prezentowane w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego w Muzeum Ziemi Pałuckiej, wcześniej można było oglądać w janowieckiej wieży ciśnień.

Karol Gapiński

Aktualizacja: 24/02/2024 17:55
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFerrari rozwiązało problem degradacji ogumienia
Następny artykułPyry tygodnia. Dla wojska za pomysły i spółdzielni, co informacjami dzielić się nie lubi