Dziś, 9 września, o godz. 8.00 oficjalnie otwarty dla wszystkich został ogród przy I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy. To magiczne miejsce, które warto odwiedzić.
– Tak, jak obiecałem otwieramy ten ogród. Mam nadzieję, że wkrótce pogoda się poprawi, a legniczanie będą z przyjemnością odwiedzać to miejsce i w nim odpoczywać. Serdecznie do tego zapraszam – mówił prezydent Legnicy Maciej Kupaj.
Przypomnijmy: w czerwcu, na wniosek prezydenta Legnicy Macieja Kupaja, zostały zabezpieczone w budżecie środki na zlecenie prac pielęgnacyjnych i technicznych przy zieleni w tym ogrodzie. Przeprowadzono pielęgnację drzew oraz prace naprawcze przy gzymsach.
Ogród otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00 (w okresie jesienno – zimowym od 8.00 do 16.00).
Park ma służyć mieszkańcom jako miejsce relaksu i odpoczynku. Ogród, mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, ma niepowtarzalny klimat, a to wszystko dzięki rozłożystym drzewom, zabytkowej fontannie czy pomnikowi z lwem, który jako symbol, jest nierozerwalnie związany z Legnicą.
Ogród przy I LO powstał ok. 1909 roku, podczas budowy nowego skrzydła szkoły, przylegającego do ul. Wrocławskiej. Stojąca w jego centrum „starannie wykonana z piaskowca, studnia z lwem stojącym na korynckiej kolumnie” powstała w 1880 roku na potrzeby prezentowanej w parku Miejskim Wystawy Przemysłowej. 1 lutego 1897 roku magistrat podjął decyzję, aby na miejsce tej właśnie fontanny przenieść z placu Wilsona pomnik F. W. Schuberta, który musiał z kolei ustąpić miejsca pomnikowi cesarza Wilhelma I.
Fontanna umieszczona została na placu między ulicą Wrocławską, a ówczesną szkołą realną, której barokowa architektura była w opinii współczesnych znakomitym tłem dla renesansowej studni. Ośmioboczny basen oraz część kolumny ozdobione zostały charakterystycznym dla renesansu ornamentem okuciowym. Czworoboczna podstawa kolumny posiada dekorację rzeźbiarską w formie lwich głów, z których niegdyś tryskała woda. Posąg lwa ustawiony na szczycie kolumny trzyma tarczę z herbem Legnicy. Podczas rozbudowy szkoły w 1909 roku, jej architekt Paul Oehlmann, zastosował motyw tarczy herbowej, która pojawia się nad portalem oraz na fasadzie budynku.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS