A A+ A++

Białoruś będzie reprezentować premier Raman Hałouczanka – poinformował portal Naviny, powołując się na białoruskie MSZ.

Wśród tematów dzisiejszego szczytu Partnerstwa Wschodniego są epidemia koronawirusa i walka z jej konsekwencjami w służbie zdrowia i gospodarce, potwierdzenie strategicznego znaczenia Partnerstwa Wschodniego dla Unii, a także dyskusja na temat długoterminowych celów programu PW.

Z powodu pandemii niemożliwe było zorganizowanie szczytu w formie fizycznego spotkania przywódców. Odbędzie się on w formule online.

Jednym z poruszanych tematów ma być też walka z dezinformacją. UE chce wspólnie z PW walczyć z tym zjawiskiem, wymieniać się informacjami i dobrymi praktykami.

Czwartkowa konferencja zgromadzi szefów państw lub rządów 27 państw UE i liderów z krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Spotkaniu będzie przewodniczyć szef Rady Europejskiej Charles Michel. W spotkaniu wezmą też udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Program Partnerstwa Wschodniego UE został przyjęty w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 roku.

Białoruś jest obecnie krytykowana przez Unię Europejską, Wielką Brytanię, USA i OBWE za prześladowanie opozycji przed wyborami prezydenckimi. Przed sądami stanęło już ponad 100 aktywistów, 8 osób uznano za więźniów politycznych. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego grożą Mińskowi nowymi sankcjami. Wczoraj postępowanie białoruskich władz potępili też polscy parlamentarzyci.

pj/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułOjciec i macocha 11-latka oskarżeni o morderstwo. „Wylewała mu się piana z ust, na łóżku była krew”
Następny artykułSprawdzamy nową Hondę Jazz