A A+ A++

d3egabl

Kuchnia

Łazienka

Salon

Sypialnia

Pokój dziecka

Przedpokój

Garderoba

Dekoracje

Najnowsze

Popularne

d3egabl

budownictwo energooszczędne

4 godziny temu

Artykuł sponsorowany

Budownictwo w technologii drewnianej ma w Polsce zły PR. Skąd to wynika?
Prof. Jarosław Szewczyk, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej: Przez kilka stuleci, niemal do końca XX wieku, walczono z palnością drewnianych chałup. Pożary pustoszyły całe wsie, a często i całe miasta. W efekcie drewniany budulec zaczął kojarzyć się z zagrożeniem. Poza tym trwałe mury, w porównaniu ze skromną w ówczesnym czasie drewnianą zabudową, nosiły cechy stylu i wyrażały status społeczny. Toteż domy drewniane nieraz tynkowano i zdobiono na podobieństwo murowanych.

Podziel się

Trondheim (Norwegia), Zbiory SEDG. 4 budynki wielorodzinne w technologii modułowej. Inwestycja obejmowała wybudowanie 60 mieszkań, czterech klatek schodowych z szachtami windowymi, 72 komórki lokatorskie. Budynki są 3-4 kondygnacyjne. Umowny zakres określony był jako wyprodukowanie, scalenie i wykończenie modułów na budowie, wykonanie komórek lokatorskich w piwnicy – okres realizacji zakresu umownego 8 miesięcy. Kubatura łączna: ok. 10 370 m3, powierzchnia całkowita: 4068,3 m2 (materiały partnera)

d3egabl

1. Jakie zalety ma technologia drewniana w porównaniu do budowania z żelbetonu/betonu?

Właściwie istnieje kilkadziesiąt podstawowych konstrukcji czyli technologii budowlanego użycia drewna. Do budowy obiektów wielkokubaturowych służą technologie oparte na użyciu drewna klejonego warstwowo oraz krzyżowo, fornirów klejonych warstwowo (LVL) lub kompozytów drewnobetonowych. Takie konstrukcje, paradoksalnie, są bardziej ogniotrwałe od betonowych czy stalowych. Natomiast w budownictwie małogabarytowym, w tym mieszkalnym, stosuje się rozwiązania szkieletowe modułowe, panelowe, konstrukcje zwane powszechnie kanadyjkami itd., które są lekkie i szybkie w montażu. Nie wymagają one procesów mokrych, toteż budynek może być szybko oddany do użytku bez obawy o zawilgocenie i zagrzybienie. Ponadto uchodzą za bardziej ekologicznie – i słusznie, bo stosowane obecnie sposoby impregnacji drewna, które są wciąż udoskonalane, są „czystsze” od tych sprzed dekady.

2. Czy na świecie zaczyna być moda na budownictwo drewniane? Kto się nim zajmuje, jak śmiałe wizje powstają na deskach architektów?

d3egabl

Od kilkunastu lat obserwujemy modę na wielokondygnacyjne budynki drewniane. Modę tę kreują najlepsi światowi architekci, tacy jak np. Japończyk Shigeru Ban, czy europejscy i amerykańscy projektanci, którzy przedstawiają choć odważne to możliwe do realizacji drewniane projekty budowlane. Są to m.in. projekty wysokościowców, ale także śmiałe wizje całych osiedli, czy dzielnic zbudowanych z wykorzystaniem drewna. Na razie w różnych częściach świata powstają drewniane budynki co najwyżej kilkunastokondygnacyjne. Media donoszą jednak o śmielszych projektach – takich jak np. drewniany trzystupięćdziesięciometrowy drapacz chmur W350, mający być siedzibą japońskiej firmy Sumitomo. Jego budowa ma być ukończona w 2041 roku. To tylko jeden z przykładów, które można mnożyć.

3. Według wielu śmiałych koncepcji mogą powstać całe osiedla wykonane z drewna, wysokościowce itp. Co dziś jest przeszkodą, by budować tak odważne budynki?

Po pierwsze brakuje odpowiednich przepisów. Po drugie koszty, które choć spadają, wciąż stanowią blokadę w rozwoju drewnianego budownictwa. Po trzecie, przyzwyczajenia. Konstruktorzy i architekci nie zawsze nadążają za nowymi możliwościami. Tymczasem technologie budowlanego użycia tak zwanego „drewna inżynierskiego”, czyli drewnianych tworzyw o własnościach przewyższających „zwykłe” drewno tartaczne, udoskonalane są w bardzo szybkim tempie. Co jakiś czas słyszymy informację dotyczącą choćby taniej metody impregnacji drewna. Opracowana na Uniwersytecie w Maryland technologia dziesięciokrotnie podnosi jego wytrzymałość. Otwiera to zupełnie nowe, nieznane wcześniej horyzonty.

4. Czy budownictwo prefabrykowane – modułowe lub panelowe – może stać się przyszłością budownictwa? Bo zalet ma wiele, a tradycyjne budowanie staje się coraz droższe?

d3egabl

Wbrew temu, czego nauczyła nas nasza socjalistyczna historia, budownictwo prefabrykowane może być i zwykle jest solidne, trwałe, a przede wszystkim szybkie w montażu. Charakteryzuje się ono tez dobrym stosunkiem jakości do ceny. Proszę zauważyć, że np. z modułów buduje armia amerykańska. Z modułów lub z drewnianych prefabrykatów stawiane są też sieciowe sklepy wielkopowierzchniowe. Na Zachodzie w technologiach modułowych, z wykorzystaniem drewna, budowane są ekskluzywne domy spokojnej starości, akademiki studenckie, a coraz częściej także domy wielorodzinne. To o czymś świadczy.

5. Czy w Polsce budownictwo w technologii drewnianej może być tak popularne jak np. w Skandynawii, czy Ameryce?

Sądzę, że tak. Nasi rodacy, pracujący w tych krajach, zmieniają swą ocenę wobec drewnianych konstrukcji, widząc, że cieszą się one tam estymą. Inaczej patrzą na nie też architekci. W ciągu ostatniej dekady na całym świecie zorganizowano kilkadziesiąt różnych konkursów architektonicznych na drewniane domy modułowe, czyli szerzej – budownictwo drewniane. Mało tego, budownictwo drewniane coraz częściej trafia „na salony” – m.in. kilka lat temu w londyńskiej galerii sztuki Roca prezentowano wystawę projektów drewnianych wieżowców. Nie możemy więc ignorować tego trendu i zostać w tyle. Budownictwo drewniane – ale to nowoczesne, wysokojakościowe, a estetycznie elitarne – powinno być polską wizytówką. Mam na myśli między innymi drewniane domy inteligentne z wyposażeniem sterowanym zdalnie lub automatycznie; domy pasywne lub energetycznie samowystarczalne; domy oddawane pod klucz z wieloletnią gwarancją. W Polsce mamy wielu producentów takich budynków, warto więc promować budownictwo drewniane w dobrym, profesjonalnym wykonaniu.

 materiały partnera

(materiały partnera)

d3egabl

Podziel się opinią

Bądź z nami na bieżąco

na Instagramie

👍Lubię to!

na Facebooku

d3egabl

d3egabl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWedług Rosatomu średnioterminowym celem jest 25 proc. udziału energii jądrowej
Następny artykułLiga Mistrzów. Bayern z Lewandowskim rozpoczyna walkę o obronę tytułu