A A+ A++

Geopark Łuk Mużakowa to unikatowy obszar w skali Europy i z pewnością jeden z najpiękniejszych w naszym kraju. Leżący na jego terenie park Mużakowski (ponad 700 ha) już w 2004 r. został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2015 r. cały geopark został wyróżniony prestiżowym logo słynnej organizacji.

Czym różni się wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO od przyznania znaku tej organizacji? – Wydarzenie to nie oznacza powstania nowej kategorii listy obiektów UNESCO, a jedynie ugruntowuje pozycję geoparków jako wyjątkowych obszarów, o które trzeba dbać i je chronić. Polsko-niemiecki geopark do Sieci Geoparków Europejskich wpisany jest już od 2011 r., a teraz słynna organizacja pozwoliła im wszystkim „jedynie” posługiwać się swoim prestiżowym logo i podpisem „geopark światowy” – tłumaczył w 2015 r. „Wyborczej” Jacek Koźma, wiceprezes Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa, geolog związany z tym miejscem od blisko 20 lat.

Nie zmienia to faktu, że wyróżnienie jest znaczące. – Stawia geoparki w podobnej pozycji jak obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa i innych programów UNESCO – dodaje Koźma.

„Mamy to!”

Jak informuje burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak, Łuk Mużakowa będzie mógł posługiwać się logo UNESCO do końca 2023 r. Opublikował zdjęcie dokumentu wydanego w tej sprawie przez organizację.

– Mamy to! – cieszy się Kuliniak na Facebooku i pisze: – Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa otrzymał zieloną kartę i przez następne cztery lata będzie nadal członkiem Światowej Sieci Geoparków UNESCO.

. Fot. Piotr Kuliniak / Facebook

„Węglowe plaże” i gizery

W rejonie Łuku Mużakowskiego zobaczymy wydmy śródlądowe, „węglowe plaże”. Są tu fantastyczne formy erozyjne, rowy wietrzeniowe, tzw. gizery, powstałe w wyniku powolnego utleniania warstw węgla brunatnego. Tylko w polskiej części moreny rozpoznano i udokumentowano 34 geotypy – czyli miejsca o specjalnym znaczeniu dla nauk o Ziemi. Wszystko można podziwiać dzięki licznym ścieżkom turystycznym, z których najbardziej atrakcyjna jest „Dawna Kopalnia Babina” pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami.

I jeszcze przypomnijmy – polsko-niemieckiego geoparku Łuk Mużakowa nie należy mylić z parkiem Mużakowskim (ponad 700 ha, Łęknica-Bad Muskau), a także parkiem krajobrazowym Łuk Mużakowa (18 tys. ha), który obejmuje tylko polską część moreny. Choć chyba nie dziwi, że mylone są na potęgę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSekielscy zamieszkali w Drohiczynie na Podlasiu. Przyjechali tu dla multi-kulti, a nie disco polo
Następny artykułSzczepan Twardoch wbija szpilę Ziobrze. Pogratulował mu sukcesu