A A+ A++

Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), stwierdził, że zapasów irańskiego wzbogaconego uranu wystarczy nie na jeden, ale na kilka pocisków nuklearnych – podała agencja AP.

W wypowiedzi skierowanej do unijnych parlamentarzystów Grossi przyznał, że posunięcia Iranu po wycofaniu się z porozumienia nuklearnego – w tym wyłączenie 27 kamer MAEA w obiektach jądrowych – oznaczają, że MAEA nie jest już w stanie efektywnie monitorować irański program atomowy.

Władze w Teheranie nie skomentowały wtorkowych uwag Grossiego, jednak – przypomina AP – choć irańscy dyplomaci przez lata wskazywali na kazania ajatollaha Alego Chameneia jako na wiążącą fatwę stanowiącą, że Iran nie będzie dążył do posiadania bomby atomowej, to w ostatnich miesiącach w kręgach władz pojawiają się otwarte wypowiedzi o perspektywie budowy broni jądrowej przez ten kraj.

Agencja konstatuje, że wysiłki dyplomatyczne w celu skłonienia Iranu do ponownego ograniczenia programu atomowego wydają się dziś, gdy Teheran wspiera Rosję w wojnie z Ukrainą, jeszcze mniej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej.

Grossi przyznał, że nie są obecnie podejmowane niemal żadne działania dyplomatyczne, które miałyby prowadzić do przywrócenia porozumienia nuklearnego z Iranem. Mimo to jego zdaniem należy wzmóc wysiłki w tym celu. Samo posiadanie wzbogaconego uranu nie wystarcza do skonstruowania bomby: Teheran będzie dopiero musiał zaprojektować i przetestować broń jądrową.

Nie powinniśmy się poddawać – powiedział Grossi.

Zobacz również:

Książę Harry oskarżany przez Iran o popełnianie zbrodni wojennych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiezwyciężony – znamy przybliżoną datę premiery. Wygląda na to, że doczekamy się też kontynuacji
Następny artykuł“Перетворили загарбників на “хороших русских”: українські захисники показали відео з Бахмутського напрямку