A A+ A++

Rząd sprecyzował restrykcje i obostrzenia. W sylwestrowy wieczór w całym kraju może dojść do protestów antyrządowych w związku z ogłoszeniem tzw. narodowej kwarantanny.

 

Polacy mogą wyjść na ulicę w sylwestrową noc lecz nie po to by świętować ale wyrazić swój protest przeciwko rządowym poczynaniom. Jak twierdzą prawnicy wprowadzenie godziny policyjnej w formie rozporządzenia, bez ogłoszenia stanu wyjątkowego i uchwalenia ustawy jest nielegalne. Wezwanie do protestu pojawiło się na stronie wykop.pl tuż po informacji ministra Adama Niedzielskiego o nowych obostrzeniach. Autor wpisu przekonuje, że akcja będzie spontaniczna i skierowana “przeciwko łamaniu konstytucji przez pisowski reżim”.

We wpisie pojawia się apel, by w sylwestrowy wieczór o godz. 19.00 protesty odbyły się w centrach wszystkich polskich miast. Autor powołuje się na art. 52. konstytucji, w którym mowa o wolności poruszania się. Ponadto ludzie zwołują się na „Sylwestra u Kaczora” – “imprezę” przed domem Jarosława Kaczyńskiego.

A co przyszykował rząd na święta Nowy Rok oraz początek stycznia?

Od 31 grudnia do 17 stycznia na bezprawnej „mocy” rozporządzenia, jak twierdzą prawnicy W Sylwestra za wyjście na ulicę policja będzie karać mandatami. W rozporządzeniu zapisano, że od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się osób będzie możliwe wyłącznie w celach:

Wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zgodnie z rozporządzeniem od 31 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będą m.in. ograniczenia w działalności hoteli. Z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać m.in. medycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego. Dozwolona jest działalność hoteli robotniczych lub dla pracowników sezonowych.

Ograniczenia w handlu

W wymienionym terminie rząd ograniczy działalność galerii handlowych. W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 mkw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W takich miejscach sprzedaż będą mogły prowadzić wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

Kluby, dyskoteki i siłownie będą nadal zamknięte

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia, działalności nie mogą prowadzić dyskoteki, kluby nocne lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego wpomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych, baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness. Z rozporządzenia wyłączone zostały podmioty wykonujące działalność leczniczą przeznaczone dla pacjentów, członków kadry narodowej polskich związków sportowych. Według rozporządzenia nie będzie można też w tym terminie prowadzić działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Limit do 5 osób na święta

Zabroniono świątecznych rodzinnych spotkań w dużym gronie. Wprowadzone ograniczenia zakładają, że na wigilijną kolację domownicy będą mogli zaprosić maksymalnie pięć dodatkowych osób. 

W związku z obowiązującymi w wigilię obostrzeniami policja nie planuje “specjalnych działań” prowadzonych pod jakąś nazwą i będzie  zwyczajnie reagować jak na inne zgłoszenia czy też z własnej inicjatywy.

(DK)

Fot. Życzenia świąteczne od inicjatywy Wolne Sądy.

Źródło: msn, wyborcza, gazeta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRafako ma doradcę w procesie pozyskania inwestora
Następny artykułGry 2021 roku, na które najbardziej czekamy – wybór redakcji