A A+ A++

2023-01-25 16:57

publikacja
2023-01-25 16:57

Oprocentowanie obligacji detalicznych, które będą sprzedawane w lutym, pozostanie na poziomie ze stycznia – podało Ministerstwo Finansów w środowym komunikacie.

Lutowa oferta obligacji detalicznych. MF poinfomowało o oprocentowaniu
fot. dejavelinka / / Shutterstock

Ministerstwo Finansów opublikowało w środę informację na temat lutowej oferty obligacji detalicznych. Resort zaznaczył, że oprocentowanie papierów detalicznych pozostanie na takim poziomie jak w styczniu.

„Oszczędnościowe Obligacje Skarbowe dają możliwość elastycznego lokowania pieniędzy w krótkim, średnim i długim okresie. W naszej standardowej ofercie mamy obligacje od 3 miesięcy do 10 lat, a beneficjenci programu +Rodzina 500 plus+, mogą wybrać dodatkowo obligacje 6- i 12-letnie” – powiedział cytowany w informacji wiceminister finansów Sebastian Skuza.

W lutym oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych będzie nadal wynosić 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich będzie na poziomie 6,85 proc.. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.Poza tym resort będzie sprzedawać obligacje rodzinne, 6- i 12-letnie, przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”. Ich oprocentowanie będzie wynosić odpowiednio 7,2 proc. i 7,5 proc. w pierwszym roku.

Jak wyjaśniono w informacji MF, oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi dla instrumentów oferowanych w styczniu 0 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,1 proc. dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Z kolei oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,5 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

„Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Nasze obligacje są również stale dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay” – podano w komunikacie MF.

Resort podał także, że od 26 stycznia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ je/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Msza św. w Roblox” – komentarz rzecznika archidiecezji gnieźnieńskiej do popularnej gry komputerowej
Następny artykułPo Grabowskim – Balcerowicz. Ujawnił program opozycji?