A A+ A++

Zobacz w Muzeum Madonnę Sobieskich!


Od 15 marca do 22 maja 2022 r. w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu (pl. Powstańców Warszawy 5) dostępna będzie wystawa czasowa „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”.

Wystawa z pewnością zainteresuje Oławian i mieszkańców naszego powiatu, bo odsłania kulisy obecności królewiczów z rodu Sobieskich na Śląsku na przełomie XVII i XVIII w. Zaprezentowane na niej zostaną pamiątki po tej królewskiej rodzinie zachowane na Dolnym Śląsku ze słynną Madonną Sobieskich z wrocławskiej katedry na czele. 

Związki Sobieskich ze Śląskiem mają wieloaspektowy charakter i wynikają przede wszystkim z obecności synów króla Jana III Sobieskiego na tych terenach. Ale uwarunkowane są również genezą zbiorów znajdujących się w Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, będącego organizatorem Wystawy. Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym Wystawę.

Teraz mamy wyjątkową okazję, aby w jednym miejscu obejrzeć pamiątki związane z obecnością na Śląsku potomków Króla, m.in. ołtarzyki z figurkami z kości słoniowej przypisywane Berniniemu. Nie zabraknie także ciekawych sobiescianów z dawnych kolekcji lwowskich.

To wyjątkowe przedsięwzięcie Muzeum Narodowego we Wrocławiu znakomicie wpisuje w dotychczasowe inicjatywy Samorządu Powiatu Oławskiego i koresponduje ze realizowanymi w ostatnich latach działaniami kulturalnymi. Podkreślaliśmy w nich fakt, że ród Sobieskich, z którego wywodzi się król Polski – Jan III Sobieski, jest mocno związany z Oławą, poprzez syna monarchy, księcia oławskiego, królewicza Jakuba i jego najmłodszą córkę, królewską wnuczkę Marię Klementynę Sobieską.

Wystawa jest ciekawym i istotnym z punktu widzenia historycznego wydarzeniem, które z pewnością zainteresuje mieszkańców naszego powiatu. Reprezentanci domu Sobieskich mieszkali w Oławie, a teraz we Wrocławiu będziemy mogli obejrzeć zabytki pochodzące z przedwojennego Muzeum Narodowego im. Jana III Sobieskiego we Lwowie oraz inne, które trafiły tutaj po II wojnie światowej z Kresów, razem z repatriantami, m.in. zegar z kościoła parafialnego w Dziesławiu, który został podarowany niegdyś parafii w Rudkach na Kresach i jak głosi legenda – przez samego Sobieskiego. Warto nadmienić, że po otwarciu w 1948 roku Galerii Malarstwa Polskiego kontynuowano w stolicy Dolnego Śląska polską tradycję kolekcjonerską, eksponując obiekty otrzymane ze Lwowa.

Zobacz Madonnę Sobieskich! Dzieło, które na co dzień znajduje się w jednym z ołtarzy bocznych wrocławskiej katedry, teraz po raz pierwszy zostanie zaprezentowane na wystawie muzealnej. To niepowtarzalna okazja, aby przyjrzeć się z bliska obrazowi Matki Bożej – zwanej Zwycięską lub Madonną Sobieskich. Dwukrotnie modlił się przed nim we Wrocławiu Ojciec Święty Jan Paweł II – podczas pielgrzymki w 1983 r. oraz w 1997 r., kiedy przybył na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Wtedy papież koronował obraz Madonny Sobieskiej i nadał mu tytuł Mater Adoramus, czyli Matka Boża Adorująca.

Przypuszcza się, że ten obraz (namalowany na płótnie o wymiarach 45 x 57 cm) jest dziełem nadwornego malarza papieży z przełomu wieków XVII i XVIII Carla Marattiego i należał do któregoś z kościołów w Rzymie. Talent artysty sprawił, że oczy Maryi zawsze spoglądają na wiernych, niezależnie od miejsca, z którego się patrzy. Tradycja utrzymuje, że obraz miał być darem papieża Innocentego XI dla króla Jana III Sobieskiego w podzięce za zwycięstwo pod Wiedniem. Następnie ofiarowany został przez królową Marysieńkę Sobieską do kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Międzylesiu, a w 1952 r. trafił do wrocławskiej katedry, gdzie znajduje się do dziś, otoczony stale rosnącym kultem. Według innego przekazu obraz został ofiarowany przez papieża Klemensa XI (1649–1721) Aleksandrowi Sobieskiemu, drugiemu synowi Jana III Sobie¬skiego, który w 1710 r. osiadł w Rzymie. Książę miał otrzymać obraz w 1713 r. z rąk papieża jako uhonorowanie jego ojca w 30. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

Zwiedzający wystawę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będą mogli podziwiać unikatowe zabytki z dawnych kolekcji lwowskich, które po II wojnie światowej trafiły do Wrocławia. Wystawa bez wątpienia wzbudzi zainteresowanie Dolnoślązaków i turystów z całej Polski, a w szczególności skieruje uwagę na Oławę i jej historię, ponieważ w ramach przedsięwzięcia planowany jest m.in. spacer po Oławie, który poprowadzi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum. O Oławie będzie mowa podczas wykładów przygotowanych przez zaproszonych specjalistów z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie: „Sobiesciana. Krótka relacja o budowaniu legendy i trwaniu pamięci o rodzie Sobieskich”, „Archiwum Sobieskich z Oławy – zawartość i burzliwe losy”.

Wystawę patronatem honorowym objął prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski. Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym Wystawę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZadbaj o swojego pupila
Następny artykułGdzie umieścić tablicę rejestracyjną zgodnie z prawem? [poradnik]